Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Václav Klaus dal tvrdě košem krásné studentce. Má OPRAVDU slabost pro mladé dívky? Ochotně ho ale nahradili jiní, což se mu vůbec nelíbilo

02.11.2014
Václav Klaus dal tvrdě košem krásné studentce. Má OPRAVDU slabost pro mladé dívky? Ochotně ho ale nahradili jiní, což se mu vůbec nelíbilo

Autor: Facebook

Popisek: Petra Nesvačilová

Václav Klaus se umí vždy postarat o to, aby se o něm hovořilo a psalo ještě více, než je možné. Jeho názory i reakce lze stěží odhadnout, umí být pořádně nevypočitatelný. Na otázku, zda by byl ochoten spolupracovat s krásnou mladou studentkou na vlastním portrétu, by asi většina těch, co jej znají jako ješitu a nevěrníka, odpověděla ano. Jenže Klaus jí dal tvrdě košem.

Česká televize začala vysílat dlouho očekávaný seriál Expremiéři, cyklus deseti dokumentů  o našich novodobých šéfech vlád, natočený studenty FAMU. Zatímco první díl věnovaný Petru Pithartovi ničím nepřekvapil a vyvolal spíše vlažné reakce, druhá půlhodinka, v níž figuruje Václav Klaus, už byla podstatně zajímavější. Klaus se totiž na rozdíl od ochotného a vlídného Pitharta natáčení vyhýbal a to přesto, že jej doslova naháněla autorka jeho portrétu, nepřehlédnutelně atraktivní  Petra Nesvačilová.  Nezabralo ani to, že s ním několikrát absolvovala  pochod Praha – Prčice. Odmítnutá studentka  si tak musela vystačit s jeho známými,  novináři, politology a také s televizními archivy. Toto odmítnutí se však Klausovi vymstilo. Zatímco mohl hovořit  sám o sobě, učinili tak jiní a nešetřili jej. Autorce se navíc místo něj podařilo získat velmi reprezentativní sestavu.

Neomylný muž?

Václav Bělohradský například připomněl Klausovu zásadní roli při transformaci Občanského fóra a založení  ODS. Zmínil se také o tom, že právě v té době začal Klaus vyvolávat velké  antipatie a že zásadní změna v jeho kariéře nastala v okamžiku tzv. Sarajevského atentátu, kdy jej okolí začalo považovat za neomylného muže.  

Tomáš Ježek zase ochotně namísto Klause debatoval o  kuponové privatizaci. A nezaznělo od něj příliš mnoho chvály. Naopak, při jeho slovech někdy mrazilo. Třeba když se přiznal, že spoléhal na to, že Klaus a jeho lidé měli poctivé úmysly. „Asi neměli a tím vlastně otevřeli vrata těm svým Kellnerům a dalším a dalším,“ řekl zklamaně Ježek. Připomněl také historku, kdy v jedné debatě o  slavném Maradonově gólu a pravidlech fair play,  Klaus argumentoval, že součástí hry je přece snaha oklamat rozhodčího.

Velký kompilátor, dobrý lyžař

Další aktér kuponové privatizace, Dušan Třiska, byl ještě nemilosrdnější.  Podle jeho názoru nemá Václav Klaus v zásadě žádnou vlastní myšlenku, je to prý jen sběratel a kompilátor cizích nápadů.

Naopak zábavná byla rekonstrukce legendární schůzky Mečiar Klaus ve vile Tugendhat, v níž zavzpomínal na Klause Milan Kňažko. Na otázku reportérky, jaký rys by použil,  kdyby měl ztvárnit jeho postavu,  reagoval: „Asi bych  nehrál Václava Klause.  Vždyť on žije, hraje sám sebe.“  A nakonec, když se mu Petra přiznala, že nemůže Klause sehnat, vtipně glosoval: „Vy natáčíte detektivku.“

Politolog Jiří Pehe vylíčil první setkání s Klausem na Pražském hradě, kdy mu namísto zdvořilého aktu seznámení vmetl do tváře: „Vy, nenávistný levicový intelektuál, zde?“ Václav Havel ho poté vyškolil „Nesmíte mu nikdy ustupovat, on nerespektuje lidi, kteří ho nechají, aby je ponižoval.“ Pehe také  popsal Klause jako lyžaře: „Lyžuje dobře. Jeho styl je takový václavo-klausovský, on se hodně snaží,“ špičkoval Pehe.

Amatérský přístup

Filmařka  nakonec Klause přepadla při turistickém výstupu na Sněžku. Zatímco byl dobře naladěný  a v kraťasech a  červeném tričku vlídně diskutoval s dalšími turisty, v okamžiku, kdy jej oslovila, odkázal ji na svého  mluvčího. Petr Macinka ji ale v následujícím telefonu ostře vyčinil za amatérský přístup. Nesvačilová naopak za amatérismus označila, že na vyřízení žádosti o rozhovor  marně čeká již rok.  Přesto, že při dalším pokusu nakonec Václav Klaus  rozhovor slíbil, až bude mít volno, slib nedodržel.

Petra Nesvačilová s Klausem na Sněžce

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace