Václav Klaus a Karel Gott: Společný nepřítel. Ohrožuje ale všechny
25.08.2014
Autor: Stránky umělce / František Jirásek
Popisek: Karel Gott
Ničí jim zdraví a ohrožuje jejich kariéru. Nejen české celebrity, ale i řadoví občané si v poslední době stěžují na vážný problém, který nikdo neřeší. Zatímco EU i naše instituce řeší tvar okurek a banánů, či jiné malichernosti, fakt, že klimatizace neregulovaně útočí na zdraví lidí v každém obchodním centru, či dopravním prostředku, zatím zcela ignorují. A to i přesto, že může způsobit velmi vážné onemocnění a dokonce i smrt.
Exprezidenta Václava Klause nikdo nemůže podezřívat, coby vášnivého sportovce a horala, že je zchoulostivělý. Všudypřítomná klimatizace ho však přivádí k nepříčetnosti, podobně jako třeba Zelení. Již několikrát si na problémy, které mu nesmyslně vychlazené místnosti způsobují, veřejně postěžoval a zaznamenal je dokonce ve svých Zápiskách z cest. „Nepřekvapí ani strašlivě 'vyledněný' pokoj, což vede k tomu, že okamžitě hledám, jak vypnout klimatizaci.“ Stěžuje si a vzápětí ironicky dodává, že tím také zodpovědně snižuje spotřebu elektrické energie a emise oxidu uhličitého.
Gottova noční můra - hotel, auto, Pendolino
Stejně tak nepřetržitě bojuje s klimatizací Karel Gott. Musí být nastavena na minimum nejen v jeho autě, ale i v hotelových pokojích na cestách po celém světě, především v USA. „Klimatizace je zhouba pro hlasivky,“ zdůrazňuje s vědomím, že ohrožuje jeho poklad, skrytý v hrdle. Na svých cestách si proto zásadně vybírá hotely bez klimatizace. Tento problém mu však nevadí jen v autě a hotelech, ale například také při cestě v Pendolinu, kde ho navíc štve, že nemůže otevřít okno.
Zrada číhá všude
Podobně přivádí k nepříčetnosti klimatizace i řadu „obyčejných lidí“. Na trable, které dokáže způsobit, nás upozornila naše čtenářka Zuzana M. z Karlovarska. Letos onemocněla angínou, když přišla zpocená z venkovního vedra do prodejny Billa, kde ji čekal teplotní šok. Vzhledem k tomu, že jí systém zábran neumožnil okamžitě odejít a musela absolvovat cestu přes celou rozlehlou prodejnu, kde bylo nejméně o patnáct stupňů méně než venku, pořádně se nachladila. „Snažila jsem se doslova utéci a u pokladny jsem poprosila prodavačku, ať mne přednostně pustí, nic jsem nekoupila a vysvětlila jí, že je v prodejně strašná zima. Její reakce mě šokovala. Nabádala mne, abych si na to stěžovala u vedoucího, že všem prodavačkám je také zima, ale on s tím prý nic nedělá,“ vypráví nám Zuzana pobaveně. Následky této absurdní příhody pro ni ale byly dosti citelné. Čtrnáct dnů v létě proležela s těžkou angínou a nemohla odjet na dovolenou. Dnes proto raději chodí na nákupy i v největších vedrech vyzbrojená bundou.
Fatální následky
Dalším zdrojem nebezpečí je v případě klimatizace i to, že zařízení, která ji umožňují, jsou velmi často kontaminovaná různými bakteriemi a plísněmi. Klimatizace tak může způsobit nejen vážné nachlazení, revmatismus, blokádu krční páteře, migrénu, oslabit imunitu, ale také zavinit těžký alergický záchvat. A to raději nemluvíme o tom, že některé typy klimatizace v autě mohou být příčinou požáru. Řešením je striktní dodržování správných zásad při jejím užívání, například nastavit ji tak, aby nebyl překročen rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou cca 5 - 7 stupňů. Bezpodmínečně nutné také je zařízení nejméně jednou ročně vyčistit.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová