Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blanka - k volbám schůdeček, s úctou Tomáš Hudeček. V Praze to bude o prsa Adriany Krnáčové a už teď létají urážky mezi favority. Jde o podivné esemesky

08.10.2014
Blanka - k volbám schůdeček, s úctou Tomáš Hudeček. V Praze to bude o prsa Adriany Krnáčové a už teď létají urážky mezi favority. Jde o podivné esemesky

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační fotokoláž

Souboj o pražského primátora bude nejspíš velmi těsný. Ukázal to průzkum volebního potenciálu, který pro Českou televizi vypracovala agentura Median. Za hlavní favority na primátorský řetěz lze prý považovat jeho současného držitele Tomáše Hudečka, a lídryni hnutí ANO Adrianu Krnáčovou.

Volební potenciál je ukazatel, na základě kterého je možné zjistit, kolik voličů je ochotno danou stranu volit. Bývá tedy o něco vyšší, než například volební model. V případě komunálních voleb v hlavním městě se u nejlepších pohyboval kolem třiceti procent.

Tomáš Hudeček, současný primátor za TOP 09, by si mohl připsat až 29,5 procent hlasů. Adriana Krnáčová jej však pronásleduje velmi těsně - s potenciálem 29 procent. Další strany pak následují s výraznějším odstupem.

(Třetí by skončila ČSSD, kterou do voleb vede ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Jeho devatenáctiprocentní potenciál je však ohrožován Trojkoalicí, spojenectvím lidovců, Zelených a Starostů. Pod vedením Petra Štěpánka by mohla získat až 18,5 procenta. Až za ní by skončila ODS, kdysi neomezená vládkyně hlavního města. Ani její lídr Bohuslav Svoboda by jí nedokázal získat více, než 17 procent. Za ní pak jsou komunisté s šancemi až na devět procent, Piráti s osmi procenty, a Svobodní, kterým průzkum dává šanci až na pět procent.)

Přituhuje: Krnáčová zveřejnila dosud utajená slova Hudečka z TOP 09. A ten si to nenechal líbit

Hnutí ANO v Praze podle slov jedničky na kandidátce Adriany Krnáčové odmítá za zády voličů před volbami uzavírat jakékoli dohody s ostatními stranami. Krnáčová tak na pondělní tiskové konferenci reagovala na nabídku primátora Hudečka z TOP 09 a dokonce před novináři přečetla SMS zprávy, které jí Tomáš Hudeček poslal. Hudeček později Krnáčovou srovnal s Kristýnou Kočí.

„ANO je za nový styl v politice a chceme ho vytvořit podobný jako je tento prostor – vzdušný, světlý, transparentní,“ popisovala na úvod Krnáčová v prostorách zrekonstruované budovy Mánes na pražském Rašínově nábřeží.

Takové řízení města je ale podle Krnáčové nemožné s lidmi, kteří v současné době řídí pražský magistrát. „Před několika týdny jsem dostala nabídku od pana Hudečka, abych se s ním sešla v rámci nějakých předvolebních rozhovorů. Prý se už sešel se všemi a se všemi se domluvil. To jsem já odmítla, protože my se nebudeme domlouvat za zády voličů na tom, jakým způsobem by se Praha měla spravovat ještě před tím, než budou rozdány karty. Toto mi prostě neděláme a nikdy to dělat nebudeme,“ řekla důrazně Adriana Krnáčová.

„Nechceme, aby na magistrátu seděl člověk, který byl obžalován z porušování zákona. Pan Hudeček jasně řekl, že když bude obviněn, nebude kandidovat a odstoupí i jako primátor. A to se nestalo. Chceme, aby primátor držel své slovo. Chceme také, aby primátor dodržoval zákony. Již deset měsíců není řádně jmenován ředitel úřadu, čímž se porušuje zákon o územně-samosprávných celcích. Neumíme si představit, aby magistrát fungoval tímto způsobem."

Primátor Hudeček: Krnáčová je jako blonďatá bestie Kočí blahé paměti

Hnutí ANO podle slov kandidátky na primátorku Andriany Krnáčové rovněž odmítá, aby se nadále provozovaly klientelisticko-korupční vztahy jako je tomu prý v IPR (Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy – pozn. red.). „IPR má rozpočet půl miliardy ročně a nevíme, jakým způsobem se hospodaří a nevíme, co se s těmi penězi děje. Ve vedení IPR jsou lidé, kteří neprošli žádným výběrovým řízením, jsou jen pověřeni. Je to především přítel pana Hudečka, Tomáš Ctibor, který je developer a pravděpodobně spojuje přímou linku s určitými vlivovými skupinami kolem developerů s primátorem,“ uvedla Krnáčová.

„Dále považujeme za velmi skandální, že primátor Hudeček zneužívá veřejné prostředky pro vlastní kampaň. Na vlastní předvolební informační kampaň použil veřejné zdroje z magistrátu, což je naprosto neakceptovatelné. Nedokážeme pochopit, jak člověk, který kdysi vystupoval proti korupci a chtěl vymítat kmotry, si dnes počíná stejně jako ti, které kritizoval,“ pokračovala Adriana Krnáčová v kritice pražského primátora. V Praze se podle ní musí hospodařit otevřeně, transparentně na základě čestnosti a odpovědnosti vůči veřejnosti.

Primátor Tomáš Hudeček na svoji kritiku již zareagoval, konkrétně pak na zveřejnění jeho SMS zpráv, které Adrianě Krnáčové zaslal. Sám na případném setkání před volbami nevidí nic špatného. „Psal jsem paní Krnáčové, protože jsem chtěl vědět, s čím jde ANO do pražských voleb. To mě ostatně zajímá stále, neboť do včerejška toto hnutí nemělo zveřejněný program pro Prahu, ale pouze několik populistických hesel. Stejně jako spolu jednají politici ve sněmovně, i já hovořím s představiteli demokratických politických subjektů v Praze. Je normální, že spolu politici mluví, nenormální je zveřejňování esemesek, které si pamatujeme od Kristýny Kočí z Věcí veřejných,“ uvádí Hudeček v prohlášení, které zaslal médiím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace