Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O vražedné hrozbě pro TOP 09, která má na kahánku, „maskotu“ Schwarzenbergovi i chybách, které se už nedají odčinit. Politologové komentují, kníže ale viní Nečase

20.10.2014
O vražedné hrozbě pro TOP 09, která má na kahánku, „maskotu“ Schwarzenbergovi i chybách, které se už nedají odčinit. Politologové komentují, kníže ale viní Nečase

Foto: TOP 09

Popisek: Ilustrační foto

„Pravdoláskový volič TOP 09 šel za knížetem. Miroslav Kalousek má personální vazby fungující vnitřní struktury TOP 09, což jsou do značné míry jemu věrní přeběhlíci z KDU-ČSL. A resuscitace lidovců je vražedná právě pro Kalouskovu část voličů,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Oskar Krejčí. A zamyslel se také nad tím, co podle něj bude dál s TOP 09. Také politolog Lebeda se přidal se svým názorem na agónii topky a kníže Schwarzenberg dal velký rozhovor, kde celý problém vidí trochu jinak.

„Je třeba porozumět straně TOP 09. Jde o speciální organizaci. Miroslav Kalousek kritizuje strany vůdcovského typu a má pravdu, ale popravdě řečeno první skutečně velkou stranou vůdcovského typu je TOP 09. Má sice dvě tváře, ale co ji sjednocuje? Program, u kterého nevíme, jestli je liberální, nebo konzervativní? Takový program sjednocovat nemůže. Takže zbývají jen vazby na osobnosti, tedy na knížete a Miroslava Kalouska. Strana jako celek je založena na osobních vazbách. A dojde-li k narušení těch osobních vazeb, co je může ještě poutat dohromady, když nemají specifický program? Nic – a tak přichází krize,“ sdělil Krejčí.

Praha je výstavní skříň TOP 09

A k problémům v pražské topce dodal: „Praha je výstavní skříň TOP 09. Jakmile dojde ke krizi v pražské organizaci, přicházejí problémy na celou stranu. Podstatné je, že dochází ke krizi vůdcovství samotného. Kníže už v podstatě dnes politiku nedělá. On ji ve smyslu konkrétní stranické organizační práce nedělal nikdy. Přestává ale fungovat i jako vývěsní štít pro Kalouska. Proto tato ztrácí rozkročení od paternalismu k radikálnímu liberalismu. TOP 09 byla od samého počátku odsouzena k tomu, že je to strana na dvě použití, déle z biologických, personálních a „neprogramových“ důvodů nemůže existovat.

Teď se čeká, jestli se podaří znovu pozvednout Bursíka nebo kohokoli jiného, kdo by pravdoláskařské síly ztělesňoval

A na otázku, kam by se v případě výrazného úpadku nebo i konce TOP 09 přesunula ta část voličů, která bývá označována jako tzv. pravdoláska, řekl: „To je složitější. Pravdoláskový volič TOP 09 šel za knížetem. Miroslav Kalousek má personální vazby fungující vnitřní struktury TOP 09, což jsou do značné míry jemu věrní přeběhlíci z KDU-ČSL. Takto se zformovaly dvě linie, které TOP 09 vždycky charakterizovaly a nejsou na sobě plně závislé. Jenže pouze dohromady vytvářejí dostatečné množství voličů, aby se dostali třeba do Poslanecké sněmovny. Úspěšná resuscitace KDU-ČSL je pro TOP 09 vražedná, přesněji řečeno je vražedná pro tu Kalouskovu část. Pokud jde o pravdoláskové voliče, ti vykazují obrovskou flexibilitu. Jsou schopni zařadit se za jakoukoli stranu a především za jakéhokoli vůdce. Teď budou čekat, jestli se podaří znovu pozvednout třeba Bursíka nebo kohokoli jiného, kdo by ty pravdoláskařské síly ztělesňoval.

Byl na transparentech, ale neřídil…

A co Karel Schwarzenberg? K němu Krejčí řekl toto: „Do značné míry platí, a to nechci myslet ve zlém, ale byl opravdu maskot, spíš symbol než reálný organizátor. Byl na transparentech, ale neřídil. Když bylo zapotřebí, uměl zasáhnout svoji autoritou a svými kontakty v zahraničí. Tím jeho politický výkon končil. Je tam ale skrytého něco mnohem důležitějšího. Kníže symbolizuje odchod celé generace. Dochází k postupnému odchodu lidí, kteří přišli do politiky po roce 1989. 25 let je tak horní hranice pobytu na výsluní. Jednak se člověk fyzicky vyčerpá a jednak se okouká. Lidé už si nepřejí stejné tváře a povětšině dokonce ani ne tehdy, když se jedná o úspěšného politika. Kníže je podle všeho jen první vlaštovka. Únava a opotřebování, ale řekl bych i nechuť k žabomyším válkám, kterých je dnešní česká politika plná, to se nutně musí projevovat také u mladších lidí. Třeba i u Miroslava Kalouska.

Samostatně jsou Starostové úspěšnější než samotná TOP 09

Druhé kolo senátních voleb okomentoval pro ParlamentníListy.cz také politolog Tomáš Lebeda. Všímá si úspěchu KDU-ČSL, která získala pět senátorských křesel. V očích voličů to tuto stranu podle něho stabilizuje. Opačně dopadla TOP 09, která nemá ani jeden. „Pro topku je to obrovský neúspěch. Těch příčin je víc. Rozkol v Praze - pro mě absolutně nepochopitelný - jim samozřejmě nepomohl. Navíc se zdá, že vedení kampaně ze strany TOP 09 bylo velmi špatné," domnívá se politolog. „Ukazuje se, že spolupráce se Starosty byla pro TOPku velmi výhodná. Spousta lidí měla pocit, že je to TOPka a Starostové. Ti byli mimořádně důležití. Samostatně jsou úspěšnější než samotná TOP 09,“ dodává. 

Konec Nečasovy vlády se na nás lepí jak hovno na košili, hodnotí kníže situaci strany

Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že je mu líto, že ze strany museli odejít Tomáš Hudeček a Jiří Vávra. Na vedení TOP 09 prý tlačily regiony. Kníže také zavzpomínal na své staré kamarády, kteří postupně opouštějí tento svět a má z toho prý blbý pocit. Mladí prý už brzy dostanou svou šanci a budou moci ukázat, co v nich je.  Dvacet pět let po listopadu se objevuje nostalgie po starých časech a voliči dají bez problémů hlas straně, jejíž představitel měl styky s StB. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro LN přiblížil, v čem vidí příčiny.

„Všichni chápou svobodu projevu, vzdělání, shromažďování a cestování jako samozřejmost. Nepřipočítávají to nikomu jako zásluhu a nevědí, že za takové věci se musí vždycky bojovat. A druhý důvod: Všechno, co bylo v mládí, se zdá lepší,“ míní Schwarzenberg.

Komunisté jsou nekonečně nudní

Proč ale sbíralo hlasy hnutí ANO, které nostalgické není, a komunisté naopak ztratili voliče? Šéf TOP 09 je přesvědčen, že důvodem je neatraktivita komunistů. „Filip a spol. nejsou vůbec zajímaví, naopak, jsou nekonečně nudní. Lidé čím dál víc volí podle toho, co je baví a kdo je baví,“ tvrdí kníže. Politika je podle něj stále lidovější a jako příklad uvedl rozdávání koblih v předvolební kampani. „Je boháč a něco nám dává. Navíc, když naposledy vyhrál Schwarzenberg, tak jsme na to doplatili – ta nutná, ale tvrdá úsporná opatření z minulých let se za námi táhnou. Nejen úspory, ale smutný konec Nečasovy vlády se na nás lepí jako hovno na košili. Bude trvat dlouho, než se z toho zotavíme,“ hodnotí politik poslední výsledky voleb.

TOP 09 postavila svou kampaň na antiestébáctví, antikomunismu, antiputinismu. Karel Schwarzenberg však připustil, že čtvrt století od listopadu 89 je dlouhá doba. „Ale asi to voliče už nezajímalo,“ připustil.

Lanďák byl velkej kamarád

Karel Schwarzenberg také zavzpomínal na kamarády, kteří už přešli na onen svět. Mezi nimi byli i ti, co nesli odkaz Listopadu. V mladší generaci podle svých slov vidí některé jedince, kteří rovněž představují určitý étos, jmenovat však nechtěl. „Ale to se vyjeví, až se já a ostatní mé generace přestěhují na konečný byt. U mne to bude v Orlíku v parku,“ prozradil.

„Pavel Landovský byl opravdu veliký kamarád. Když byl ve Vídni v emigraci a já taky, tak jsme se strašně často vídali… On byl velkej kamarád. Když se mi z různých důvodů nedařilo valně, tak on byl opravdu příkladný přítel,“ zavzpomínal na zemřelého herce Schwarzenberg. „Poslední z těch opravdu osobních kamarádů, co mi zůstali. Odešel Jirka Křižan, Jirous, pan Václav, Olda Černý a teď Pavel. Mám z toho takovej blbej pocit,“ přiznává Schwarzenberg. „Takže ti mladí budou mít poměrně brzo šanci,“ dodal.

Vnitrostranické spory se nesmí řešit přes média

Lidové noviny se zajímaly o Schwarzenbergovo hodnocení situace v Praze. Ještě v úterý odpoledne totiž předseda TOP 09 chválil primátora Tomáše Hudečka za to, jak dobře zvládal působení na pražské radnici. O několik hodin později jej ale zcela nečekaně vyzval k tomu, aby ve straně skončil. Na vedení TOP 09 podle Schwarzenberga tlačily regiony. Vadil jim prý stupňující se rozkol uvnitř pražské buňky, který těsně před volbami naplno vyhřezl na veřejnost, což stranu poškozovalo.

Spolu s Hudečkem ve straně skončil i šéf pražské buňky Jiří Vávra, stranickou knížku poté složila i radní Eva Vorlíčková nebo bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. „Ten tlak byl šílený, telefonáty, maily se množily. Ve všech regionech si stěžovali, co je to v Praze za anarchii. K večeru jsem dospěl k závěru, že buď dojde k otevřenému střetu, který by vzhledem k většině v předsednictvu nedopadl pro Hudečka dobře, což by bylo nespravedlivé, nebo bude nutné nalézt řešení, kdy nebude poškozen. Vím, že to nebylo dobré s tím interview v DVTV, já jsem ho ani neviděl, byl jsem v Minsku. Myslel jsem si, že se to během dvou dnů uklidní, ale neuklidnilo,“ řekl Lidovým novinám šéf TOP 09.

Větší roli nehrají programy, zásady, nebo věcné záležitosti, nýbrž osobní vztahy

Politik, který prohraje volby, většinou skládá funkci, ale nevystupuje ze strany. Co vedlo k odchodu topkařů? „Každý, kdo tu politickou situaci v pražské TOP 09 sledoval, věděl dávno, že bohužel nehrajou větší roli programy, zásady, nebo věcné záležitosti, nýbrž osobní vztahy. A ty se mezi Tomášem Hudečkem a Jiřím Vávrou vyostřovaly dlouhou dobu. Snažil jsem se to tlumit, ale jen s částečným úspěchem. Po porážce jsou všichni nervózní, citliví, uražení a ublížení, a tak každý hledá vinu u někoho jiného. Málokdo se zamyslí sám, co udělal za voloviny. Takže samozřejmě na sebe začali štěkat. Bohužel k tomu používají veřejné prostředky, a tím škodí straně. A to bohužel potom člověk musí vyvést důsledky. Toť vše. Nemůžeme dělat politiku s nikým jiným, než s lidmi,“ říká k živé kauze Schwarzenberg a dodává, že někdy se ve straně musí dělat i nepříjemné věci.

„A taky pro budoucnost, aby každý věděl, když si vnitrostranické záležitosti vyřizuje přes média, tak dostane taky kopnutí do řiti. Ne, že bych byl rád, je mi to velice líto, poněvadž byl podle mého názoru mimořádně dobrý starosta a Vávra uměl stranu, vedl ji dobře,“ zhodnotil poslední vývoj předseda TOP 09.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace