Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naštvané Kalouskovy noční telefonáty, napojení na kmotry, diktátorské manýry ve straně… Exprimátor Hudeček na rozloučenou s TOP 09 řekl vše

19.10.2014
Naštvané Kalouskovy noční telefonáty, napojení na kmotry, diktátorské manýry ve straně… Exprimátor Hudeček na rozloučenou s TOP 09 řekl vše

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exprimátor Hudeček

Ještě v neděli spolu stáli na povolební tiskovce, byť podle informací, které ParlamentníListy.cz získaly ze štábu TOP 09, se Miroslav Kalousek na Tomáše Hudečka mračil. Ve středu se ale stále ještě pražský primátor vzdal členství v TOP 09 a o straně začal mluvit způsobem doposud nevídaným.

Důvodem jsou jeho spory s náměstkem Jiřím Vávrou, který byl zároveň předsedou pražské organizace TOP 09. Podle MF Dnes se nesnášeli dlouhodobě, po volbách však jejich spor eskaloval a oba si začali vyměňovat peprné vzkazy přes média.

Kluci, vezměte se za ruce a, prosím, odejděte. Oba

V TOP 09 se na úrovni vedení řešily rozbroje v pražské organizaci již před volbami. Tehdy Vávra dával nepokrytě najevo své zklamání, že jej Hudeček úplně vytlačil z kandidátky do zastupitelstva, a primátor mu to, byť zatím neveřejně, vracel. Na předsednictvu si tehdy vzal slovo místopředseda Leoš Heger, muž s pověstí distinguovaného gentlemana, a zcela nečekaně na adresu pražských kohoutů pronesl: „Kluci, vezměte se za ruce a, prosím, odejděte. Oba.“

Rozhodující pro osud Hudečka ve straně však prý bylo to, že jej ve středu zavrhl i předseda Karel Schwarzenberg. Ten byl přitom všeobecně považován za Hudečkova patrona a na posledním sjezdu jej všem (neúspěšně) doporučoval za místopředsedu celé strany.

Večer jsem se potkal s předsedou Schwarzenbergem…

Hudeček se nakonec rozhodl odejít ze strany sám a následně se pro Lidové noviny rozpovídal o poměrech v TOP 09. Zdůraznil, že dlouhodobě apeloval na vedení, aby řešilo napojení vedení pražské organizace (tedy Vávry a jeho lidí) na „staré kmotrovské struktury“. „Večer jsem se potkal s předsedou Schwarzenbergem, který mě požádal, zda bych druhý den na předsednictvu nenabídl svou rezignaci. Jsem přesvědčen, že Miroslav Kalousek dal Schwarzenbergovi v noci na výběr: Buď Hudečka donutíš k odstoupení, nebo končím,“ líčil primátor.

Kalousek se prý snažil na něj hodit neúspěch v pražských komunálních volbách. Říkal mu to prý opakovaně v naštvaných telefonátech a den před odstoupením na společné večeři i do očí. Sám Hudeček připouští jedinou chybu - tu, že při zahájení kampaně jednou „nehezky“ promluvil o ostatních městech.

Když přišel onen důkaz v podobě fotografií…

Pokud jde o samotný spor s Vávrou, očekával prý, že strana, zaštiťující se morálkou, se k němu postaví jinak. „Když přišel onen důkaz v podobě fotografií (na kterých se Vávra účastní oslavy kontroverzního podnikatele Tomáše Hrdličky - pozn. red.), říkal jsem si, že na základě morálního základu naší strany je nepochybně chvíle na to, aby to TOP 09 vzala do svých rukou,“ vysvětluje. Nakonec ale, jak hořce poznamenává, byla rezignace doporučena naopak jemu.

Hudeček připomněl, že má podporu pražských členů strany, mezi kterými vyhrával „jednu volbu za druhou“, a v tomto duchu jde vedení strany proti vůli členstva. „Rozhodnutí vedení TOP 09 ukazuje, že tato strana se chová stejně autokraticky jako jiné strany, za což je ale TOP 09 ráda peskuje,“ připomíná v narážce na oblíbený termín Miroslava Kalouska, který z „autokracie“ nařkl prezidenta Zemana i řadu dalších politiků.

Rád by nadále napomáhal rozvoji města

Z vedení strany podle něj musí zaznívat jasné morální apely, a ve chvíli, kdy vedení jasně neřekne, že kmotři jsou špatní, nedokáže se prý s takovým vedením ztotožnit. Předsedu Vávru podle něj měli představitelé strany chytnout za límec a vyhodit.

Vystoupení ze strany nevnímá jako signál, že by se měl vzdát mandátu. Vzhledem k tomu, jakou mu voliči vyslovili důvěru, si prý takový krok „nedovede představit“. Stále prý zůstává členem klubu TOP 09, byť nestranickým, a dále se uvidí. „Já bych rád napomáhal rozvoji města,“ naznačil o svých dalších ambicích. Vyloučil však, a to opakovaně, že by se spojil s hnutím ANO, které je podle něj stejně autokratické jako TOP 09.

Ta podle něj měla možnost jako těsně druhá spolurozhodovat o povolebním vývoji Prahy. „Tuto možnost svým středečním rozhodnutím, postaveným na zvrácených osobních animozitách prvního místopředsedy Kalouska, zahodila do koše,“ říká.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace