Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

MHD a psi budou v Praze zdarma! Občany mají nejspíš za blbce, nad sci-fi kořením volebních gulášků totiž zůstává rozum stát

30.08.2014
MHD a psi budou v Praze zdarma! Občany mají nejspíš za blbce, nad sci-fi kořením volebních gulášků totiž zůstává rozum stát

Autor: archiv

Popisek: Nejen že se poveze metrem zadarmo, ale ještě za něj nebude muset páníček platit poplatky. I takové nápady se najdou mezi "sliby" kandidátů do komunálních voleb

S námi ušetříte – za MHD, psy, odpadky…! Volební gulášek či pivo a párek zdarma už voliče neberou, a tak kandidáti do komunálních voleb přihazují do hrnců slibů lákadla ze světa pohádek a akčních sci-fi. Čím menší uchazeč, tím větší ambice!

Místo černých pasažérů budou revizoři honit v pražské MHD bezdomovce. Počet plnoletých členů rodiny bude určujícím kritériem pro povolené množství psů, chovaných zdarma. Poplatky za odvoz odpadu budou úplně zrušeny. I takové sliby trůní ve volebních programech pro nadcházející komunální volby, lákajících občany k urnám. Čím menší uskupení, tím zpravidla více zabíhá svými ambiciózními nápady do světa pohádek a science fiction.

Gulášek jen pro zvolené

Tihle jsou na nás hodní, a tak je budeme volit. Na tuto prostou filozofii sázívali kandidáti ve volbách za první republiky, když táhli do ulic s kotlíky guláše či vydatné polévky. Opásali se zástěrami, na tváře nasadili masky laskavých dobrodinců a se sběračkou v ruce lákali na voňavý gáblík chudé, kterým nejvíc kručelo v břiše. „Takhle se budete mít každý den, když dáte své hlasy právě nám!“

Na takovou pohádku leckoho utáhli jako na vařené nudli, a zvyšovali tak počet hlasů, rozhodujících o jejich budoucím pohodlíčku na dobře placených postech. Komu se podařilo úspěšně nakrmit víc důvěřivců, měl každodenní gulášek opravdu zajištěn. Pro sebe! Jeho voličům však kručelo v břiše dál.

Od oběda ke slibům

Opravdu hladových, kteří by se bez rozmyslu hrnuli k vonícím kotlům, už je naštěstí dnes pomálu, a tak kandidáti na teplá místečka na radnicích přešli ke strategii, která je pro ně navíc z ekonomického hlediska ještě výhodnější – slovo přece nic nestojí. Namísto investic do surovin a upachtěného matlání lákavé krmě slibují výhody, které by znamenaly slušnou úsporu v domácím rozpočtu. Kdyby se ovšem opravdu přesunuly z pohádkové říše do naší každodenní reality.

U mnoha takových nápadů každé jen trochu racionálně myslící hospodyňce dojde, že náklady na jejich realizaci jsou příliš vysoké. Propaganda volebních nesmyslů však má za úkol zastřít líbivými hesly rozum voličů ve prospěch „svatého nadšení“. Když správně zvolenými proklamacemi zaboduje a hlasy opravdu spadnou na tu „správnou“ stranu, bude úkol splněn. A že pohádkové sliby upadnou vzápětí v zapomnění? Za to jistě může odpor opozice!

MHD jako groteska

Jako nejvděčnější téma se mnoha hnutím jeví hromadná doprava, která nám vytahuje z kapes stále více peněz. Pražská Trojkoalice, zastřešující KDU-ČSL, Stranu zelených a Starosty a nezávislé, slibuje celodenní cestování po metropoli za pouhých 10 korun a navíc třešničku na dortu pro flamendry – obnovení provozu metra v pátek a sobotu až do druhé hodiny ranní. Prý tak klesne počet smrtelných dopravních nehod pod vlivem alkoholu. To už tu ale bylo, výhodu pro vymetače nočních podniků zavedla Praha před volbami v září 2010, aby ji v březnu 2012 zase zrušila z důvodu nerentability – soupravy totiž jezdily vytížené pouze z 10 procent.

Zbrusu nové hnutí Řešení pro Prahu, pod nímž se skrývá kromě nezávislých kandidátů Česká strana národně socialistická, chce MHD zcela zdarma. Slibuje tak snížení provozu v centru města o 15 až 20 procent. Další nové hnutí Pro Prahu, které vzniklo spojením nezávislých a dřívějšího bloku Jany Bobošíkové, slibuje lanovku přes přírodní rezervaci Prokopské údolí, kterou stále musí obyvatelé Prahy 5 složitě objíždět. Pozadu nezůstávají ani jiná města. Dopravu zdarma slibuje i hnutí Veřejné zájmy v Plzni, brněnští Zelení se zase snaží voliče nalákat na 50procentní slevu roční jízdenky.

Hit pro ekology

Řešení pro Prahu brnká i na ekologickou strunu, slibuje odvoz odpadu po celém hlavním městě zdarma. Všechny popelnice by prý uzamklo a poctivci, kteří by zodpovědně třídili odpad, by nemuseli zaplatit ani korunu. Náklady na svoz by si svážející firma uhradila sama prodejem tříděného odpadu. Díky této volební pohádce by dokonce vznikla nová pracovní místa – kontroloři odpadků. Obsah každé popelnice by svědomitě prozkoumali a kdo by zlobil a netřídil podle pravidel, musel by znovu platit. Tak o tuhle práci se Pražané jistě poperou!

Ve sbírce Pohádek tisíce a jedné noci z pera pražských kandidátů nechybí ani lákavé sousto pro pejskaře. Hnutí Řešení pro Prahu, které se řadí mezi autory sci-fi k nejproduktivnějším, navrhuje i zrušení poplatků za psy. Bez ohledu na rasu a velikost zvířete by každá rodina mohla chovat tolik psích kamarádů, kolik v ní žije dospělých členů. Odpadlo by složité číslování evidovaných zvířat podle psích známek, každý pes by byl registrován na rodné číslo svého majitele. Jak lákavá představa desetičlenné rodiny nepřizpůsobivých spoluobčanů, kteří vám nejen vyřvávají pod okny do hluboké noci, ale ještě navíc ji doprovází mohutná smečka nezvladatelných kříženců prapodivného původu, obdobně nevychovaných jako jejich páníčci. To by se nám pak v metropoli žilo!

Volební bestsellery si nenechme ujít!

Nadcházející komunální volby nás díky volebním programům zásobují skutečnými bestsellery, většina z nich však sází na to, že je stejně nikdo nečte. Snůška prapodivných nápadů, jimiž nás kandidáti krmí, se tak scvrkává do líbivých hesel a stručných informací v médiích. A v tom spočívá osudová chyba českého voliče. Nad obsahem slibů se nezamýšlí, protože ho zpravidla ani nezná. Při rozhodování, komu dát svůj hlas, vybírá z lákavých proklamací a „ksichtů“ z televize a bulvárních magazínů. Přitom si neuvědomuje, že o těchto lidech vůbec nic neví. Vraťme se proto ke čtení a používání zdravého selského rozumu. Vždyť četba volebního programu může být napínavá jako detektivka i zábavnější než nejlepší komiks.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace