Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naši umělci tu zase chtějí cizí uniformy, napsal nám profesor, veterán odboje. Česko se stane bojištěm, varuje před názory „osobností z titulních stran“

01.09.2014
Naši umělci tu zase chtějí cizí uniformy, napsal nám profesor, veterán odboje. Česko se stane bojištěm, varuje před názory „osobností z titulních stran“

Foto: nato.int

Popisek: Centrála NATO v Bruselu

„Kladu si otázku, proč se vždy, když nastává vážná situace v oblasti politiky či ohrožení země, se opět vynoří mezi prvními hlasy umělci. Nevím, do jaké míry opravdu pociťují odpovědnost za vývoj situace, aby deklarovali svůj postoj a názor, dříve, než je to třeba. Tato situace nastala v těchto dnech, kdy se objevila otázka, mají –li se tu opět etablovat nějaká vojska jako prevence pro případ útoku odněkud, v daném případě třeba z Ruska. Opět tedy přispěchalo několik umělců s tím, že podporují možnost zřízení takových základen na našem území. Nevím, co očekávají od toho, že bychom se opět měli dívat na cizí uniformy a trpně čekat, co se bude dít dál,“ stojí na začátku dopisu RNDr. Borise Valníčka, DrSc.

Ten pokračuje: „Zamýšlím se nad tím, jaké asi ti umělci mají představy o možném vývoji. Jestli jsou schopni si uvědomit, že pobyt jiných vojenských útvarů na našem území, než našich českých vojáků, může jedině pomoci tomu, aby se naše území stalo bojištěm - se všemi z toho plynoucími důsledky. Ta věc má určité psychologické pozadí: je třeba se podívat, co tito umělci si dovedou představit jako důsledky válečných operací na našem vlastním území. Když se podíváme na jejich životopisy, pak zjistíme, že v minulé válce byli buď ještě sotva odrostlými kojenci, nebo dlouho ještě vůbec nebyli. Jejich další vývoj probíhal  v relativním klidu socialistické republiky, kdy studovali, účinkovali na jevištích, a mají možná jen nepříjemné vzpomínky na okupaci „bratrskými“ vojsky z roku 1968 a jejich následného pobytu u nás do roku 1990. Nevím, jestli někdo z nich si přečetl třeba moje vyprávění „Špatné časy pro život“ o tom, jak jsme přežívali druhou světovou válku. Jejich názory jsou zřejmě také ovlivněny už  čtvrtstoletím antikomunismu a protiruských nálad.“

Chceme tady základnu NATO! pozvedli opět hlas čeští umělci

Plán NATO postavit na východě Evropské unie vojenské základny jako reakci na ukrajinskou krizi většina českých politiků prý vítá. Nedokáží ale už jednoznačně říci, zda by základny Aliance měly vzniknout i v Česku. To se však pranic nelíbí českým hercům. Připadá jim to alibistické.

Jako příliš mlhavý se zdá umělcům postoj českých politiků k tomu, zda by na našem území měly vzniknout alianční základny, a to vzhledem k situaci na Ukrajině. Zatímco totiž prý jak předseda vlády, tak i ministr zahraničí na jednu stranu říkají základnám ano, a pak zase rychle ne, umělci – tedy alespoň ti, které oslovily ParlamentníListy.cz – mají jasno. Být na místě politiků, tak by vojskům NATO do ČR dveře určitě otevřeli. Udělala by to jak zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská, tak i režisér Václav Marhoul.

Režisér Václav Marhoul

 

Herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská ParlamentnímListům.cz řekla, že je i její postoj v této otázce jednoznačný. Vojska NATO by podle ní měla do ČR rozhodně zavítat. „Já vím, že se mi za tento názor budou smát odborníci, budou mne i mnozí nenávidět. Ale já takový názor prostě mám,“ vysvětlila. Režisér a scenárista Václav Marhoul má také jasno. „Základny NATO v Česku? Já si myslím, že by to bylo správné. Podle mne je důležité demonstrovat, že jsme schopni naplnit článek číslo 5 Washingtonské dohody. To znamená kolektivní obranu,“ vyjádřil své osobní přesvědčení Marhoul.

Osobnosti z obálek časopisů a televizních diskuzí

„Nemyslím, že by bylo nejlepším řešením v současné situaci veřejné mínění ovlivňovat osobnostmi z obálek různých magazínů, plakátů a televizních diskuzí a různých festivalů. Za daleko rozumnější považuji na příklad velmi střízlivé stanovisko generála Šándora, který v rozhovoru Parlamentních listů osvětluje problém Ukrajiny a k otázce možnosti konfliktních situací jasně říká, že nejvhodnější je mít dostatečně akceschopnou vlastní armádu, která je schopná účinného zásahu třeba i v rámci spojeneckých vojsk. Rozhodně není dobré vyvíjet nátlak na vládu prostřednictvím deklarací ze strany uměleckých kruhů,“ zakončuje svoji reakci na aktuální události Boris Valníček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace