Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zelené údolí: Plaťte, nebo se bude bourat!

26.03.2013
Zelené údolí: Plaťte, nebo se bude bourat!

Autor: archiv eb

Popisek: Až 364 rodinám v pražském Zeleném údolí hrozí, že přijdou o bydlení, které mnozí ještě ani nestačili zaplatit

První trestní oznámení padla v kauze pražského sídliště Zelené údolí, kde 364 rodinám hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Policie prověří okolnosti, za nichž advokát Vlastislav Andrš odkoupil loni pozemky pod jejich domy.

V rámci developerského projektu vyrostly před deseti lety v lokalitě Zelené údolí byty a rodinné domy, dodnes však nebyly na jejich majitele převedeny pozemky, na nichž objekty stojí. Loni je však za podezřele nízkou cenu odkoupil od Lidového bytového družstva Praha 4 advokát Vlastislav Andrš, který nyní od nich požaduje několikanásobnou částku.

Nadílka pod stromeček

Obyvatelé tak doplácejí na chyby zaniklé společnosti IPB Real, která podcenila situaci s problematickým vlastnictvím, a v dobré víře byty a domy koupili. „Když jsme byty kupovali, pozemky byly státní a byla uzavřena smlouva o věcném břemeni na jejich užívání na 90 let v náš prospěch. Nečekali jsme, že po deseti letech od dokončení výstavby někdo přijde a řekne si o takové peníze,“ stěžuje si zástupkyně inciativy vlastníků Jaroslava Forejtová.

Před loňskými Vánoci najednou dostali všichni majitelé dopis, v němž jim Vlastislav Andrš oznámil, že získal pozemky pod jejich byty a jejich dosavadní podnájemní smlouvy na pozemky jsou neplatné. Vyzval je, ať za pozemky do tří dnů zaplatí tučnou částku, jinak se bude dožadovat odstranění domů soudní cestou.

Super kšeft, nebo vydírání?

Od Lidového bytového družstva Praha 4 koupil Andrš pozemky za 18,5 milionu korun, aby za ně obratem požadoval od vlastníků bytů a domů v součtu 110 milionů. Po první vlně odporu „zlevnil“ téměř na 70 miliónů. Skutečná cena by přitom podle předběžného vyčíslení znaleckého ústavu neměla přesáhnout 30 miliónů korun. Podle Andrše to je ale nesmysl, protože na pozemky se podle něj musí nahlížet, jako by byly nezastavěné.

Podle advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která zastupuje obyvatele Zeleného údolí, využívá Andrš situace ve svůj prospěch. „Andrš se snaží využít dřívějšího neprofesionálního postupu developera, kdy na obyvatele navzdory opakovaným slibům nebyly pozemky déle než deset let převedeny,“ uvádí ve svém tiskovém prohlášení.

Rozhodovat bude soud

Na základě trestního oznámení, podaného jedním z vlastníků rodinných domů, nyní policie prošetří, zda Lidové bytové družstvo Praha 4 nepochybilo a neprodalo pozemky Andršovi příliš levně. Bude se zabývat tím, zda ze strany družstva nedošlo k porušení povinností při správě cizího majetku, které mohlo poškodit členy družstva. O žalobách na odstranění staveb jednotlivých vlastníků bude rozhodovat soud, první jednání je nařízeno na 11. dubna 2013.

Eva Božoňová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace