Kolik a za kolik? Množství a cenu potravin budou muset dovozci hlásit předem. Jurečka tak chce zabránit zavalení trhu zahraničním zbožím
14.09.2014
Foto: archiv Vitalia
Popisek: Ruské sankce na dovoz potravin způsobí do konce roku českým producentům ztráty v řádu miliard. Hrozí však ještě větší nebezpečí - zavalení trhu zahraničními výrobky, prodávanými za dumpingové ceny
Povinnost hlásit 72 hodin před dovozem množství a cenu obchodu hodlá nařídit potravinářským dovozcům ministr Jurečka. Chce tím zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny.
S nařízením, které hodlá navrhnout Jurečka ke schválení již v pondělí, seznámil zástupce médií ministr zemědělství Marian Jurečka po víkendovém setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Týkalo by se dovozců rostlinných i živočišných komodit, které jsou postiženy ruskými sankcemi. Českým dozorovým orgánům by měli hlásit tři dny před dovozem množství a cenu, takže by ČR mohla reagovat adekvátně. Zákaz dovozu za dumpingové ceny označil za nejkrajnější variantu, k níž by přistoupil velice nerad.
Agrární komora ČR bude hledat náhradní trhy za Rusko, které je „vyřazeno ze hry“ sankcemi, a podporovat domácí výrobce, jejichž produktům by veřejnost, úřady a správa měly při nákupech dávat přednost. V rozhovoru v Lánech prezident Zeman rovněž zdůraznil potřebu dotáhnout do konce novelu zákona o významné tržní síle, která má chránit dodavatele zemědělských a potravinářských produktů před nekalými praktikami obchodních řetězců.
Výrobci přijdou o miliardy
Po zavedení ruských sankcí na dovoz potravin očekává ministr zemědělství pomoc především od Evropské unie. Evropská komise na tuto pomoc původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun), Jurečka však chce při nejbližším jednání, které se uskuteční koncem září v italském Miláně, usilovat o navýšení finančního balíku.
Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin přijdou na tržbách podle odhadu ministerstva zemědělství kvůli ruským sankcím do konce roku 2014 o 250 až 300 milionů korun, nejvíc embargo dopadne na tuzemské mlékárny. Ještě větší obavy však mají zemědělci a potravináři z druhotných dopadů, způsobených přesycením společného unijního trhu a následného propadu cen. Škody v důsledku poklesu cen komodit prý mohou dosáhnout u tuzemských producentů až miliard.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Redaktor KL