Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senioři žijí v každodenním ohroženi, nejvíce ti, kteří trpí Alzheimerem. A hyeny mají žně, podívejte se na video

24.09.2014
Senioři žijí v každodenním ohroženi, nejvíce ti, kteří trpí Alzheimerem. A hyeny mají žně, podívejte se na video

Foto: Hans Štembera

Popisek: Seniorky, ilustrační foto

VIDEO Statistiky posledních let ukazují, že senioři se čím dál častěji stávají terčem těch, kdo prahnou po snadném „přivýdělku“. Podle údajů Policie ČR bylo na starších lidech jen za první pololetí letošního roku spácháno více než dva a půl tisíce trestných činů. Na vině je jak jejich důvěřivost, tak často i snížená schopnost rychlé orientace ve stresových situacích. Nejvíce jsou v tomto směru ohroženi lidé trpící Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. V současnosti tímto onemocněním v České republice trpí přibližně 120 tisíc lidí. Jejich počet by ale podle odborníků do roku 2050 měl vzrůst až čtyřnásobně.

Okrádání při prodejních akcích, vyhrožování či ublížení na zdraví – to jsou nejčastější rizikové situace, se kterými se senioři potýkají. Že problém přerostl únosnou mez, dokládají i aktivity spolků na jejich ochranu. Rada seniorů tak například pro ně chce po vzoru Slovenska prosadit statut chráněné osoby. Jednotlivá města zase zakládají speciální týmy na jejich ochranu. V Praze za tímto účelem vznikl speciální policejní Senior tým, který se přednostně zabývá kriminalitou páchanou na lidech starších 65 let. V Liberci zase místní městská policie založila tým dobrovolníků z řad seniorů, jejichž úkolem je pomáhat svým vrstevníkům jak se vyhnout nebezpečným situacím.

Pro seniory je největším problémem jejich důvěra

Mezi hlavní důvody, proč je právě tato skupina obyvatel jedna z nejzranitelnějších, patří především přílišná důvěřivost, špatná orientace ve stresových situacích a nedostatek informací o tom, na koho je možné se obrátit v případě nouze. Toho využívají například prodejci nejrůznějších produktů, od „zázračných hrnců“ po „všemocné léčivé preparáty“. „Maminka mě učila, že člověk se má v životě chovat tak, jak si sám přeje, aby se k němu chovalo jeho okolí. Dnes je ale doba zřejmě jiná. Někdy mám chuť rezignovat na jakoukoli komunikaci s okolím a vůbec nevycházet z domu. Všechno je tak rychlé a člověk ani i při nejlepší vůli nestíhá všechno ohlídat,“ říká paní Jana z Prostějova, která se sama stala obětí pokusu o oloupení na cestě z pošty, kde si byla vyzvednout důchod. Stále využívanějším scénářem, jak se dostat k majetku starších lidí, je i hra na zázračně objeveného příbuzného, který je ve finančních potížích. Lupiči „úspěch“ slaví i s hrou na plynaře či elektrikáře, kdy se pod záminkou nebezpečí havárie dostanou do obydlí svých obětí.

Alzheimerova choroba – nejhorší případ neschopnosti fungovat ve stáří

Velkým problémem jsou ale i choroby, které se začínají nejvíce projevovat právě u seniorů. Patří sem především Alzheimerova choroba a další formy demence, které výrazně narušují schopnost nemocného fungovat v každodenním životě. „Pokud řekneme, že pro seniory je fungování v dnešní společnosti ztížené, pak ti z nich, kteří navíc trpí Alzheimerovou chorobou, jsou na tom nesrovnatelně hůře. V prvních stádiích choroby, kdy však okolí nemocných prozatím o jejím odstartování nic netuší, mohou stále vykonávat běžné činnosti sami – finanční transakce, jednání na úřadech a podobně. Pro případné podvodníky jsou tak velice snadným terčem,“ říká Jaroslava Jůzová, ředitelka Alzheimercentra, největší sítě specializovaných zařízení pro nemocné trpící Alzheimerovou chorobou a dalšími druhy demence. Právě ti se totiž v běžném fungování potýkají dle fáze onemocnění s částečnou či úplnou ztrátou časoprostorové orientace, pojmu o vlastní identitě a mají problém při třídění událostí, které prožili.

Při příležitosti Světového dne boje proti Alzheimerově chorobě, který je tuto neděli, nás zajímalo, co se stane, když vyšleme herečku-seniorku vybavenou plnou peněženkou do malých krámků nakoupit základní potřeby.

Herečka předstírala zmatenost, a tudíž v prodavačích vzbuzovala pocit, že si mohou dovolit „více“ než jindy. A skutečně, ve dvou obchodech přišla o peníze.

Scéna č. 1: prodavač zeleniny herečce nevrátí na 200 Kč bankovku (nákup kedlubny přitom stojí 15 Kč).

Scéna č. 2: prodavač původně nemá v úmyslu babičku okrást, ale když vidí její zmatenost, rozdíl si ponechá a neupozorní ji.

Lidé s Alzheimerovou chorobou nevědí, pro co do obchodu přišli nebo jestli platili. Záleží jen na poctivosti obchodníků, jestli jejich stavu zneužijí nebo ne. V 10 obchodech jsme nachytali 2 nepoctivce:

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová