Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajná, neveřejná tvář Vladimíra Čecha

22.03.2013
Tajná, neveřejná tvář Vladimíra Čecha

Autor: JOSEF VOSTÁREK / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Vladimír Čech často při různých slavnostech představoval otce vlasti Karla IV.

V pátek zemřel nejznámější „milionář“, herec a moderátor Vladimír Čech. Podlehl rakovině, s níž už dlouho bojoval. V letech 1990 až 1992 působil Vladimír Čech jako poslanec České národní rady. Na Vladimíra Čecha jako člověka vzpomíná viceprezident památkové asociace, který nám odhalil dosud neznámou tvář slavného moderátora.

Vladimíra Čecha proslavila především úspěšná televizní soutěž Chcete být milionářem?. Vysílala se od roku 2000 pět let a o její oblibu se Čech zasloužil jako její první moderátor. V letech 2001 a 2003 byl díky ní v anketě TýTý vyhlášen nejoblíbenějším moderátorem. 

Během své kariéry vystřídal Čech řadu divadelních scén – Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo v Českém Těšíně, Státní divadlo Oldřicha Stibora v Olomouci, Východočeské divadlo Pardubice, Činoherní studio Ústí nad Labem a Středočeské divadlo Kladno.

Martin J. Kadrman, viceprezident památkové asociace ASORKD, vzpomíná:

S Vladimírem Čechem jsem se seznámil před pěti lety. Bylo to seznámení vskutku nezvyklé. Vladimír tehdy podepsal online petici za záchranu historického nádraží v Ústí nad Orlicí. Pak nás podpořil v ještě mnoha iniciativách. Nebylo mu například lhostejné plánované kácení krásných sto šedesáti lip u Pastvinské přehrady. Uplynulo moře času, napsali jsme si mnoho emailů, nalezli jsme k sobě důvěru a oba pochopili, že jedinec nic nezmůže, pokud se nespojí s dalšími lidmi a nevytvoří masu, která rozhýbá stojaté vody. A tak se chtěl Vladimír aktivně zapojit do našeho boje za záchranu národní identity. Vladimír Čech měl v květnu minulého roku při prvním otevírání lázeňské sezony v Kyselce sehrát roli Heinricha Mattoniho po vzoru jeho mediálně známé role Karla IV. Svůj program měl však tehdy plný, jeho místo tak nahradil karlovarský herec Bedřich Tetera. A zastoupil jej vskutku důstojně. Vladimír proto natočil krásný videospot, který byl apelem na Karlovarské minerální vody, aby zastavily devastaci celoživotního díla zakladatele jejich značky. Video si můžete i dnes přehrát na Youtube.com.

Zdravotní stav již Vladimírovi nedovolil zúčastnit se letošního květnového Kysibelského Velejuchu. Jeho poslední veřejnou podporou bylo prohlášení přečtené počátkem prosince minulého roku na demonstraci proti demolici rohového domu na pražském Václavském náměstí. O Vladimírově nemoci jsme si nepsali. Psali jsme si však o věcech, které trápí celý náš národ. A tak mi dovolte se s Vámi podělit o několik Vladimírových myšlenek vyjádřených v jeho posledním vzpomínaném prohlášení:

„Naprostá většina z nás se nesmírně těšila, až padne minulý režim a hodně pošetile jsme se domnívali, že přijdou lepší časy. Ne všechno, co teď prožíváme, je špatné, ale už můžeme klidně říct, že jsme si to představovali úplně jinak. Náš stát ovládli bezohlední a všeho schopní mafiáni a ke svým rejdům využívají podplacených politiků, pokud tito politici nejsou na různých transakcích osobně zainteresováni prostřednictvím svých firem. Neříkám, že dům, o kterém se bavíme, je zrovna tenhle případ, protože pro to nemám žádné důkazy, ale jak si máme my, běžní občané, vysvětlit, že má být zlikvidován objekt, který nikomu nepřekáží a který se do panoramatu Václavského náměstí docela obyčejně hodí. Doba, ve které vznikl, nebyla jistě idylická a i tam už fungovaly různé stavební loby, ale pořád ještě hlavním cílem bylo, aby se dům líbil. To už je teď každému srdečně jedno a kdyby veřejnost nekladla odpor, stály by už jistě po celém obvodu Václavského náměstí pestrobarevné mrakodrapy. Nevzdávejme se, i když náš odpor vypadá beznadějně. O památky se zajímám už skoro deset let profesionálně a různých historických staveb i vyloženě mimořádně cenných pamětihodností, mizí každou chvíli někde v republice řada. Scénář je vždycky stejný. Objekt koupí podnikatel, který ho za tichého přihlížení státu nechá zpustnou tak, aby měl důvod ho zbourat. A pak už si tam může postavit v podstatě cokoli. Viz nekonečně se táhnoucí kauza Lázní Kyselka. Braňme i tenhle dům, který sice není žádný mimořádný skvost, ale má ho nahradit něco mnohem horšího. Ať mocní vědí, že je mezi námi pořád ještě dost lidí, kteří neztratili vkus a soudnost. A kterým ještě záleží na tom, v jakém stavu necháme tuhle těžce zkoušenou zemi svým potomkům. A kteří nekoukají jen na prachy a pohádkové zisky, i když ty na první pohled vypadají tak lákavě. Vladimír Čech, herec

Vladimíre, bylo mi ctí Vás poznat. Nikdy nezapomene na Váš upřímný zájem pomoci nám v boji proti nezájmu, lenosti, aroganci a korupci. Modlíme se za Vás a věříme, že i nadále nám tam nahoře budete držet palce.

Poslední rozloučení s Vladimírem Čechem se bude konat v Divadle ABC ve středu 27. března 2013 v 11 hodin (přístup veřejnosti je možný od 10.30 hodin). Na přání zesnulého se nebude konat oficiální pietní obřad.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace