Herec Ivan Luťanský schytal v roce 1983 dávku ze samopalu, oficiálně to byla autonehoda. Tajnosti slavných
07.09.2014
Autor: archiv ČT
Popisek: Pravda o smrti herce Ivana Luťanského vyplouvá na povrch až třicet let po tragédii, k níž došlo na území komunistického Vietnamu
Oficiálně zahynul Ivan Luťanský ve Vietnamu při autonehodě. Až po 31 letech vycházejí najevo úplně jiné skutečnosti. Svědkyně z patologie tvrdí, že byl popraven dávkou ze samopalu.
Jeden z nejcharismatičtějších českých herců a zbožňovaný představitel pohádkový princů tragicky zahynul 1. srpna 1983, pár měsíců po oslavě svých třicetin, při návštěvě komunistického severního Vietnamu. Oficiální zpráva uvádí, že utrpěl smrtelný úraz při autonehodě. Jeho bratr Štěpán však vypátral svědkyni, která tvrdí, že byl popraven ze zálohy dávkou ze samopalu.

S Radovanem Lukavským na prknech Národního divadla
Za dobrodružství zaplatil cenu nejvyšší
Odmalička ho vzrušovalo vše, co souviselo s armádou a zbraněmi. Jeho otec totiž bojoval v československé armádě pod velením generála Ludvíka Svobody, krátce pobyl i v sovětském koncentračním táboře a zúčastnil se bojů na Dukle. Po skončení války byl v Praze vítán jako hrdina bez možnosti dostat vysoké vyznamenání vzhledem k obvinění a uvěznění v ruském lágru. Poutavé vyprávění otce ze života válečných vzpomínek nasměrovalo Ivana k zálibě ke všemu, co souviselo s militarismem. S oblibou chodil v khaki, zajímal se o pyrotechniku, s níž vymýšlel všelijaké kanadské žertíky. Dokonce si vyrobil americkou vojenskou identifikační známku a za žádnou cenu se jí nechtěl vzdát. Byl vášnivý sportovec, věnoval se historickému šermu, střelbě a miloval karate. V roce 1979 se oženil se studentku FAMU Irenou Kvěšovou, manželství však vydrželo pouhý rok.

Sólistka baletu Národního divadla Hana Nachtmanová čekala na návrat
svého snoubence z Vietnamu marně
Bojová umění ho dovedla k filozofiím Dálného východu a toužil poznat tamní atmosféru na vlastní kůži. Nejraději by se býval vypravil do Tibetu, to ale před rokem 1989 bylo zhola nemožné. Snažil se tedy získat povolení k cestě do Číny, dlouho se mu ale nedařilo zdolat odpor našich úřadů. Až se mu konečně naskytl kompromis. Se štábem Československé televize vycestoval alespoň do komunistického Vietnamu, kde měl natáčet dokument. Kdekdo ho sice zrazoval od cesty do země, v níž teprve nedávno skončil vleklý ozbrojený konflikt, Ivan Luťanský však byl přesvědčen, že se mu nemůže nic stát. Doma zanechal snoubenku, baletku Hanu Nachtmanovou, kterou si měl po návratu brát. K tomu už ale nikdy nedošlo – oficiální zpráva tvrdí že zahynul při vážné autonehodě.
Uzavřená rakev, zatajená vražda
Po dvouměsíčním pobyt ve Vietnamu se idol dívčích srdcí vrátil do Prahy, jenže jinak než plánoval. „Rychle ho převezli v jutovém pytli do Prahy a nechtěli nám ho ukázat. Tělo je prý majetek státu,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Blesk jeho bratr Štěpán, který se s tím nechtěl smířit, a tak podplatil pracovnici pracovnici pohřební služby. Ta ho za pětistovku (tehdejší cena měsíčního nájmu v pražském bytě 3+ nechala alespoň nahlédnout do rakve okénkem – a Štěpán na vlastně oči spatřil v bratrově spánku díru, jakoby po kulce.

S Janou Bouškovou v Nezbedné pohádce z roku 1976. Ačkoli Ivan Luťanský toužil po rolích
akčních hrdinů, stal se oblíbeným přestavitelem princů. Uměl ale zahrát prakticky dokoli.
Loupež, nebo poprava? Dodnes není jasné, co se osudného dne vlastně stalo. Oficiální vyjádření úřadů hovořilo o vážné autonehodě, při níž Luťanský zahynul a další čtyři lidé utrpěli vážná zranění. S případem je však spojena řada otázek. Vietnamské úmrtní i úřední listy vykazují řadu nesrovnalostí, stejně tak výsledky místní a pražské pitvy. Štěpán byl přesvědčen, že jeho bratr při autonehodě nezahynul, vzápětí vypátral i studentku medicíny, která byla na pitvě jakéhosi muže, kterého měli rozstříleného přivézt z Vietnamu.
Strach ze skandálu
Teprve nedávno se hercův bratr dopídil informace, která se zřejmě nejvíc blíží pravdě. Ivanův známý, se kterým byl ve Vietnamu, prý teprve nedávno prohlásil, že ho zastřelil gangster samopalem. Luťanský se údajně stal svědkem přepadení tamního zemědělského družstva. Nechtěl jen nečinně přihlížet a zasáhl proti útočníkům, což se mu stalo osudným. „Někdo ho zabil ze zálohy,“ konstatuje Štěpán.

Se smrtí mladšího bratra Ivana (vlevo) se Štěpán Luťanský nikdy nesmířil
Zprávou o autonehodě zřejmě úřady zřejmě chtěly zabránit skandálu, protože tisíce Vietnamců tehdy přijížděly do Československa za prací v rámci spolupráce komunistických zemí, což se Čechům dost zajídalo. A tak aby se nezvyšovalo napětí mezi Čechy a asijskými „naplaveninami“, vyrobila StB báchorku o nehodě. V pozadí tragédie se však zřejmě skrývají ještě další neobjasněné souvislosti. Luťanského totiž do Vietnamu pozval jistý Antonín Kubeš, který byl pod dohledem StB. A právě on měl účastníkům havárie údajně půjčit džíp, s nímž pak údajně narazili do stromu. Kubeš zřejmě věděl, co se tehdy opravdu stalo, jenže o Luťanského smrti nikdy nepromluvil. Navíc v polovině 90. let za podivných okolností spáchal sebevraždu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská