Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Program Amgen Teach investuje téměř 3 miliony korun do vzdělání v České republice

02.10.2014
Program Amgen Teach investuje téměř 3 miliony korun do vzdělání v České republice

Autor: Archiv

Popisek: Poptávka po pracovní síle v oboru farmacie, biochemie a dalších přírodovědných oborech neustále roste, ilustrační foto

Kvalita středoškolského vzdělání je téma, kterým se české školství zabývá dlouhodobě. Důvodem je nejen podfinancování oblasti školství, ale také skutečnost, že část učitelů má omezený přístup k průběžnému školení, díky kterému by mohli získat nové zkušenosti s moderními vyučovacími metodami. Program Amgen Teach chce cílenými investicemi tuto situaci změnit. V České republice bude program realizován ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Jednotlivé vzdělávací aktivity budou v prvním roce podpořeny částkou 850 tisíc korun z celkového rozpočtu programu Amgen Teach do roku 2016, který činí téměř 3 miliony korun.

Poptávka po pracovní síle v oboru farmacie, biochemie a dalších přírodovědných oborech neustále roste. Do účinného a inspirativního kontaktu s přírodními vědami se ale během vzdělávání dostává příliš málo studentů. V České republice zároveň čelíme i dalšímu problému. „V posledních letech pozoruji, že se neustále snižuje kvalita absolventů středních škol, a to nejen v oblasti přírodních věd,“ říká Ing. Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací České republiky a ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze. K tomu se přidává prudký nárůst studentů na českých vysokých školách.

Úroveň středoškoláků studujících chemii klesá

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že zatímco v roce 2001 studovalo na českých vysokých školách 203 461 studentů, v roce 2012 to bylo již 381 272. Počet vysokoškoláků zaměřujících se na chemii pak vzrostl více než dvojnásobně – v roce 2001 to bylo 1761 studentů, v roce 2012 již 4187. „Stále se objevují velmi nadaní studenti, kteří dokáží uspět i v mezinárodní konkurenci, ale v průměru pozorujeme snižující se úroveň našich uchazečů. Proto je potřeba, aby se úroveň technického a přírodovědeckého vzdělání na středních školách zvýšila,“ uvádí rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze prof. Ing. Karel Melzoch, CSc.

Vzdělávání je potřebné i pro středoškolské profesory

Řada učitelů nemá přístup k průběžnému školení, díky kterému by mohli svým studentům zprostředkovávat špičkové zkušenosti. Program Amgen Teach si klade za cíl tento fakt změnit. V České republice budou investovány téměř 3 miliony korun do organizace odborných workshopů a vzdělávacích aktivit. V letošním školním roce byl již podpořen 28. ročník Letní školy chemie pro středoškolské učitele a studenty. V říjnu se v Brně uskuteční Veletrh nápadů učitelů chemie, v dalších měsících a v roce 2015 se pak uskuteční specializované workshopy pro učitele. „Našim hlavním cílem je nabídnout středoškolským učitelům možnost seznámit se s moderními výukovými metodami v oboru chemie. Pokud program Amgen Teach přispěje k porozumění a zájmu mladé generace o přírodní vědy, budou jeho cíle naplněny vrchovatě,“ doplňuje MUDr. Olga Kaucká Kroftová Ph.D., lékařská ředitelka společnosti Amgen ČR.

Silný partner je zárukou kvalitních vzdělávacích programů

Program Amgen Teach je celoevropská iniciativa,  která je řízena  European Schoolnet – nevládní organizací se sídlem v Bruselu. V současné době se realizuje v 10 evropských zemích s celkovým rozpočtem 60 milionů korun – vedle České republiky ještě v Belgii, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Polsku, Rakousku, ve Španělsku a v Turecku. Program Amgen Teach je v každé z vybraných evropských zemí připravován ve spolupráci s přední vzdělávací institucí v oblasti přírodních věd. V České republice se partnerem programu stala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. „Chceme ve spolupráci s programem Amgen Teach pomoci středoškolským učitelům získat zkušenosti s nejmodernějšími učebními postupy. Nabídnout jim návod, jak ve svých žácích prohloubit cit pro přírodní vědy. Nejen, že můžeme podpořit aktivity, které jsme již realizovali bez této podpory, ale zároveň můžeme uskutečnit i další vzdělávací programy, na které se nám v minulosti nedostávalo potřebných finančních prostředků,“ dodává prof. Ing. Karel Melzoch, CSc.

Přínos programu Amgen Teach bude po jeho ukončení vyhodnocen prostřednictvím zpětné vazby získané přímo od jeho účastníků – středoškolských učitelů. „Jde nám o to, aby tento koncept byl opravdu přínosný a užitečný pro učitele i studenty. Proto budou akce pořádané v rámci programu Amgen Teach vyhodnoceny pomocí podrobného dotazníku. Tato informace bude velmi důležitá pro zkvalitňování programu v příštích letech,“ dodává MUDr. Olga Kaucká Kroftová Ph.D.

 

Projekty podpořené v rámci programu Amgen Teach

O  28. ročník Letní školy pro středoškolské pedagogy a studenty středních škol – srpen 2014

O  3. ročník Veletrhu nápadů učitelů chemie – říjen 2014

O  1. workshop pro učitele chemie – listopad 2014

O  2. workshop pro učitele chemie – únor 2015

O  3. workshop pro učitele chemie – květen 2015

 

 

O společnosti Amgen

Společnost Amgen přináší potenciál biologických léků pacientům trpícím závažnými onemocněními, a to díky výzkumu, vývoji a výrobě inovativních léčebných přípravků. Vycházíme z pokročilého studia lidské genetiky, která nám pomáhá porozumět složitostem chorob na molekulární úrovni. Ze společnosti Amgen, která je již od roku 1980 pionýrem v oblasti vývoje biotechnologií, vyrostla jedna z největších světových biotechnologických společností, jež vyvíjí portfolio léčebných přípravků s přelomovým potenciálem pro miliony pacientů po celém světě.

Více informací na www.amgen.cz

 

O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze

VŠCHT spojuje tradici s nejmodernějšími nanotechnologiemi, biotechnologiemi a dalšími progresivními směry a obory ve vědě a výzkumu. Dlouhodobě vykazuje vysoký počet prestižních zahraničních projektů i tuzemských projektů základního a aplikovaného výzkumu. Spolu s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí.

Více informací na www.vscht.cz

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace