SVĚDECTVÍ Podzim 1990. Dáša Veškrnová na podlaze, jen v kalhotkách u nohou Václava Havla
19.10.2014
Foto: Česká televize
Popisek: Setkání s hvězdou: Dagmar Havlová v povídce Tony
Pětadvacáté výročí Listopadu 89 přeje také vzpomínkám na jeho největší hvězdu - Václava Havla. Kromě životopisu z pera jeho exmluvčího Michaela Žantovského má vyjít též kniha novináře Daniela Kaisera „Prezident“ (pokračování prvního dílu s názvem „Disident“). Ukázka, zveřejněná na webu Reflex.cz, pojednává o vztahu Václava Havla ke Slovensku a speciálně k Vladimíru Mečiarovi, a lze v ní najít mnoho zajímavého.
Kaiser popisuje například situaci, kdy prezident Havel přijel do Bratislavy jednat se slovenskou vládou, které již v té době Vladimír Mečiar předsedal a zrovna měl velké koaliční rozpory s partnery z KDH. Václav Havel se pokoušel situaci uklidnit a za tímto jednáním se sešel s představiteli vládní Veřejnosti proti násilí včetně Mečiara. „Schůzka se konala v kolibě, kde hostitelé do Čechů nalévali slivovici a kde dokonce došlo na tanec. Havel tančil s Mečiarovou sekretářkou, známou v kuloárech jako 'božská Anna', a ještě po letech schůzku charakterizoval slovy 'veselý odpolední večírek',“ lze se dočíst.
Této scéně z podzimu roku 1990 předcházel ještě jeden pozoruhodný zásah Havlových lidí do slovenské politiky. Ve slovenském parlamentu se zrovna projednával klíčový jazykový zákon, který měl uklidnit Slováky, kteří začali projevovat své emancipační tendence. Velmi aktivní v tomto směru byla Matice slovenská, jejíž vůdčí postavou byl nacionalista Jozef Markuš. Jednoho večera byl pozván do televizní debaty proti premiéru Mečiarovi, jenže kolem diskuse se začaly dít podivné věci.
Václav Havel a lidé kolem něj projevovali vždy intenzivní zájem o maďarskou menšinu na Slovensku. Sám Václav Havel se při každé návštěvě Slovenska až ostentativně setkával s jejími zástupci. Nyní se zdálo, že při jednání o jazykovém zákoně začíná převažovat vypjatě nacionalistická koncepce, prosazovaná právě Maticí slovenskou.
Kromě toho Kaiser popisuje ještě jednu nezapomenutelnou scénu, ve které šlo o Slovensko, a jejím účastníkem byl Václav Havel. Rovněž na podzim roku 1990 jej navštívil důstojník nově založené československé kontrarozvědky František Stárek (někdejší disident, známý pod přezdívkou „Čuňas“) v doprovodu dvou pracovníků košické expozitury (což byli rovněž příslušníci místního undergroundu). Havlovi přinesli informace o spolupráci Vladimíra Mečiara s StB. Schůzka ale nedopadla dobře.

Velká láska trvala přes dvacet let a skončila až Havlovou smrtí...
Kaiser ji ve své knize líčí takto: „Sedělo se v předsíni na podlaze, prezident se při výkladu košických divousů občas pobaveně zatvářil a v jednu chvíli z pokoje vyšla televizní hvězda, herečka Dáša Veškrnová jen v košili a kalhotkách (nesla jim kávu). Odcházeli s pocitem, že mluvili do hluchého.“
Kdo je Dagmar Havlová?
Dagmar Havlová, rozená Veškrnová ( 22. března 1953 Brno) je česká herečka. V roce 1997 se stala manželkou tehdejšího českého prezidenta Václava Havla a první dámou České republiky. V roce 2001 se stala jedinou majitelkou památkově chráněné vyhlídkové restaurace Terasy na pražském Barrandově. Nemovitost vložila do společnosti Barrandovské terasy, a.s. a roku 2003 prodala část akcií nejmenovanému kupci. Odhaduje se, že za desítky milionů.
Máte vlastní zkušenost s Václavem nebo Dagmar Havlovou? Pošlete ji na .
Vložil: Zdeněk Svoboda