Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kníže s čírem už není sexy, Topka projela volby. Rozkohoutěného Hudečka a Vávru vyrazili, jenže Kalousek má děsný strach… Z čeho? A kdo další je z kola ven?

15.10.2014
Kníže s čírem už není sexy, Topka projela volby. Rozkohoutěného Hudečka a Vávru vyrazili, jenže Kalousek má děsný strach… Z čeho? A kdo další je z kola ven?

Foto: Hans Štembera

Popisek: TOP 09, ilustrační foto

Fenomén Karla Schwarzenberga odeznívá, TOP 09 bude muset hledat nového lídra, shodují se sociologové po komunálních a senátních volbách, kdy se TOP 09 může počítat spíš k poraženým než vítězům. A to i přesto, že se představitelé strany nazývají alespoň v Praze, kde jim uteklo vítězství jen těsně, spoluvítězi. Trochu to připomíná hodnocení Václava Klause, který prohru ve sněmovních volbách v roce 2002 označil za „nevýhru“… Navíc v Praze vývoj akceleroval a oba rozhádání kohouti, Hudeček i Vávra, rezignovali. Otázkou je, zda to stranu zachrání. Víme, co se děje v kuloárech, ale nejen v nich. Situace v TOP 09 je nyní velmi turbulentní…

Odborníci však špatným výsledkem TOP 09 v komunálních volbách nejsou příliš překvapeni. „Překvapení je to tak napůl, protože bez Starostů neměla strana v komunální politice úplně silné zázemí, dosáhla v podstatě stejného výsledku jako před čtyřmi lety, takže se dá říci, že k žádnému ústupu nedošlo,“ vysvětlil sociolog Jan Herzmann. Ale přiznává, že nečekal tak slabý výsledek TOP 09 v prvním kole v senátních volbách, kdy postoupili jen čtyři kandidáti.

Převzetí hlavní úlohy na pravici se odkládá

Sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl upozornil, že jejich výzkumy z poslední doby ukazovaly, že TOP 09 prožívá obdobně problematické období jako ODS. „V našich datech byl propad ODS následován propadem TOP 09. Jde o to, že TOP 09 nebyla schopna udržet pozici hegemona na pravici, protože nic specifického a zajímavého nenabídla, zatímco v prázdnotě zavedených stran s přehledem zvítězilo ANO, což data jasně naznačovala,“ konstatoval. Podle Hartla se ukazuje, že představa, že když padne ODS, na její místo automaticky nastoupí TOP 09, zjevně nefunguje. „Je to vidět i na tom, že ODS mohla v těchto volbách dopadnout daleko hůř. Převzetí hlavní úlohy na pravici stranou TOP 09 se možná odkládá, v každém případě nebude jednoduché,“ je přesvědčen sociolog, že ani jedna z pravicových stran nemá nic jisté. TOP 09 si podle něj musí nyní vyhodnotit, zda ODS, proti níž bojovala a kterou označovala za stranu, jež mnohdy nehraje čistě, poté, kdy ji leckde na radnicích nahradila, nenásledovala.

Situace na pravici bude ještě složitá

Podle Jana Herzmanna tyto volby ukázaly, že dominance TOP 09 nad ODS, která se zdála být nějakou dobu jasná, není tak silná, jak to vypadalo. „Situace na pravé části politického spektra bude ještě složitá,“ je přesvědčen sociolog. „Fenomén pana Schwarzenberga obecně odeznívá. Bohužel pro něj a možná i celou společnost stárne a TOP 09 si bude muset hledat nového lídra. Bude se muset nějakým způsobem profilovat, bude se muset rozhodnout, jestli tou profilující figurou bude Miroslav Kalousek, nebo někdo jiný,“ míní. A dokud k tomu nedojde, dokud to strana neudělá, pravděpodobně budou rozpaky přetrvávat.

Od číra k Pirátům

Kam zmizeli mladí příznivci knížete s čírem, kteří ho nadšeně podporovali v cestě na Pražský hrad? Neodešli k Pirátům, kteří se v Praze dostali na radnici a následně se se svými drahocennými čtyřmi mandáty stali doslova lovnou zvěří pro oba zájemce o vedení metropole – pražskou lídryni ANO Adrianu Krnáčovou a tehdy ještě primátora za TOP 09 Tomáše Hudečka? „V každém případě k Pirátům odešli,“ souhlasí s tímto názorem Jan Herzmann. A nevylučuje to ani Jan Hartl: „To je samozřejmě možné, naše výsledky ukazují, že veřejnost není tak hloupá, jak se někteří politici domnívají, a odlišuje jednotlivé role,“ vysvětlil sociolog, že podpora Karla Schwarzenberga v přímé prezidentské volbě nemusí automaticky znamenat hlas v komunálních volbách v Praze. Dokládá to faktem, že lidé také jinak hodnotili Václava Klause, když byl předsedou vlády, jinak, když byl předsedou Poslanecké sněmovny, a jinak, když byl prezidentem. „Posuzují si vhodnost lidí pro danou roli. V komunálních volbách je to o praktičtější politice, tam už s obecnými ideologickými schématy politici neobstojí,“ upozornil Jan Hartl.

Pravicový volič je náročný

Důležitý akční náboj, který by oslovil voliče, podle sociologa Hartla TOP 09 před volbami nevyzařovala. „A tam, kde ho vyzařovala – v Praze u primátora Hudečka, to zase bylo poznamenáno vnitřními spory uvnitř pražské organizace strany, což vždy ochromuje akceschopnost formace. A v tom je pravicový volič náročný. V situaci, kdy neumí volit zodpovědně, zůstane raději doma,“ prohlásil sociolog.

K hnutí ANO přešla část z levice a část z pravice

Kam se poděli pravicoví voliči? Zůstali tedy doma, nebo volili hnutí Andreje Babiše ANO? „My to nevíme, dívali jsme se na ty přesuny, k ANO šla část z levice a část z pravice,“ potvrdil ředitel agentury STEM. Ale vazba voličů k ANO nebyla moc pevná, bylo prý otázkou do loterie, jestli tu mělkou, podmínečnou podporu v situaci, kdy volič neví, koho volit, přetaví ve skutečnou volbu. „Může si říci, nevím, koho volit, tohle by mohlo být určité východisko, zároveň to bude lekce pro zavedené strany,“ říká Jan Hartl s tím, že na toto téma udělá agentura průzkum a bude vědět víc. „My dlouhodobě víme, že pravicový volič je náročný, klade spoustu všetečných otázek. Kdysi jeden poslanec ČSSD, nebudu ho jmenovat, říkal, že na levici to mají jednoduché, protože voliči rádi nechají detaily na nich, důležité je, aby měli pocit, že jejich volení zástupci jsou tak říkajíc z lidu. Kdežto pravicový volič má spoustu všetečných otázek od obecného směřování až ke konkrétnímu provádění jednotlivých kroků. A v tomto ohledu jak ODS, tak i TOP 09 nabídly velmi málo,“ vytýká sociolog pravicovým partajím, že pro volební úspěch moc neudělaly.

Utrápená strana ztrácí pro voliče atraktivitu

Ředitel agentury STEM Hartl je přesvědčen, že TOP 09 poškodilo, že šla v Praze, ale i na dalších místech, do voleb samostatně, bez Starostů a nezávislých, s nimiž spolupracuje na centrální úrovni. „Určitě. Z našich výzkumů dlouhodobě vyplývá, že důležité není jenom to, jak je daná politická formace silná kvantitativně, ale zda je v ní v období těsně před volbami výraznější dynamika, zda je na vzestupu, působí aktivně, a voliči mají pocit, že mají chuť do práce, elán, vizi, kam směřovat,“ uvádí sociolog, co na voliče funguje. Ale když naopak strana působí utrápeně, unaveně, nepřichází s ničím novým, ztrácí atraktivitu. „TOP 09 spolu se Starosty vypadala jako formace, která na sebe natahuje praktiky lidi, kteří se vyznají v konkrétních lokálních problémech. Ale když kandiduje samostatně, ukazuje se, že zas takový magnet není. Už to prostě není, co bývalo, na jedné straně vize a noblesa Karla Schwarzenberga, na druhé straně praktičnost Miroslava Kalouska a Starostů. To se prostě narušilo,“ shrnul Jan Hartl důvody, které vedly k propadu strany ve volbách.

Lídři sledují výsledek voleb. A netváří se zrovna šťastně...

Starostové bez TOP 09 by v celostátní politice neuspěli

Poškodilo by TOP 09, kdyby Starostové odešli z koalice i na centrální úrovni? „Pokud se nemýlím, smlouva o spolupráci na centrální úrovni je podepsána až do roku 2016, to je ještě poměrně dlouhá doba,“ říká sociolog Jan Herzmann. Ale odchod z formace by pro Starosty podle něj nebyl příliš výhodný. „Největší otázkou asi je, jak by se Starostové chtěli profilovat, kdyby se oddělili. Oni nejsou homogenní skupina, aby mohli vstoupit samostatně do celostátní politiky,“ domnívá se sociolog.

Hudeček také nevedl úplně nejlepší kampaň

Jan Herzmann nechce spekulovat, jestli někteří pražští voliči berou ANO jako pravicovou stranu a dali jí dnes hlasy. „Nechtěl bych dezinterpretovat výsledky tím, že bych přikládal voličům motivy, o nichž nic nevíme. Každopádně v Praze byla poměrně nízká účast, historicky nejnižší, i když dlouhodobý trend signalizoval, že by měla být spíš vyšší než v minulosti,“ poukázal sociolog na další věc, která nejspíš ovlivnila volby v Praze. Také se domnívá, že část pravicových voličů zůstala prostě doma, protože stále ještě neví, kterou z pravicových stran by ráda volila. „ODS je svým způsobem oslabena, ale na ty poměry dosáhla velice dobrého výsledku. TOP 09 v Praze se vnitřně rozhádala, Hudeček nevedl úplně nejlepší kampaň, proto interpretovat výsledek voleb v Praze jako odklad odprava do středu by bylo odvážné,“ říká Herzmann. Myslí si, že ANO spíš získalo hlasy části dřívějších příznivců sociální demokracie, která v Praze také ztratila.

Hádanice v pražské topce skončily nečekaně

Neshody mezi dosavadním primátorem hlavního města Prahy Tomášem Hudečkem a předsedou pražské buňky TOP 09 Jiřím Vávrou dovedly oba pány k rezignaci na členství ve straně. Informovala o tom Česká televize. Předsednictvo strany rezignaci přijalo.

Dlouhodobé neshody mezi pražským primátorem Tomášem Hudečkem a šéfem pražské buňky TOP 09 Jiřím Vávrou vygradovaly na počátku tohoto týdne. Vávra označil Hudečka za hlavního viníka volebního neúspěchu TOP 09 v Praze, načež Hudeček kontroval tím, že na základě tvrzení bulvárního deníku Blesk o „pařbě" Vávry s vlivným podnikatelem napojeným na ODS Tomášem Hrdličkou, vyzval Vávru k rezignaci. Hrozil, že pokud tak dotyčný neučiní, strana ho sama vyloučí.

Spolu v Topce, spolu vyhozeni...

Podle zjištění Echo24.cz  se spory mezi Hudečkem a Vávrou nezamlouvaly mnohým členům TOP 09, kteří volební prohru strany s hnutím ANO v Praze přisuzují právě vnitrostranickým sporům mezi výše zmíněnými „kohouty". Hádky mezi dvěma významnými představiteli TOP 09 prý navíc poškozují stranu při vyjednávání o budoucí podobě vedení města, což prý mimo jiné vede k tomu, že uvnitř TOP 09 sílí hlasy, že by strana raději měla přenechat křeslo budoucího primátora Prahy sociální demokracii a pokusit se tak vyšachovat ANO z povolební volenky.

Tomáš Hudeček i Jiří Vávra na členství ve straně podali rezignaci, kterou následně předsednictvo TOP 09 přijalo. Zároveň pověřilo předsedu strany Karla Schwarzenberga svoláním mimořádného sněmu krajské organizace v Praze. Do vyjednávacího týmu, který jedná o vytvoření koalice v Praze, byli donominováni místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a viceprimátoři Václav Novotný a Jiří Nouza.

Dobrá zpráva, anebo sebevražedná čistka?

Rezignaci primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09) a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Vávry na členství ve straně okomentovala na Facebooku známá advokátka Klára Long Slámová. Pro TOP 09 je to prý pozitivní zpráva, ačkoliv prý měla přijít již dávno. Opačný názor publikoval na stejné sociální síti podnikatel a podporovatel TOP 09 Roman Šmucler.

Rozhodnutí Tomáše Hudečka opustit řady TOP 09 na sociální síti Facebook okomentovala advokátka Klára Long Slámová a zhodnotil ho rovněž podnikatel a sympatizant strany Roman Šmucler.

Bye bye, Hudečku!

Známá advokátka rezignaci Tomáše Hudečka na členství ve straně považuje za pozitivní zprávu, která nicméně podle jejího názoru měla přijít již před volbami. „Jen nechápu, proč vůbec byl Hudeček od topky tak protežován. Ten člověk nikdy nebyl osobností, která by sama o sobě vyvolávala důvěru. Navíc by se pro koryto paktoval s kdekým. Bye bye, Hudečku,“ vyvěsila na svůj profil na Facebooku.

Roman Šmucler zhodnotil Hudečkův krok poněkud rozpačitě. Souhlasil by s tím, kdyby oba pánové vyhodnotili prohru TOP 09 v Praze tak, že by odstoupili z funkcí. Odchod ze strany ale nechápe. „Ale odchod z TOP 09? Něco ukradli? Tohle čištění TOP 09 bez silné náhrady je sebevražedné... Včera jsem psal, že TOP 09 se musí spojit s někým a je tady, pokud se nenajde někdo nový a silný…“ uvádí Šmucler.  

Kalouskovi se to prý sype pod rukama

Poté, co se objevila v úterním Blesku zpráva, že byl Vávra na oslavě narozenin, kde byl přítomen i pražský podnikatel Tomáš Hrdlička, médii označovaný za kmotra, vyzval Hudeček Vávru, aby odešel ze strany. „Kalousek pak zase vyhrožoval Hudečkovi, že ho vyhodí z vyjednávacího týmu,“ řekl redakci zdroj.

Hudeček na úterním zastupitelském klubu dle informací redakce navrhl usnesení, které by tento jeho krok podpořilo, avšak pro takové usnesení nezískal na zastupitelském klubu podporu. Pak již následovalo setkání s vedením TOP 09, kde oba na své členství ve straně rezignovali a vedení to přijalo.

Část TOP 09 se může odtrhnout a domluvit s Babišem

Nyní bude zajímavé, co se bude dít dál. Podle informací redakce může dojít k rozštěpení zastupitelského klubu TOP 09.

„Hudeček má v klubu minimálně osm lidí. Kalousek má v klubu víceméně jen Tomáše Jílka. A řada z nich nesnáší Kalouska. Hovoří se o tom, že by se pražská topka od celorepublikové osamostatnila. Tito zastupitelé by pak mohli uzavřít koalici s ANO. Hudeček s Babišem opravdu jednal o možném angažmá v ANO. Celou dobu se totiž bál, že ho Kalousek vyškrtne z kandidátky. Takže je klidně možné, že se teď bude chtít s Babišem dohodnout. Toho se Kalousek bojí jako čert kříže. Když TOP 09 postavila svou kampaň na válce proti Babišovi, nemůže připustit, aby nejsilnější základna strany s ním šla do koalice. Ale už to nemá pod kontrolou, sype se mu to pod rukama. Část pražské topky se zastupiteli se mu může trhnout. Navíc zastupitelům se nechce do opozice. Vždyť by pak neměli místa v lukrativních pozicích na radnici či městských firmách,“ řekl redakci dobře informovaný zdroj.

Nouzové řešení?

Oficiálním kandidátem oficiální TOP 09 na primátora teď bude patrně Jiří Nouza, který byl společně s Václavem Novotným jmenován do vyjednávacího týmu k Marku Ženíškovi. Problém Nouzy je, že ho nemají příliš rádi lidé od Hudečka ani od Kalouska, respektive Vávry. „Uvidíme, jestli zafunguje `Nouzové řešení`,“ řekl zdroj.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg má dle usnesení předsednictva v co nejbližším termínu svolat mimořádný sněm krajské organizace v Praze.

Odcházejí ale i další členové...

Posledním dějstvím, kam tragédie TOP 09 zatím dospěla, je zpráva, že Hudeček a Vávra nezůstanou sami: Odchod  z  TOP 09 po poledni oznámili i pražská radní Eva Vorlíčková a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, který v roce 2010 vedl vítěznou kandidátku TOP 09 v Praze.  Ve sporech uvnitř strany, které dnes eskalovaly odchodem primátora Tomáše Hudečka a předsedy pražské TOP 09 Jiřího Vávry, se oba shodně staví na stranu primátora. Podle informací ČTK se k odchodu chystají i další členové. Tůma ČTK potvrdil svůj odchod v textové zprávě. Vorlíčková v rezignačním dopise, který má ČTK k dispozici, uvedla, že s nechutí sleduje dění uvnitř TOP 09.

Libuše Frantová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tagy
TOP 09,