Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ročně v České republice pomáhá až 10 000 zaměstnanců, nejvíce v Praze

20.09.2014
Ročně v České republice pomáhá až 10 000 zaměstnanců, nejvíce v Praze

Foto: ilustrační foto PL

Popisek: Zahradník při úpravě keřů

Po letech, kdy bylo dobrovolnictví chápáno jako součást socialismu, a tedy jako cosi povinného, zažívá nyní svůj velký rozkvět v podobě firemního dobrovolnictví. Stává se z něj fenomén, který společensky odpovědné firmy stále více zasazují do svých strategií.

Podle údajů platformy Byznys pro společnost počet zaměstnanců, kteří vyráží do neziskových organizací pomoci manuálně či svými zkušenostmi, v posledních letech ročně roste průměrně o 17 procent. Největší ochota firem pomáhat panuje v Praze a Středočeském kraji, nejmenší zájem pak hlásí Olomoucký a Zlínský kraj.

Montérky místo „kvádra“

Myšlenka firemního dobrovolnictví jako taková je součástí širšího konceptu společenské odpovědnosti firem. V jeho rámci se firmy snaží pomáhat regionu, ve kterém působí. V případě firemního dobrovolnictví se jedná především o pomoc neziskovým organizacím, která má vést k jejich lepšímu fungování. Tato pomoc může mít jak manuální formu, například vymalování chodeb nebo úpravu areálu organizace, tak „duševní“. I neziskové subjekty se totiž musí chovat podle jistých tržních principů a často potřebné zkušenosti postrádají. Know-how a vědomosti ostřílených manažerů ze soukromého sektoru jim tak přijdou vhod.

Základním krokem pro rozběhnutí konceptu firemního dobrovolnictví je rozhodnutí firmy umožnit zaměstnancům věnovat část standardní pracovní doby na dobrovolnickou činnost. Vytvoření takového rámce a správa příslušné agendy vyžadují dostatečné personální kapacity, které zvládají spíš větší firmy. „Nastartovat program firemního dobrovolnictví určitě vyžaduje minimálně jednoho člověka, který vše koordinuje. Klíčem k úspěchu je však osobní nasazení zaměstnanců. Nám se podařilo zaměstnance poměrně rychle přesvědčit tak, že přijali myšlenku pomáhat za vlastní. Letos jich prozatím pomáhalo 92, tedy téměř polovina. Zároveň pro manažery neziskových organizací pořádáme »Kurz manažerského minima«, který jim pomáhá lépe vést vlastní tým, komunikovat s externími partnery či prezentovat a budovat povědomí o naší společnosti,“ říká PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka české pobočky GSK, jedné z největších farmaceutických firem na světě.

Komu se pomoc hodí nejvíc?

Práce dobrovolníků znamená pro neziskové organizace a spolky často velkou úlevu. Nezřídka se v rámci dobrovolnických akcí podaří vypořádat s palčivými dlouhodobými problémy, jejichž vyřešení by stálo nemalé peníze. „Našeho dobrovolnického programu Orange Day se účastním rád. Mám jeden den v roce nejen příležitost pomoci, ale také se poznat s lidmi z práce zase z trochu jiné stránky. Tento rok jsme spolu s dalšími sedmi kolegy v jednom hospici nedaleko Prahy pomáhali vymalovat vnitřní prostory budovy a dali do kupy část zahrady. Budova díky tomu hned prokoukla stejně jako její okolí,“ popisuje svou zkušenost Jakub Hofmann, manažer komunikace GSK.

Pomoc firem a jejich zaměstnanců směřuje hlavně do zařízení, poskytujících zdravotní a sociální služby, jako jsou domovy důchodců, azylové domy, nemocnice atd. V letošním roce dobrovolnické činnosti v této oblasti zaujímaly 70 procent veškeré pomoci. Zbytek je zaměřen na ochranu přírody, ekologické projekty nebo komunitní rozvoj. „Je vidět, že dobrovolnictví je pro firmy důležitým tématem, které získává stále více pozornosti. I proto se počet dobrovolníků každoročně zvyšuje v průměru o 17 procent. V letošním roce mezi neziskovými organizacemi narůstá zájem také o odbornou pomoc, kdy dobrovolníci předávají personálu neziskovky své cenné znalosti z firemní praxe. Nejžádanějšími oblastmi jsou finanční řízení, marketing a komunikace, PR, IT či právnické služby,“ doplňuje Veronika Němcová, manažerka marketingu a PR platformy Byznys pro společnost, která sdružuje nejvýznamnější firmy, uplatňující principy trvalé udržitelnosti a společenské odpovědnosti.

Doplňující informace

Byznys pro společnost je největší odborná platforma firem pro sdílení a šíření principů CSR a udržitelného podnikání v ČR. Sdružuje firmy, které jsou v ČR leadery v odpovědném podnikání, dodržují etický přístup v řízení firem, respektují potřeby společnosti, zaměstnanců, zákazníků, partnerů a šetrně přistupují k životnímu prostředí. Celorepublikově se skrze platformu uskuteční téměř 75 procent všech firemně dobrovolnických akcí v ČR v přibližně 400 veřejně prospěšných organizacích.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace