Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se Hudeček rozbrečel, proč je Topka v takovém srabu a co z její kampaně lidi vůbec nezajímalo. Promluvil Kalousek i kníže, ten přidal šavle ve Stromovce

18.10.2014
Jak se Hudeček rozbrečel, proč je Topka v takovém srabu a co z její kampaně lidi vůbec nezajímalo. Promluvil Kalousek i kníže, ten přidal šavle ve Stromovce

Foto: Hans Štembera

Popisek: Muž číslo jedna v TOP 09 s mužem číslo dva. Jen se neví, který je který...

ROZHOVOR Dva čelní představitelé TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek poskytli v pátek rozhovor „Babišovým“ médiím, kde znovu objasňovali dění uvnitř strany. Prostor dostal i Patrik Nacher, trojka na pražské kandidátní listině hnutí ANO, který se ostře vymezil vůči výpadům místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Vše pak rozsekl bulvární deník Blesk… Kníže také poskytl exkluzivní rozhovor k aktuálním událostem ve straně.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Lidové noviny pojmenoval důvody, které stojí za neuspokojivým volebním výsledkem strany. TOP 09 se podle něj nepovedla zejména kampaň. Tu strana postavila především na kritice lídra hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, když zdůrazňovala jeho styky s komunistickou tajnou policií a burcovala voliče proti „estébákům a fízlům“. „Bylo to mimo. Lidi to nezajímá. Je to všechno dávno,“ posteskl si Schwarzenberg.

Vyjádřil se i k tématu, které ve straně rezonuje v současné době možná více než neuspokojivé volební výsledky – rezignaci dosavadního primátora Tomáše Hudečka a šéfa pražské buňky TOP 09 Jiřího Vávry na členství ve straně. Medializace jejich nevraživosti se údajně přestala zamlouvat členům v ostatních regionech a chtěli po předsedovi strany ráznou reakci. „Ten tlak byl šílený, telefonáty, maily se množily. Ve všech regionech si stěžovali, co je to v Praze za anarchii, tudíž bylo nutné zakročit,“ popsal Schwarzenberg, co ho vedlo k rozhodnutí vyzvat Hudečka k rezignaci.

Hudeček není dospělý 

Ke sporům v pražské organizaci TOP 09 se v rozhovoru pro MF Dnes vrátil i první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Podle něj nebyli Hudeček ani Vávra schopni zvládnout své ego a svoji vzájemnou nevraživost řešit jinak než, že se osočovali v médiích. Předseda Karel Schwarzenberg prý přitom vkládal do Tomáše Hudečka velké naděje a věřil, že se brzy dokáže stát dospělým. Když ale po volbách zjistil, že dospělý není, doporučil mu, aby stranu opustil. Kalousek zdůraznil, že Karel Schwarzenberg jako předseda strany z nastalé situace vyvodil osobní zodpovědnost, rezignovat na svůj post ale nehodlá. Přes svůj pokročilý věk bude zřejmě kandidovat do čela strany i příští rok.

Následně se rozhovor stočil k volebním výsledkům strany. TOP 09 si v komunálních volbách značně pohoršila, když přišla o zhruba polovinu mandátů v zastupitelstvech. Někteří politologové za klesající podporou TOP 09 vidí hnutí ANO, které prý „odsává“ topce voliče. Kalousek sice tuto skutečnost částečně připouští, nicméně za skutečného ideového soupeře považuje sociální demokracii. „ANO je nepřítel, který přichází likvidovat demokratické hřiště,“ tvrdí.

Kalousek nás kritizuje a sám se schovává za Schwarzenberga, asi si dal o panáka navíc 

Kritika místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, jenž soustavně kritizuje hnutí ANO, popudila Patrika Nachera, trojku na kandidátce hnutí ANO pro Prahu. Na Kalouskovo tvrzení, že jeho strana se bude snažit v Praze vytvořit koalici demokratických stran proti ANO, má Nacher pádnou odpověď: „Andrej Babiš jde s kůží na trh a je hlavní tváří hnutí. Kalousek je zalezlým místopředsedou, který před sebe vystrčil Karla Schwarzenberga. Ve skutečnosti ale celou stranu šíbuje Kalousek. Asi si dal o panáka navíc a od soboty pod tíhou volebního zklamání promítá do Babiše sebe sama,“ uvedl Nacher pro Lidové noviny.

Dění v pražské TOP 09 se věnuje i páteční Blesk. Bulvární deník píše, že Tomáš Hudeček nepočítal s tím, že vedení strany přijme jeho rezignaci, a když se tak skutečně stalo, neunesl to a údajně se rozplakal. Sám Hudeček zjištění bulvárního deníku neokomentoval, Blesku nezvedl telefon. 

Karel Schwarzenberg: Hudeček s Vávrou se nesnášeli a táhlo se to dlouho

Z topky vystoupili pražský primátor Hudeček i jeho náměstek Vávra. Můžete tuto zprávu okomentovat, proč se tak stalo?

Bohužel tito pánové se nesnášeli. Ten spor se táhl dlouhou dobu. Někdy se podařilo ho utlumit. Je ale problém, že když jsme teď volby prohráli a oni na sebe začali veřejně útočit. Nemám nic proti tomu, když se lidi perou. I ve straně se vyskytnou vzájemné antipatie. Ale jsou dvě možnosti. Buď se spory vyříkají na stranických grémiích. Je jich dost. Nebo pro mě za mě, jak to dělali naši pradědové, že se sešli se šavlí v ruce ve Stromovce v šest hodin ráno. Ale není možné, aby se v médiích veřejně za bouřlivého potlesku ostatních osočovali. To prostě nejde.

Byly jejich spory a nejednotnost pražské topky i jednou z hlavních příčin, proč TOP 09 ve své tradiční baště Praze nevyhrála?

Byla to jedna z příčin, ale ty hlavní jsou jiné. Jak známo, neměli jsme valné výsledky v celé republice. Jedním z důvodů bylo veliké nasazení ze strany pana Babiše, který měl výsledky. Ale když máte prachy, můžete v politice leccos dosáhnout. Kromě toho se vyrojila spousta stran, straniček, hnutí, sdružení, která především naše voliče rozmělnila.

Budete se i v současné situaci pokoušet sestavit koalici v Praze. Je to ještě reálné?

Myslím, že se sociální demokraté s ANO už dohodli. A Trojkoalice k tomu asi také přistoupí. Takže se mi zdá, že budeme v Praze v opozici.

Ve velkých městech zvítězilo hnutí ANO. Někdo říká, že hlavně Andrej Babiš. Jak dlouho si myslíte, že bude jeho jasná politická hvězda svítit?

Myslím, že to určitě nebude nekonečně dlouho. Populistické strany velice strmě stoupají, ale pak také velice rychle padají. Teď nebudeme mít dva roky volby. Tak uvidíme, co se během toho vyvrbí.

Je nějak ohrožena naše demokracie 25 let od listopadu 1989?

Je tu několik věcí, které naši demokracii ohrožují. Například, když se stane hlavní stranou strana vůdcovského typu. Kde o všem rozhoduje sám Andrej Babiš. On také sám říká, že chce stát vést jako svůj podnik. Za druhé v zahraniční politice opouštíme základní myšlenky, které tam položil Václav Havel. Boj za lidská práva a podobné věci. Nyní říkáme, že hlavní cíl naší zahraniční politiky je kšeft. Vše ostatní je vedlejší. Rozmělňujeme naší nesrozumitelností a nevýznamností pojem lidských práv. Pozvolna, ale přece se vydáváme na blbou cestu.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace