Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalý primátor a někdejší korunní princ ODS Bém poprvé promluvil o aféře Nečas - Nagyová

26.08.2014
Bývalý primátor a někdejší korunní princ ODS Bém poprvé promluvil o aféře Nečas - Nagyová

Foto: Hans Štembera

Popisek: Pavel Bém

Od vypuknutí kauzy „Nagygate“ uplynulo čtrnáct měsíců. Bývalý primátor hlavního města Prahy, poslanec a někdejší místopředseda ODS Pavel Bém se při té příležitosti „podíval na zoubek“ hlavním aktérům, kteří stáli za zatčením Jany Nagyové (dnes Nečasové) a kteří celou kauzu rozpoutali. Kam po více než roce dospěli a jaké důsledky vzešly z jejich akce na Úřadu vlády? Pavel Bém přináší velmi kritickou odpověď.

Na úvod své analýzy nejprve Pavel Bém nastínil současnou politickou realitu, která se začala tvořit po pádu vlády Petra Nečase. „Proběhly jedny předčasné a jedny řádné volby. Došlo k revoluční transformaci českých médií. Do vládního prostoru vstoupila rozdělená a tudíž relativně slabá levice, kterou může potkat stejný osud jako ODS, kdysi hegemona české pravice. Naprosto unikátním fenoménem se stal Andrej Babiš, který obsadil ve vládě klíčové pozice, legitimizoval a formalizoval politické podnikatelství, ovládl významnou část médií a také dokázal změnit morální parametry české společnosti ve vztahu k naší komunistické minulosti,“ píše exprimátor.  

Konání Andreje Babiše podle něj vedlo k aktivitě dalších podnikatelských elit, kterým prý v boji o přežití nezbývalo nic jiného než „obsadit“ zbylý politický prostor, nebo se s Andrejem Babišem spojit, což v konečném důsledku posílilo moc „finančních oligarchů“, kteří údajně řídí český stát.

„Tato politická realita není předmětem mého kritického zamyšlení, stejně jako jím není pokus o prognózu, co se stane s českou levicí. Koneckonců, současná vláda nevládne hůře, než vládly poslední tzv. pravicové vlády,“ míní Pavel Bém.

Aktéři Nagygate

Vysvědčení se rozhodl někdejší vlivný muž Prahy vystavit české justici, policii, médiím a politickým podnikatelům, tedy podle něj hlavním aktérům, kteří stojí za vypuknutím kauzy kolem Jany Nagyové.

Po více než roce od vypuknutí kauzy kolem Jany Nagyové můžeme být podle Béma svědky omilostnění tří exposlanců ODS obviněných z korupce, mediální perzekuci politických podnikatelů, kteří jsou prý onálepkováni jako „kmotři“ a objevují se na ně stále nová obvinění, avšak bez patřičných důkazů, což vede bývalého vysokého činovníka ODS k přesvědčení, že se vše odehrává proto, aby se udržovala společenská poptávka po honu na „čarodějnice“. Jedinými skutečnými viníky tak dle Béma zůstávají Jana Nagyová (dnes Nečasová) a zpravodajci vojenské rozvědky.

Nikdo nebyl potrestán, nikdo nenese odpovědnost

„Vše je v nejlepším pořádku a nikdo nenese za nic odpovědnost. Nikdo nebyl potrestán. Touto skutečností došlo k formální legitimizaci použití odposlechů a operativní techniky nasazených přímo na premiéra a jeho okolí (což samo o sobě je šílené), následně došlo k legitimizaci použití policejní síly na Úřadu vlády (což je ještě šílenější). Znamená to také, že může stejným způsobem padnout jakákoliv další vláda. Stačí vykonstruované podezření v hlavách mocných sociálních inženýrů, kteří se rozhodnou být nejvyššími strážci morálky,“ hodnotí Bém práci české policie a justice.

Bůh nás ochraňuj

Nit suchou nenechal ani na dalším aktérovi kauzy – médiích, která si prý prošla „revolucí“. „Změnila se téměř od základu jejich vlastnická struktura. Padla do té doby nezpochybnitelná tabu (např. že vlastník není politik, protože jenom tak je možné chránit tzv. nezávislost a objektivitu médií). Došlo k veletoči na klíčových pozicích šéfredaktorů a editorů. A po něm došlo k dalšímu tentokrát už kolotoči na místech podřízených. V českých médiích a zvláště pak tištěných nezůstal kámen na kameni. Až na výjimky. Jaký maďarský guláš z toho vznikne, ještě nevíme. Troufnu si tvrdit, že určitě nepovede k vyšší kvalitě, objektivitě a nezávislosti médií, ale spíš k opaku. Bůh nás ochraňuj…“ křižuje se Bém.

Třetím aktérem prý byli političtí podnikatelé a „občanské“ iniciativy bojující za „morální očistu země“. Jediným absolutním vítězem na cílové pásce je v této oblasti dle mínění pražského exprimátora ministr financí Andrej Babiš. „Zdá se, že v Čechách vyrostl Machiavelli. Tomio Okamura přežil. Zatím. Nikdo jiný se nestihl zrodit,“ uvádí Bém s tím, že političtí podnikatelé a „občanské“ iniciativy mají před sebou ještě jeden pokus v podzimních komunálních volbách.

Na závěr Bém svoji analýzu zveřejněnou na stránkách Insitutu Václava Klause odlehčil trochou optimismu. „A já mohu beztrestně napsat tento článek. Zatím…" zakončil exprimátor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová