Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Havlův odkaz je často zesměšňován, píše politik v den narozenin exprezidenta, o němž vznikl nový celovečerní dokument. Máme detaily i unikátní fotky

06.10.2014
Havlův odkaz je často zesměšňován, píše politik v den narozenin exprezidenta, o němž vznikl nový celovečerní dokument. Máme detaily i unikátní fotky

Foto: Knihovna Václava Havla / Ondřej Němec

Popisek: Václav Havel

EXKLUZIVNÍ FOTOGALERIE Dnes uplynulo přesně 78 let od narození asi nejvýznamnější polistopadové osobnosti našeho veřejného života, prvního demokratického československého a českého prezidenta, pana Václava Havla, píše Petr Křemen z TOP 09.

A pokračuje: „Havlův odkaz je v dnešních dnech často zesměšňován. Bývá kritizován za svůj idealismus a příliš filosofický pohled na svět a politiku. Nebudu tu do hloubky rozebírat Havlovo myšlení. Zastavím se pouze u toho nejznámějšího, co se nám v souvislosti s prvním polistopadovým prezidentem vybaví. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Nezatracujme úplně toto heslo. Jiří z Poděbrad byl pro mnohé také idealista a snílek, když vyslal své poselství evropským panovnickým dvorům. A ejhle, o pět let později se jeho vize sjednocené Evropy naplnila. Pod Havlovým heslem si nemusíme doslova představovat lásku plnou srdíček. Pod láskou spatřuji spíše určitou dávku onoho idealismu, nezkaženosti, přeneseně lásku k bližnímu, jak praví bible, čili určitou nekonfliktnost.

Pravdu zase vnímám jako osobní čest, bez planých slibů a lhaní. Čestné slovo spolu s nezkažeností, to jsou podle mě dvě hlavní věci, které v současné politice chybí. Proto je taková, jaká je. Politika je totiž vždycky taková, jakou si ji lidé udělají. A pokud jsou ti lidé prolhaní, nečestní a k ostatním nenávistní, bude taková i politika. Najděme v sobě pravdu a čest, lásku a nezkaženost. Změňme politiku k lepšímu, protože nikdo jiný to udělat nemůže, než právě my sami. My našimi hodnotami,“ zakončuje Křemen.

Film Život podle Václava Havla ukáže poprvé celý Havlův pozoruhodný život

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. Portrét Havla vznikl jako historicky první mezinárodní koprodukce České televize a franouzsko-německé televize ARTE. V České republice bude od 20. listopadu k vidění i v kinech.

Andrea Sedláčková pojala film neobvyklým způsobem, jeho hlavním vypravěčem je přímo Václav Havel, na jehož život divák zpočátku nahlíží prostřednictvím neznámých záběrů a fotografií z období Havlova dětství, vojenské služby, divadelních začátků, chartistického i prezidentského období. Zásadní je i režisérčin osobní komentář a fakt, že ve filmu nemluví žádní pamětníci ani historici. Vystavět film z šesti hodin archivních materiálů a nahrávek, stovek fotografií a osobních dokumentů pomáhali rešeršisté v Praze i v Paříži. Cenné osobní dokumenty poskytl do filmu také bratr Václava Havla Ivan a Havlova druhá žena Dagmar. Velkým pomocníkem při vyhledávání materiálů byla i Knihovna Václava Havla. Režisérka Sedláčková čerpala rovněž ze zahraničních a v Čechách dosud neznámých zdrojů.

Na unikátní fotografie ze všech etap Havlova života se podívejte do fotogalerie pod článkem!

Ona sama se s Havlem seznámila ve svých dvaadvaceti letech v létě 1989 na proslulé chalupě na Hrádečku těsně před svou emigrací do Paříže a později s Havlem natáčela rozhovor do svého dokumentu o listopadu 1989. Podle jejích slov zásadně ovlivnil ji i osud její země. „První dvě třetiny filmu jsou plné dramatických zvratů, už z toho důvodu, že období mládí a zrání bývá často zajímavější než období sbírání plodů a pomalého mizení ze scény. Postavení Havla během revoluce, prezidentské období, odchod do důchodu završený natáčením filmu Odcházení, to bylo na filmu to nejtěžší, protože je složité reflektovat něco, co ještě máme v živé paměti,“ popisuje Sedláčková. Jak říká ve filmu sám Havel: „Jde o příběh ojedinělý, má rysy absurdity, pohádky, tragédie i komedie.“  

Tvůrci filmu se nesnaží prostřednictvím Havlova života zmapovat dějiny, ale vytvořit Havlův filmový portrét. Producenti se shodují, že Život podle Václava Havla vznikal také s myšlenkou oslovit mladší diváky a díky spolupráci s ARTE i zahraniční publikum. V plánu jsou tak školní projekce nebo uvedení filmu v Českém centu v New Yorku při příležitosti odhalení busty Václava Havla v Kongresu Spojených států amerických ve Washingtonu. Život podle Václava Havla bude ve vysílání ARTE uveden 16. listopadu v hlavním vysílacím čase pod názvem Vaclav Havel, un homme libre, od čtvrtka 20. listopadu bude film uvádět exkluzivně pražské kino Lucerna a Česká televize zařadí dokument do programu u příležitosti prosincového výročí Havlova úmrtí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace