Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Maminku Etzlera v nemocnici týrali a populární herec si to stále vyčítá. Děti s ním nemluví, přišel o ženu. Co ještě ho trápí? Tajnosti slavných

23.10.2014
Maminku Etzlera v nemocnici týrali a populární herec si to stále vyčítá. Děti s ním nemluví, přišel o ženu. Co ještě ho trápí? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Miroslav Etzler byl přesvědčen, že v soukromém penzionu zajistí nemocné mamince tu nejlepší péči. Skutečnost ale byla zcela opačná.

Ačkoliv Miroslav Etzler patří k našim nejznámějším hercům, soukromí si pečlivě chrání. Přesto o jednom vážném problému promluvil, aby varoval ostatní. Když jeho matka vážně onemocněla, zajistil jí nákladnou péči. Přesto časem vyšlo najevo, že byla týrána.

Největší trápení svého života zřejmě herec Miroslav Etzler nikdy nepřekoná. Jeho život byl sice plný dramatických peripetií, nejvíc ho však sebrala smrt jeho matky. Především však události, jež jejímu předčasnému skonu předcházely.

Divoký jako vichřice

Narodil se 22. prosince 1964 v Ostravě a již od dětství byl jako nezkrocená horská bystřina. V necelých šestnácti letech utekl z domova, ovšem až po otcově smrti. Za jeho života by se ničeho takového neodvážil, protože otec byl pro něj velkou autoritou. Živil se jako horník, bez pomoci rodiny dokázal sám vystudovat na gymnázium a poté i herectví na brněnské JAMU. Stal se členem činohry Národního divadla, odkud ale po čase sám z vlastní vůle odešel.

Je několikrát rozvedený a má tři děti. Úspěšně prodělal léčbu z alkoholové závislosti podobně jako jeho bývalá manželka, herečka Vilma Cibulková, s níž vychovával její dceru Šimonu. Z prvního manželství má dvě dospělé dcery, ze vztahu s herečkou Zuzanou Bydžovskou syna Kristiána. Vyčítá si, že nebyl u dětí, když vyrůstaly. Dcery mu odpustily, syn s ním dosud nemluví. Největším životním trápením, s nímž se zřejmě nedokáže do smrti vyrovnat, však bylo vážné onemocnění jeho matky a trpké události, které ho provázely.

Na fotografii z roku 2005 jsou s Miroslavem Etzlerem (zleva) dcera Vilmy Cibulkové Šimona, dcery z druhého Etzlerova manželství Markéta a Magdalena a syn Kristián, kterého má s herečkou Zuzanou Bydžovskou

Na fotografii z roku 2005 jsou s Miroslavem Etzlerem (zleva) dcera Vilmy Cibulkové Šimona, dcery z druhého Etzlerova manželství Markéta a Magdalena a syn Kristián, kterého má s herečkou Zuzanou Bydžovskou

Dramatický útok nemoci

Hercova maminka Marie Etzlerová byla sboristkou Státní opery v Ostravě. Byla to veselá a energická žena, která se uměla bavit a žít. Po smrti svého o dvacet let staršího manžela se však náhle změnila. Stáhla se do sebe a ztrácela zájem o svět okolo. Počátkem 90. let minulého století odešel Mirkův starší bratr Tomáš do Spojených států, kde se posléze stal reportérem největšího zpravodajského televizního kanálu CNN, a Mirek zůstal s matkou sám. Ovšem on v Praze a ona v Ostravě.

Zhruba v roce 1996 začaly problémy. Maminka nevýhodně vyměnila byt, ztrácela paměť. Miroslav Etzler si nejdřív neuvědomoval, že jde o projev nemoci. Pak pozval na návštěvu psycholožku a zjistil, že si maminka ani nevybavuje, že její manžel zemřel. Na otázku, kde jsou její dospělí synové, odpověděla, že ve škole. Přestože celý život zpívala v opeře, nepamatovala si ani autora Prodané nevěsty.

Když maminka onemocněla, pracoval Etzlerův starší bratr Tomáš v zahraničí

Když maminka onemocněla, pracoval Etzlerův starší bratr Tomáš jako reportér v zahraničí.

Krutá diagnóza

Lékařské vyšetření ukázalo, že se u paní Etzlerové jedná o Alzheimerovu chorobu. V té době jí bylo teprve 56 let. Bylo jasné, že už nemůže žít sama. Jenže Miroslav Etzler žil tehdy s rodinou v jednopokojovém bytě, hrál skoro každý den v divadle a maminka už tehdy vyžadovala celodenní péči.

Nakonec se Mirkovi podařilo sehnat místo v nově otevřeném soukromém penzionu pro seniory kousek za Prahou. Toto soukromé zařízení nabízelo za zhruba 15 000 korun měsíčně veškerý komfort i stálou lékařskou péči. Po určité době se však projevilo, že to tak není.

Výhodný byznys

Ukázalo se, že ředitelka si z penzionu udělala výnosný byznys, a ve chvíli, kdy jí někdo začal vidět do karet a poukazovat na její pochybení, rozhodla se ho zbavit. Paní Etzlerovou nechala převézt do psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde lékaři objevili na jejím těle dokonce modřiny. Stav maminky se rapidně zhoršoval. Ležela a nechtěla přijímat potravu, přestože ještě krátce předtím zvládla se synem dlouhou procházku...

„Poprvé se nemoc projevila, když mi zničehonic zavolala, abych si z jejího ostravského bytu odvezl knihovnu,“ sám tuto strašnou anabázi popisoval Etzler v pořadu 13. komnata na ČT. Pak zjistil, že jeho maminka nevýhodně vyměnila svůj byt za jiný. „To byl začátek Alzheimerovy demence, mamince bylo 56 let.“ Její stav se pak začal výrazně zhoršovat, a tak ji umístil do soukromého ústavu za Prahou. „Nikdy mě nenapadlo nic kontrolovat, jenže ve chvíli, kdy se mamince výrazně přitížilo, jsem zjistil, že měsíce u ní nebyl lékař a že jí nepodávali léky. Celé to vyvrcholilo, když mi majitelka ústavu řekla, ať si maminku odvezu, že je debilní.“ Jenže po převozu do nemocnice v Roudnici nad Labem se její stav dál zhoršoval. „Byla jako živá mrtvola, koukala jen do stropu a trpěla. Lékařka mi pak řekla, že tohle nikdy neskončí,“ s úzkostí vyprávěl herec. Pak se doktorky zeptal: „A nemohli byste jí nějak pomoct vy? Dát jí nějaké léky, které tohle trápení zastaví?“ Lékařka ho odmítla. „Pak jsem dojel domů a hledal v sobě sílu, abych mamince pomohl sám… Chtěl jsem se tam vrátit a udusit ji polštářem.“

Každý den za ní chodil, ale bylo jasné, že maminka již nechce dál bojovat. Po poměrně krátké době zemřela. Zprvu byl Etzler rozčílen na systém, který se nedokáže o nemocné seniory dostatečně postarat. Nyní je ale přesvědčen, že udělat mnohem víc měl především on sám. Měl si o soukromém penzionu zjistit všechny údaje a pečlivě kontrolovat, zda je o maminku opravdu dobře postaráno. Anebo raději nechat na nějakou dobu hraní, vzít si ji k sobě a sám se o ni postarat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace