Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na ministerstvu zmizelo nenávratně šestnáct notebooků a obraz za bratru dva miliony. A nikdo si toho ani nevšiml. Kterému z exministrů visí doma Zrzavý?

21.10.2014
Na ministerstvu zmizelo nenávratně šestnáct notebooků a obraz za bratru dva miliony. A nikdo si toho ani nevšiml. Kterému z exministrů visí doma Zrzavý?

Foto: repro

Popisek: Dílo Jana Zrzavého Studna v Kralachových sadech. Olej Karlachovy sady reprodukovat nemůžeme, tak nějak zmizel...

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil řadu nesrovnalostí v hospodaření Ministerstva kultury v letech 2011 až 2013. Podezření na porušení rozpočtové kázně za 2,9 milionu korun už oznámil finančnímu úřadu. Na ministerstvu se prý také mimo jiné při stěhování ztratilo několik věcí včetně obrazu Jana Zrzavého, jehož cena je odhadována až na 2,5 milionu Kč. ČTK o tom informovala mluvčí NKÚ Jana Málková.

Kontrola se týkala majetku v hodnotě 657,7 milionu korun a finančních prostředků za 34 milionů korun. „Kontroloři našli významné nedostatky v řadě oblastí - od účetnictví přes inventarizaci, přepisy majetku na jiné instituce, pronajímání a nájem majetku až po konzultační, poradenské a právní služby," uvedla mluvčí.

Proč byla ztráta obrazu nahlášena tak pozdě, nikdo nevysvětlil

Loni v březnu ministerstvo rozhodlo, že část majetku převede na nově vzniklý Státní fond kinematografie. V průběhu stěhování se podle NKÚ ztratilo sedm předmětů, mezi nimi i obraz Jana Zrzavého Karlachovy sady. Ten měl sice podle účetních záznamů ministerstva pořizovací cenu 10.000 korun, ale odborný odhad, který si ministerstvo nechalo zpracovat po jeho zmizení, ho ocenil na dva až 2,5 milionu korun. „Ministerstvo ztrátu nahlásilo policii až sedm měsíců poté - a to pouze v případě obrazu, nikoli dalších chybějících věcí. Důvod časové prodlevy kontrolorům nijak nevysvětlilo," uvedla Málková.

Nehospodárný provoz kopírek

V kontrolovaném období uzavřelo ministerstvo smlouvy se dvěma společnostmi na nájem a dodavatelské zajištění provozu kopírek, za což zaplatilo téměř šest milionů korun. Podle kontrolorů to bylo nehospodárné, protože například v roce 2013 byly roční náklady na jedno najaté kopírovací zařízení v průměru 32.600 korun, zatímco náklady na obdobné zařízení v majetku ministerstva činily méně než polovinu.

Za konzultační, poradenské a právní služby ministerstvo v letech 2011 až 2013 zaplatilo 32,4 milionu korun. V některých případech ale prý nedoložilo, že fakturované služby byly skutečně poskytnuty. „Navíc některé poradenské, právní a konzultační služby mohlo ministerstvo zabezpečit vlastními zaměstnanci. Šlo například o zpracování materiálů pro jednání vlády a výročních zpráv," sdělila mluvčí. Za tyto práce ministerstvo v letech 2011 a 2012 zaplatilo celkem 362.000 korun.

Ztratilo se 16 notebooků

Při inventarizaci majetku ministerstvo zjistilo rozdíly za více než milion korun. Například loni na ministerstvu nedohledali 16 notebooků za celkem 467.000 korun. Škodní komise ministerstva sice konstatovala, že ministerstvo nezavedlo řádný skladový režim, zároveň ale nevyvodila ani v tomto, ani v žádném jiném případě odpovědnost za škody vůči konkrétní osobě, míní NKÚ. Inventarizaci navíc v letech 2012 a 2013 zajišťovaly externí firmy, kterým za to ministerstvo zaplatilo přes 273.000 korun. Kontroloři prověřili i účetnictví ministerstva a zjistili, že nebylo v kontrolovaném období úplné, správné, průkazné, srozumitelné ani přehledné.

Podle NKÚ je kvůli zjištěným systémovým nedostatkům nutné, aby ministr kultury zajistil revizi existujícího kontrolního systému a zabezpečil jeho nastavení a udržování v souladu se zákonem o finanční kontrole.

Ztrátu notebooků a obrazu Jana Zrzavého bude ministerstvo možná řešit v rámci  trestního řízení

Nakonec se k závěrům NKÚ vyjádřilo i Ministerstvo kultury. Upozorňuje, že zmíněná pochybení vznikla za předchozích ministrů. „Některá nápravná opatření zmíněná v kontrolním závěru přijalo nové vedení již v průběhu kontroly NKÚ. Např. nastavilo jasná a průhledná pravidla v rámci řešení škodních událostí ze strany škodní komise, přijalo opatření vedoucí k důslednému dodržování vnitřního kontrolního systému a provedlo mimořádnou inventarizaci ICT majetku (informační a komunikační technologie), která byla provedena ve smyslu všech platných právních předpisů,“ uvedlo  ministerstvo s tím, že ohledně zmizení 16 notebooků a obrazu Jana Zrzavého zvažuje ministerstvo možnosti řešení v rámci trestního řízení.

Ministerstvo také uvádí, že po nástupu nového ministra Daniela Hermana došlo k významnému omezení využívání konzultačních, poradenských a právních služeb. Jsou prý využívány pouze ve výjimečných případech, kdy se jedná o úzce specifické služby, které ministerstvo nemohlo zabezpečit vlastními zaměstnanci.

Za kým ty milionové ztráty jdou?

Protože ministři kultury se střídají jak figury na orloji, je dobré si připomenout, že v inkriminované době seděli na ministerské sesli dva politici za TOP 09 a jeden nestraník: Jiří Besser, nestraník za TOP 09, od  13. července 2010 do 16. prosince 2011, za stejnou stranu Alena Hanáková, od 20. prosince 2011 do 10. července 2013, a nakonec ještě Jiří Balvín. Od 10. července 2013 do 29. ledna 2014. Kdopak z nich má doma notebook a komu visí v obýváku Zrzavý?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová