Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vracím vám Prahu v pěkným srabu. Už není co dojebat, tak valím na Olomouc! Hudeček zahájil volební kampaň poněkud svérázně

11.09.2014
Vracím vám Prahu v pěkným srabu. Už není co dojebat, tak valím na Olomouc! Hudeček zahájil volební kampaň poněkud svérázně

Autor: Hans Štembera

Popisek: Tomáš Hudeček na zahájení volební kampaně

Primátor Tomáš Hudeček asi netušil, že jeho nejvýraznějším okamžikem úterka bude ranní úvaha při oficiálním zahájení pražské kampaně jeho TOP 09. Vrcholem prvního dne kampaně mělo být jeho setkání s občany Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad, které neslo název „Grilování primátora“ a kromě skutečného opékání buřtů a masa obnášelo též dotazy na primátora.

„Máte pravdu, je to dneska už druhé grilování,“ zasmál se primátor po dotazu ParlamentníchListů.cz. Ačkoliv se v oficiální části programu, kdy představoval volební slogany TOP 09 a následně odpovídal do mikrofonu na dotazy vznesené přes moderátora z publika, tomuto tématu vyhýbal, nakonec na vysvětlování jeho ranních slov stejně došlo.

„Pokud si kdokoliv v České republice myslí, že Česká republika se může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu,“ zaznělo ráno na zahájení kampaně z úst pražského primátora. Slova okamžitě vzbudila rozruch, zejména od politiků ze jmenovaných regionů. Odpoledne Hudeček vydal tiskové prohlášení, ve kterém svůj výrok vysvětloval, a čekalo se, zda jej doběhne i poté na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Primátor sám téma otevřel při neformálním rozhovoru s občany, když vysvětloval investiční strategii města. „Na to by bylo potřeba hrozně moc peněz od státu, a to je složité. Já dneska ráno řekl, že by stát měl podporovat Prahu, a v novinách pak napsali, že jsem řekl, že by neměl podporovat jiná města,“ vysvětloval v hloučku diskutujících.

Hu-Hudeček, tak nazval svou fotokoláž grafik aTeo.

Pro ParlamentníListy.cz pak uvedl: „Myslím, že už mnohokrát bylo prokázáno, že pokud se má celek zvednout, tak musíte tu pyramidu uchopit za vršek,“ pomohl si příměrem. Nešťastné podle něj na ranním prohlášení bylo především to, že jmenoval konkrétní města. Tomu by se prý po této zkušenosti příště vyhnul.

„Nyní bych to řekl tak, že pro dlouhodobý společenský, ekonomický i kulturní rozvoj České republiky je nutné podporovat pole toho růstu, v tomto případě Prahu,“ dodal primátor. „Z mých slov byl jejich smysl zcela zřejmý, ale chápu, že v politickém boji bude použito každé špatné slovo,“ dodal Hudeček k ohlasu jeho slov.

Ruská totalita tu zdevastovala myšlení národa

Ještě předtím ale občanům, kterých se na „grilovačce“ shromáždilo asi třicet, představil volební program své strany. A neobešlo se to bez žertovných historek.

„Dneska ráno na oficiálním zahájení kampaně jsem ten program viděl poprvé takhle na papíře,“ vykládal občanům. Pak se v něm prý probudil pedagog, začal text zkoumat kriticky a objevil v něm dvě drobné gramatické chyby, což jej jako pedagoga trochu popudilo. „Ale pak se mě televize Nova ptala, proč jsem do toho programu koukal tak rozčíleně,“ vtipkoval. Občany pak vyzval, že se mají do textu začíst a ony nepřesnosti objevit.

Volební hesla

Pak už představoval hesla, která TOP 09 pro pražskou kampaň vymyslela. Prvním volebním heslem je „odvaha nastavit pravidla“. Jako příklad uvedl prosazený zákaz velkých billboardů, které by postupně během několika let měly z metropole zmizet. Proti tomu se prý billboardová lobby postavila takovým způsobem, že to skutečně chtělo odvahu.

Druhé heslo komunální kampaně TOP 09 zní: „Držíme západní kurs." ParlamentníListy.cz se primátora ptaly, co tento „západní kurs“ obnáší, a Tomáš Hudeček vysvětlil, že pokud dnes dáváme nějaké město za vzor, obvykle to bývá město ze západní nebo severní Evropy. A právě směřování k těmto vzorům je oním „západním kursem“. „Ostatně i naše přistoupení k Evropské unii bylo přiřazením k Západu,“ vysvětloval primátor trend, který by s hlavním městem chtěl následovat.

„A zapadá do toho i současné dění ve východní Evropě,“ dodal. Podle něj naše vláda zcela nepochopitelně popírá dlouhodobou orientaci naší země. „Popírá naši orientaci na lidská práva a na vyspělou západní Evropu, kam jsme už za první republiky patřili,“ uvedl primátor. Zejména se pozastavil nad slovy, že sankce proti Rusku jsou přežitek.

„Já to za žádný přežitek nepovažuji. Myslím si, že to, co se tu dělo před rokem 1989, a to, co tu ten ruský totalitní režim zavedl, to je obrovské neštěstí. A tomu zlu se prostě musí čelit. Ovlivnění myšlení národa touto totalitou je natolik dlouhodobě devastující, že se tomu každá soudná společnost musí bránit,“ uvedl Hudeček, proč kroky současné vlády nechápe.

Hledal jsem Bémův podpis. Marně

Třetí slib, „peníze už nezmizí v tunelech“, primátor vysvětlil tak, že řada projektů byla významně seškrtána (například projekt Opencard), ale na druhou stranu prý není možné například zasypat tunel Blanka, nebo ze dne na den zrušit Opencard, kterou používají statisíce Pražanů.

V odpovědi na dotaz jednoho z občanů prozradil i jednu zajímavost, kterou objevil po příchodu na pražský magistrát. Kontroverzní obchody za primátora Béma podle něj spojuje jedna věc - na minimu rozhodnutí je primátorův podpis. Pavel Bém prý značnou část svých pravomocí delegoval na podřízené úředníky, o důležitých zakázkách tak formálně vůbec nerozhodoval, a proto je nyní velmi těžké jej za cokoliv stíhat.

Primátora v debatě doplnili i dva kandidáti TOP 09, radní Radek Dlouhý a zastupitel na Praze 3 Jiří Ptáček. Ten popsal svůj příběh jako příběh občanského aktivisty, který začínal tím, že kritizoval radnici Prahy 3 za netransparentnost, a posléze natáčel a na webu zveřejňoval jednání zastupitelstva. „Ale když se dostala k moci na radnici topka, přišli jsme o práci, protože radnice to začala zveřejňovat sama,“ vysvětloval spokojeně.

Úplný závěr primátorova programu na náměstí Jiřího z Poděbrad obstaral postarší Ukrajinec, který přišel primátorovi osobně i celé TOP 09 poděkovat za jeho stanovisko k dění na Ukrajině.

Aston: Nuda v Brně, blbost v Praze

Publicista Ondřej Neff aka Aston se na svém webu Neviditelný pes pustil do Hudečka jako jeden z prvních: Veselí vyvolal topkařský primátor hlavního města Tomáš Hudeček, když v rámci předvolební kampaně začal mudrovat o tom, že republiku dotáhne do Evropy Praha a nikoli Brno nebo nedejbože Krnov. Zdá se, že stupidní plácání v předvečer voleb má TOP 09 v krvi. Karel Schwarzenberg si také podrazil nohy v prezidentské kampani, když dostal dobrý nápad, že Edvard Beneš by patřil před soud pro lidská práva za vyhnání Němců z republiky, napsal Neff.

A dodal: Ono se vůbec zdá, že na Prahu lehla před volbami jakási podivná deka inteligenční přiboudlosti. Dá se to usuzovat z billboardů slibujících, že ta či ona Praha uškubne z magistrátního krajíce větší díl než předtím. Takže do Evropy přes Prahu a když už jsme v Praze, tak nejlíp je vsadit na Prahu 4!

Ach, ti Češi jsou vtipálci. Podívejte se, jakou legraci si udělali z primátora 

Prohlášení pražského primátora Tomáše Hudečka, ve kterém se velmi posměšně vyjádřil o „nepražské“ části republiky, vyvolalo okamžitě rozruch nejen mezi politiky, ale i na sociálních sítích. A zatímco Hudečkovi kolegové hodnotili nečekaná slova spíše uvážlivě, veřejnost dala průchod smyslu pro humor.

„Pokud si kdokoliv v České republice myslí, že Česká republika se může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu,“ prohlásil pražský primátor, zrovna když jeho TOP 09 slavnostně zahajovala kampaň před pražskými komunálními volbami a na pódiu s ním stála kompletní generalita TOP 09.

Prvním, kdo se Hudečkovu názoru zasmál, byl bezprostředně po jeho pronesení za ním stojící Miroslav Kalousek. Televizní kamera zaznamenala, kterak první místopředseda TOP 09 otočil hlavu na stranu a nad slovy o bezvýznamnosti zbytku republiky se zřetelně ušklíbl.

Krátce poté už začaly Facebookem kolovat obrázky primátora Hudečka, které si pohrávaly s oficiálním sloganem TOP 09 „Vracíme vám Prahu“. Jeden z nich například doplňoval heslo v tradičním vizuálu TOP 09 rýmem „V pěkným srabu“.

 

 

Další varianta veselého Hudečkova billboardu si pohrávala s původem pražského primátora, o kterém je všeobecně známo, že pochází z Olomouce, a do Prahy se přestěhoval až před třicítkou. „Vracíme vám Prahu, já valím na Olomóc,“ hlásá obrázek s typicky hanáckým nářečím.

Korunu všemu však nasazuje třetí varianta billboardu s vracením Prahy. Fakt, že Hudeček hlavní město vrací jeho obyvatelům, je zde vysvětlen prozaicky: „Už není co dojebat.“ Vše doplněno jmenovkou a podpisem RNDr. Tomáše Hudečka, kandidáta na primátora hlavního města Prahy.

Recesisté se vyřádili i na falešných profilech TOP 09. „Volební kampaň jsme nezačali zrovna šťastně. Ale na obranu pana Tomáše Hudečka musím říct, že novináři vytrhli z kontextu celý jeho projev,“ objevilo se například na falešném Twitteru Karla Schwarzenberga.

Korunu všem však nasadil vtipálek, kterého zaujal fakt, že primátor pohrdá svou moravskou domovinou. „Koukám, z Prahy je jen jeden kandidát. Ten Olomoučák,“ napsal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace