Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhaslé kotle, prázdné plynové bomby! Černý scénář letošní zimy odhaluje šéfka Energetického regulačního úřadu

14.09.2014
Vyhaslé kotle, prázdné plynové bomby! Černý scénář letošní zimy odhaluje šéfka Energetického regulačního úřadu

Foto: archiv

Popisek: Plyn uložený v zásobnících na území ČR, nemusí být určen jen pro české domácnosti, upozorňuje předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Mají se Češi bát nadcházející zimy kvůli určité energetické závislosti na Rusku a krizi na Ukrajině? Plyn uložený v Česku nemusí být určen jen pro české domácnosti, upozorňuje předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v křesle hosta nedělních Otázek Václava Moravce České televize popsala, jak se to má se zásobami plynu v Česku. Hned v úvodu uvedla, že zásoby plynu, které máme v zásobnících, nemusí být určeny jen pro český trh. „Přesto pevně věřím, že tuto zimu zvládneme. Ale už jsem jednala s ministrem Mládkem o zpřísnění vyhlášky, aby společnosti měly povinnost zásobit se na krizové situace, jaká dnes panuje na Ukrajině,“ uvedla v pořadu předsedkyně ERÚ.

Jednání ve Spojených státech

Šest tuzemských zásobníků patří společnosti RWE, v tuto chvíli je Česko teoreticky schopné pokrýt třetinu roční spotřeby. Úřad podle Vitáskové plánuje kontroly všech subjektů, které prodávají plyn, ty by měly skončit na konci října a pak přijde návrh oné nové vyhlášky. Za nedostatečnou označuje Vitásková právě zásobu plynu, kterou musí obchodníci zadržovat na krizové situace.

Vitásková také prozradila, že se účastnila jednání ve Spojených státech, a to i s Federálním regulačním úřadem. Debata se vedla především o energetické bezpečnosti ve vztahu k ukrajinské krizi i o možnosti přepravy zkapalněného břidličného plynu z USA. Rozebírali prý také i situaci okolo fotovoltaických elektráren v Česku.

Šéfka úřadu se vyjadřovala i k situaci ve společnosti NET4GAS, která je výhradním distributorem plynu v Česku. Hrozí jí prý i zahájení správního řízení, neboť razantně snížila své základní jmění. „My se musíme podívat, jakou mají dluhovou službu a zda jsou schopni plnit své závazky,“ řekla Vitásková. Bylo ale strategicky dobré rozhodnutí, že zásobníky i přenosová soustava jsou v rukou soukromého sektoru? Privatizace proběhla ještě za vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana a to za 134 miliard korun, což podle Vitáskové byla nejúspěšnější privatizace v Česku. Odmítla ale říci, zda byla cesta privatizace z jejího pohledu správná.

Energetická revoluce

V době, kdy probíhá energetická revoluce, protože se třeba mění výroba elektřiny z fotovoltaických zdrojů, je třeba změnit i energetický zákon. „Současná novela je paskvil,“ zhodnotila ostře předsedkyně jednání politiků. Největší problém prý je, že není konzultována ani s energetickým úřadem ani s velkými hráči. „Proč nemáme napřed novou jasnou energetickou koncepci, a s ní pak související novelu energetického zákona?“ ptala se Vitásková a jedním dechem poukázala na alarmující skutečnost, že současná koncepce je stará téměř padesát let.

Úřad chce prý řešit energetickou soběstačnost rodin cestou umístění fotovoltaických panelů na střechách domů. V novele energetického zákona se prý pracuje i s možností, že se celý proces zjednoduší. Faktem také je, že soběstačné domácnosti sníží zisky velkým firmám, a ty rozloží náklady na ostatní domácnosti. „My jako úřad chceme, aby lidé ušetřili. Nechceme, aby měli licenci, nechceme, aby byli živnostníci a tak podobně,“ podotkla šéfka Energetického regulačního úřadu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL