Unie zase odlehčí našim peněženkám: Za domácí mazlíčky si připlatíme! Jaké další „vylepšení“ nám Brusel uchystal
29.09.2014
Autor: Ilustrační foto petsparadise.it
Popisek: Na neustálé změny dokladů jsme si už pomalu zvykli. Teď zase Brusel nařídil, že nás po Novém roce přijdu dráž i pasy pro psy, kočky a fretky. A zase sáhneme hlouběji do kapes!
Kvůli nové bruselské směrnici budou muset chovatelé domácích mazlíčků zase sáhnout hlouběji do kapsy. Co se nám od nového roku prodraží díky novele veterinárního zákona, kterou poslanci schválili bez mrknutí oka.
Novelu veterinárního zákona, která prodraží vydávání takzvaných zvířecích pasů, schválila koncem minulého týdne Poslanecká sněmovna. Její součástí je i nová bruselská směrnice, právě kvůli níž budeme muset zase sáhnout hlouběji do kapsy. Výrobci a distributoři „zvířecích pasů“ budou totiž muset podle ní hradit jednorázový poplatek 500 korun za registraci. Evropská unie nám tak nařídila další předpis, kterému se Česká republika nemá možnost úspěšně bránit. Pokud by totiž předloha novely zákona nebyla přijata, hrozilo by nám podle předkladatelů v čele s Margitou Balaštíkovou unijní řízení. Chovatelům by se navíc omezila možnost cestovat po unii se psy, kočkami a fretkami.
Lidé bez pasu, zvířata s pasem
Pes, kočka a fretka musí být doprovázeni pasem zvířete v zájmovém chovu. Pas je jednotný doklad, platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem. Chovatel pas získá u soukromého veterinárního lékaře, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou a jemuž byl vydán „doklad o schválení a registraci“.
Nový pas bude v jedné části vybaven samolepicí fólií k ochraně zapsaných dat. Předkladatelé uvádějí, že výrobní cena dokladu se zvýší asi o šest korun bez daně z přidané hodnoty, nyní činí zhruba 29 korun. „Následně se vyšší výrobní cena projeví v nákladech pro koncové spotřebitele,“ upozornili předkladatelé novely veterinárního zákona. V současnosti chovatele obvykle zaplatí za pořízení zvířecího pasu 200 až 300 korun.
Jestliže by předloha neplatila do účinnosti nových evropských předpisů na konci letošního prosince, vydávání zvířecích pasů by se zastavilo, zdůraznili autoři novely. Pro cesty do většiny států Evropské unie stačí pas zvířete, jeho identifikace mikročipem nebo tetováním a očkování proti vzteklině.
Požadavky navíc
Při cestování do Velké Británie, Irska, Švédska a Malty je nutný pas zvířete, identifikace zvířete mikročipem, očkování proti vzteklině, sérologické vyšetření na vzteklinu, ošetření proti echinokokóze (odčervení) a ošetření proti klíšťatům. Ošetření proti echinokokóze vyžaduje také Finsko. Kypr již požadavky na odčervení a ošetření proti klíšťatům zrušil.
Některé státy neumožňují vstup na své území s mláďaty mladšími tří měsíců. Zákaz vstupu se týká těchto zemí: BritánieVelká , Irsko, Švédsko, Malta, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko a Francie. Ostatní země udělují pro případy vstupu mláďat výjimky (obecná výjimka či individuální povolení). Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty mladšími tří měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a od narození pobývala v tomtéž místě, aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na níž jsou závislá.
Další práce pro veterinární správu
Novela má také zakázat uživatelům honiteb léčit spárkatou zvěř bez vědomí a koordinace se Státní veterinární správou. Veterinární správa navíc dostane ze zákona povinnost informovat o živočišných produktech, které jsou zdravotně závadné, a o těch, jež jsou klamavě označeny.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Redaktor KL