Černý scénář protiruských sankcí: Kolaps mezinárodního obchodu a celé ekonomiky. Kde má Sobotkův plán trhlinu?
13.09.2014
Foto: archiv
Popisek: Sobotkův plán na zajištění exportu do Ruska sice může vyjít, nakonec ale narazí na sankce v bankovním sektoru - varuje Šarapatka. Budeme zase nosit hotovost raději v pytlích?
I kdyby podnikatelé do Ruska vyváželi, banky jim v důsledku sankcí peníze stejně nevyplatí, upozorňuje na vážnou trhlinu ve strategii premiéra Sobotky, jak uchránit zisky českých exportérů, poslanec Šarapatka. Budeme namísto bankovních převodů zase přenášet miliony v igelitkách?
Premiér Bohuslav Sobotka se sice snaží najít fintu, jak se vyvléci z vybraných unijních sankcí, a tím uchránit zisky českých exportérů, jeho strategie však má vážnou trhlinu. Upozorňuje na ni poslanec za hnutí Úsvit Milan Šarapatka. „Premiér Sobotka si v posledních dnech postavil svou popularitu na boji s evropskými sankcemi a hájení českých exportérů. Možná je to proto, že budou volby, kdo ví, ale je pravda, že tuto snahu musíme ocenit. Také by ale někdo měl panu Sobotkovi říct, že veškeré jeho úsilí může dost možná přijít vniveč,“ domnívá se Šarapatka.
Na peníze mohou čekat marně
Podle Šarapatky by se totiž mohlo stát, že se Sobotkovi opravdu podaří vyjednat pro Českou republiku výjimku z unijních sankcí a naši exportéři budou do Ruska vyvážet. Jenomže za své zboží nedostanou zaplaceno. „Žijeme ve světě, kde se veškeré finanční transakce odehrávají prostřednictvím bank, které koneckonců právě za tímto účelem kdysi vznikly. Jenže právě ve finančnictví bylo Rusko postiženo nejvíc, se zdůvodněním, aby sankce pocítili Putinovi blízcí oligarchové. Ruské banky jsou velmi omezeny ve svých transakcích se Západem,“ upozornil poslanec na háček v Sobotkově plánu sever ParlamentiListy.cz.
Hrozí kolaps celé ekonomiky?
V konečném důsledku by podle Šarapatky mohl zkolabovat celý mezinárodní obchod a mohli bychom se rázem ocitnout v devadesátých letech, tedy v pionýrském věku naší ekonomiky, jež údajně charakterizují pytle s velkými bankovkami, které se používaly k zaplacení velkých částek. „Tehdy to byl důsledek nevyspělosti našeho bankovního systému. Teď nám hrozí, že se kvůli totální krátkozrakosti vrátíme do těchto časů a budeme si místo doposud běžných bezhotovostních transakcí předávat balíky pětitisícovek,“ varuje Šarapatka.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská