Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ovíněný Hašek a oteplený Zaorálek: Čína, víno a zpěv!

02.09.2014
Ovíněný Hašek a oteplený Zaorálek: Čína, víno a zpěv!

Foto: Facebook

Popisek: Hejtman Hašek s čínským představitelem

Když minulý týden v Praze skončilo Čínské fórum, předháněli se koaliční politici v optimistických prognózách, jak zásadní může být pro další rozvoj obchodních vztahů. Obzvláště sociálně demokratičtí ministři a hejtmani se doslova rozplývali nad vidinou byznysu s asijskou velmocí a to i přesto, že de facto zlikvidovala náš tradiční průmysl a často vedle lidských práv porušuje i ta autorská.

Příkladem takového opojení jsou i  názory hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), které prezentoval v den konání Čínského fóra na veřejnoprávním Radiožurnálu.  Hašek tentokrát vystupoval nejen jako šéf   Asociace  krajů ČR, ale i  jako aktér  Asociace guvernérů provincií  Čínské lidové republiky, která by mohla mít sídlo v Česku. Zástupce obou stran, tedy českých hejtmanů a čínských provincií, již dokonce na Pražském hradě přijal prezident Miloš Zeman.

Zaorálkovo oteplení

Podle Haška došlo   k oteplení česko-čínských vztahů poté, co ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)  v Číně podepsal  česko-čínskou deklaraci. V této souvislosti  zmínil  také zásluhy nové vlády a obzvláště to, že v vztahy obou zemí podporovali již dříve na regionální úrovni  čeští hejtmani. Podle něj se ta „dvířka začala otevírat  v roce 2012“. Připomeňme však, že  již dříve otevřel  vrata dokořán hejtman Karlovarského kraje za ODS Josef Pavel, když v roce 2007 uzavřel smlouvu o spolupráci s pekingským distriktem Changping.

Není dalajláma jako dalajláma

Moderátor Jan Pokorný, který Haška zpovídal, se nebál otevřít i nepříjemné otázky, například zda by Hašek jako hejtman kraje přivítal dalajlámu, kdyby přijel na návštěvu regionu. Hejtman se obratně vykroutil slovy, že by záleželo na tom, zda by  přijel jako soukromá osoba nebo jako oficiální představitel v rámci mezinárodní spolupráce. Dalším  napínavým  momentem byl dotaz,  co říká Hašek na to, že by se Čína chtěla zapojit do dostavby Temelína.  „A proč ne?“, odpověděl obratný politik otázkou.

Boom poptávky po víně

Když se moderátor zajímal, jak by mohla konkrétně vypadat spolupráce českých a čínských regionů, Hašek nadšeně hovořil o možnosti, že by například čínští studenti mohli studovat  vinohradnictví na proslulé valtické střední škole. Podle něj je v Číně „boom poptávky po víně“.

Čtěte také:

České lázně hlásí: Pozor změna! Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové

Vzápětí se  přiznal, že  čínským delegacím nabízí při návštěvě Jihomoravského kraje vynikající bílá vína a chlubil se, že naše firmy  vozí medaile ze světových výstav a poráží  významné světové producenty. Na  hejtmanův výčet úspěchů českých vinařů ovšem Jan Pokorný reagoval  poněkud  ironickou  poznámkou, že někteří čínští vinaři sami  hospodaří na  ploše dvacet tisíc hektarů, což je  rozloha všech vinic v Česku!  Hašek nakonec uznal, že česká produkce je ve srovnání s čínskou pouhou kapkou v moři.

Česnek nemá v kompetenci

Moderátora také zajímalo, zda by Hašek chtěl, aby se k nám dovážely čínské potraviny, když  kraje vymyslely projekt Regionální potravina a zmínil, že v některých supermarketech je například u česneku umístěno  upozornění, že není čínský. Hejtman  se vymluvil na to, že jednání o jednotlivých komoditách nechá na obchodnících. „To není úlohou hejtmanů a politiků řešit, jestli to bude čínský česnek nebo čínská marmeláda,“ odsekl. Když se  Pokorný zeptal, zda se na fóru vedla diskuse i o tom, že čínské zboží bývá v Česku přijímané s despektem, vzhledem k častým případům, kdy se prokázaly padělky, produkty kopírovaly světově proslulé značky, Hašek ho podrážděně odbyl: Pane Pokorný, já nevím, jakou máte představu vy o tom, jak probíhá takový summit?  Vzdálenou. Špatně jsem se učil,   zavtipkoval šéfredaktor Radiožurnálu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace