Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V tom celém jsem měl hrát roli žida ve špajzu. Komentátor prozradil skutečný důvod svého odchodu z MF Dnes, vedení raději lhalo, že jde do penze

28.08.2014
V tom celém jsem měl hrát roli žida ve špajzu. Komentátor prozradil skutečný důvod svého odchodu z MF Dnes, vedení raději lhalo, že jde do penze

Autor: Slovácké divadlo

Popisek: Komentátor a dramatik Karel Steigerwald

Známý novinář a dramatik Karel Steigerwald opustil redakci MF Dnes a nastoupí do magazínu Reflex. Ten jej také ve svém nejnovějším vydání představil čtenářům obsáhlým rozhovorem, kde rozebral všechny fenomény české společnosti od Miloše Zemana po Milouše Jakeše.

Když odcházel z MF Dnes, prezentoval to deník tak, že devětašedesátiletý novinář odchází do penze. To však Steigerwald odmítá a přidává skutečné důvody svého odchodu. Redakce deníku se podle něj zásadně mění poté, co jej koupil Andrej Babiš. „Měl jsem dojem, že v tom celém hraji trošku roli žida ve špajzu, který svou přítomností bude legitimizovat vnitřní proměnu,“ vysvětluje.

„Když dá politik za noviny několik miliard korun, chce sledovat svou proměnu těch novin a nehledí na žádné trendy. Leccos se dá vypozorovat z výměny editorů, redaktorů a z celkového zjednodušení novin. Mýlí se ten, kdo čeká, že tam bude pan Babiš oslavován. Nejde o to, co se o něm bude psát, ať pozitivně, či negativně, ale o to, co se tam psát nebude, jaká témata nebudou reflektována. Neříkám, že předtím ty noviny byly svaté, ale rozhodně byly politicky nezávislé,“ okomentoval vnitřní přerod předního deníku.

Stejně jako noviny se podle něj dnes mění i celá země. „Společnost se po dvaceti letech lekla, že jí opravdu hrozí svoboda,“ myslí si. Například už podle něj dnes není žádná hanba být představitelem utiskovatelského režimu - bývalým estébákem, cenzorem, nebo dokonce funkcionářem. Zato poslední dvacetiletí se neustále vykládá jen jako čirá tragédie. Podle Steigerwalda to není pravda, ale trochu prý lidi chápe, neboť z některých kuriózních postav by se prý zvencnul každý.

I z toho Schwarzenberga udělali málem nacistu

Tuto politickou atmosféru podle něj založil Miloš Zeman, když slíbil, že zavře sto tisíc zlodějů a korupčníků. Od té doby je prý za zloděje a gaunera považován každý, kdo v něčem vynikl. Tato atmosféra se podle něj promítá i do činnosti policie a soudů. Ty po nocích zatýkají lidi, a nakonec většinou nic nezjistí, takže je zase musí pustit. „I tomu Krejčířovi nakonec vrátili majetek. Bez žraloka, ten mezitím chcípnul, tak mu to stát prý proplatí,“ perlí komentátor.

Podle něj je příčinou také to, že dnes neexistují osobnosti, kterých by si lidi vážili. „I z toho Schwarzenberga udělali málem nacistu,“ připomíná. Dnes už podle něj každý, kdo řekne, že je hrdý na cokoliv českého kromě gólů, je považován za idiota. „Ta země leží na zádech a je připravena, aby si ji do správy převzal někdo odjinud,“ myslí si.

Zkazky, kterak Gottwald radil biochemikům

Dnes prý jdou do módy pozlacené figury miliardářů. To nás prý žene na východ, neboť Rusové nebo Ukrajinci se k těmto oligarchům také rádi modlí. Doslova modlí. Dnes to prý vidíme na tom, jak někteří víceméně nad každým problémem říkají, že to „pan Babiš zařídí“. Připomíná to prý zkazky, kterak Gottwald radil biochemikům.

Na závěr rozhovoru ještě Steigerwald zavzpomínal na Václava Havla, se kterým se stýkal hlavně před rokem 1989. Mezi hodnoty bývalého prezidenta podle něj patřila politická mravnost a neochvějnost, statečnost a schopnost podat politický výkon a slušnost hocha z dobré rodiny. Jako prezident už pak prý tyto schopnosti příliš neprojevoval, spíše se stylizoval do role filozofujícího nešiky. Přes všechny své problémy ale prý nepochybně patří mezi prvních deset nebo patnáct kulturních velikánů našich dějin.

Klaus? Obklopuje se různými čaroději

Jeho nástupce Václav Klaus je prý druhou velkou postavou, která vtiskla podobu naší republice. Prosadil podle něj tradiční systém demokratického státu s tržním hospodářstvím a systémem politických stran. Dnes prý bohužel své dílo do značné míry popírá, když se „obklopuje různými čaroději“ a přiklání k východním ideálům Vladimira Putina. Jeho tradiční voliči mu prý najednou nerozumí.

Přesto však prý tyto dvě postavy byly těmi největšími, jaké jsme po listopadu 1989 měli. „Dnes je to horší. Máme na Hradě tu třetí, která je chce dostihnout a svádí s jejich stíny marný zápas,“ uzavřel Steigerwald.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace