Absurdistán, za nímž se skrývá agresivní a nebezpečná expanze nekontrolované a zneužívané justiční moci, varuje komentátor
08.09.2014
Foto: archiv
Popisek: Policisté a státní zástupci mají obrovskou moc. Když nenajdu nic na vás, mohou alespoň zničit vaši firmu
Policisté a státní zástupci si v ČR prakticky mohou dělat, co chtějí. Tvrdí to ekonom Pavel Páral a dokazuje to na případu tří bývalých rebelů z ODS, Petra Tluchoře a spol. Začalo to prý už za Stanislava Grosse.
Exposlanci z ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr by podle ekonoma a šéfkomentátora týdeníku Euro Pavla Párala by o nárůstu moci policie a státních zástupců v posledních letech mohli dlouho vyprávět. Jejich případ vzbudil pozornost veřejnosti, a i když tento zájem již pomalu ochabuje, najdou se i další příklady, ve kterých policie převrátila lidem život naruby.
Skutečnost překoná nejbujnější představy
Server Česká justice se nedávno zabýval příběhem starožitníka Václava Oudy, který byl v roce 2010 odposloucháván, zadržen a obviněn z krádeže a následného prodeje starožitných mincí. Mince podobné kradeným měl ve výloze svého obchodu a policie se prý nijak zvlášť nenamáhala prověřit, zda jsou to ty správné. Když se ukázalo, že jde o omyl, pána zase pustili.
Nedobrý situace podle Párala trvá už déle než deset let, od doby, kdy ministr vnitra Stanislav Gross dal policistům šanci dělat si v práci vlastní byznys, což odskákala řada podnikatelů. „Některé případy více než jen zaváněly politickou objednávkou,“ upozorňuje Páral. „Jako třeba zadržení tehdejšího majitele OKD Viktora Koláčka vzápětí poté, co se rozhodl přihlásit do privatizačního tendru na Sokolovskou uhelnou, kde nebyl vládou vítaným uchazečem. Od té doby se situace stále jen zhoršuje.“
Jak zničit podnikatele
Navíc justice prosadila i zavedení trestní odpovědnosti firem, takže když policisté a státní zástupci nenajdou nic na konkrétní osoby, mohou se pokusit něco najít alespoň v jejich firmách. Poškodí tím jejich pověst a vážně zkomplikují jejich podnikání. Navíc se policisté mohou dostat k informacím, za které jim rádi zaplatí firemní konkurenti.
„Protože využití tohoto instrumentu stále trochu dře, je na stole bezprecedentní rozšíření možnosti kriminalizovat firmy. Nově bude moci být obchodní společnost obviněna třeba i ze zabití, znásilnění či vraždy, pokud nepůjde o vraždu nenarozeného dítěte. Absurdistán, za nímž se skrývá agresivní a nebezpečná expanze nekontrolované a zneužívané justiční moci,“ varuje Páral.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Redaktor KL