Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ovíněný Hašek a oteplený Zaorálek: Čína, víno a zpěv!

02.09.2014
Ovíněný Hašek a oteplený Zaorálek: Čína, víno a zpěv!

Foto: Facebook

Popisek: Hejtman Hašek s čínským představitelem

Když minulý týden v Praze skončilo Čínské fórum, předháněli se koaliční politici v optimistických prognózách, jak zásadní může být pro další rozvoj obchodních vztahů. Obzvláště sociálně demokratičtí ministři a hejtmani se doslova rozplývali nad vidinou byznysu s asijskou velmocí a to i přesto, že de facto zlikvidovala náš tradiční průmysl a často vedle lidských práv porušuje i ta autorská.

Příkladem takového opojení jsou i  názory hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), které prezentoval v den konání Čínského fóra na veřejnoprávním Radiožurnálu.  Hašek tentokrát vystupoval nejen jako šéf   Asociace  krajů ČR, ale i  jako aktér  Asociace guvernérů provincií  Čínské lidové republiky, která by mohla mít sídlo v Česku. Zástupce obou stran, tedy českých hejtmanů a čínských provincií, již dokonce na Pražském hradě přijal prezident Miloš Zeman.

Zaorálkovo oteplení

Podle Haška došlo   k oteplení česko-čínských vztahů poté, co ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)  v Číně podepsal  česko-čínskou deklaraci. V této souvislosti  zmínil  také zásluhy nové vlády a obzvláště to, že v vztahy obou zemí podporovali již dříve na regionální úrovni  čeští hejtmani. Podle něj se ta „dvířka začala otevírat  v roce 2012“. Připomeňme však, že  již dříve otevřel  vrata dokořán hejtman Karlovarského kraje za ODS Josef Pavel, když v roce 2007 uzavřel smlouvu o spolupráci s pekingským distriktem Changping.

Není dalajláma jako dalajláma

Moderátor Jan Pokorný, který Haška zpovídal, se nebál otevřít i nepříjemné otázky, například zda by Hašek jako hejtman kraje přivítal dalajlámu, kdyby přijel na návštěvu regionu. Hejtman se obratně vykroutil slovy, že by záleželo na tom, zda by  přijel jako soukromá osoba nebo jako oficiální představitel v rámci mezinárodní spolupráce. Dalším  napínavým  momentem byl dotaz,  co říká Hašek na to, že by se Čína chtěla zapojit do dostavby Temelína.  „A proč ne?“, odpověděl obratný politik otázkou.

Boom poptávky po víně

Když se moderátor zajímal, jak by mohla konkrétně vypadat spolupráce českých a čínských regionů, Hašek nadšeně hovořil o možnosti, že by například čínští studenti mohli studovat  vinohradnictví na proslulé valtické střední škole. Podle něj je v Číně „boom poptávky po víně“.

Čtěte také:

České lázně hlásí: Pozor změna! Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové

Vzápětí se  přiznal, že  čínským delegacím nabízí při návštěvě Jihomoravského kraje vynikající bílá vína a chlubil se, že naše firmy  vozí medaile ze světových výstav a poráží  významné světové producenty. Na  hejtmanův výčet úspěchů českých vinařů ovšem Jan Pokorný reagoval  poněkud  ironickou  poznámkou, že někteří čínští vinaři sami  hospodaří na  ploše dvacet tisíc hektarů, což je  rozloha všech vinic v Česku!  Hašek nakonec uznal, že česká produkce je ve srovnání s čínskou pouhou kapkou v moři.

Česnek nemá v kompetenci

Moderátora také zajímalo, zda by Hašek chtěl, aby se k nám dovážely čínské potraviny, když  kraje vymyslely projekt Regionální potravina a zmínil, že v některých supermarketech je například u česneku umístěno  upozornění, že není čínský. Hejtman  se vymluvil na to, že jednání o jednotlivých komoditách nechá na obchodnících. „To není úlohou hejtmanů a politiků řešit, jestli to bude čínský česnek nebo čínská marmeláda,“ odsekl. Když se  Pokorný zeptal, zda se na fóru vedla diskuse i o tom, že čínské zboží bývá v Česku přijímané s despektem, vzhledem k častým případům, kdy se prokázaly padělky, produkty kopírovaly světově proslulé značky, Hašek ho podrážděně odbyl: Pane Pokorný, já nevím, jakou máte představu vy o tom, jak probíhá takový summit?  Vzdálenou. Špatně jsem se učil,   zavtipkoval šéfredaktor Radiožurnálu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová