Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Opencard: Vyšetřování skončilo, zapomeňte?

21.03.2013
Kauza Opencard: Vyšetřování skončilo, zapomeňte?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Opencard je od začátku kontroverzní projekt...

KAUZA V DATECH Před čtyřmi lety se jednalo o nejdiskutovanější téma v Praze. Karta Pražana budila značné kontroverze, ať už kvůli neprůhlednosti firmy Haguess, která byla zodpovědná za její dodávky, či ukládání osobních údajů na kartu, jejichž bezpečnostní zámky byly prolomeny.

Jako by se ale nad tímto případem, jehož rozhřešení se ještě ani zdaleka neblíží, v posledních době zavřela voda, což ale není úplná pravda. 

V posledních měsících došlo pouze k dílčím událostem, které tento komplikovaný případ ke zdárnému vyřešení prakticky nijak neposunuly. Mezi ně patří například i vyjádření Nadačního fondu proti korupci ohledně pětice pracovníků magistrátu, obžalované za porušování pravidel při správě cizího majetku.

Marvanová šla za Bradáčovou 

Advokátka Hana Marvanová, která s fondem úzce spolupracuje, především poukazuje na fakt, že se mezi nimi vyskytuje i bývalý vedoucí projektu Jiří Chytil, jenž na nekalé praktiky upozornil. Zároveň sepsala za Veřejnost proti korupci, sdružení kooperující s nadačním fondem, trestní oznámení na další osoby. „Bylo podáno na všechny členy pražské rady, ale také na vedení firmy Haguess a na odpovědné úředníky včetně pana Iva Seyčka,“ řekla advokátka v exkluzivním rozhovoru pro Krajské listy.cz.

Marvanová se také obrátila na šéfku Vrchního státního zastupitelství Lenku Bradáčovou, aby prošetřila jednání podřízených žalobců. Vyjádřila nesouhlas s tím, že obžalovaní jsou pouze úředníci, ale nikoli jejich nadřízení či zaměstnance firem, které jsou s touto vleklou kauzou spojovány. „Je to, jako by v kauze Davida Ratha byly obžalovány obyčejné úřednice,“ řekla Krajským listům.cz. 

5. ledna 2013 Bradáčová médiím oznámila, že dohledový státní zástupce žádné chyby v případu nezaznamenal. Rovněž ale nevyloučila možnost podání dalších obvinění s tím, že je tento případ stále prověřován policií. 

Důležitá data v kauze Opencard:

12. dubna 2007: Začátek vydávání čipových karet Opencard. Zakázku na jejich dodávání získala firma Haguess, která několik měsíců před vyhlášením tendru získala od ministerstva informací dotaci 25 milionů korun. 

listopad 2009: Během auditu bylo zjištěno, že celý projekt stál dosud 888 milionů korun /předběžný odhad nákladů na celou zakázku byl přitom "jen" 89,5 milionu/. Třetinu z těchto nákladů tvoří konzultační služby, na něž město použilo externisty. Primátor Pavel Bém zadává další audit. 

prosinec 2009: Druhý audit potvrzuje závislost na firmě Haguess, které patří práva na software, který karty využívají. Vedoucí odboru informatiky Václav Kraus rezignuje na svůj post. Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (ve volbách zvolena za SNK-ED) podává v kauze Opencard trestní oznámení na neznámého činitele. 

leden 2010: S policií na kauze začne v utajení spolupracovat šéf projektu Jiří Chytil. 

únor 2010: Podepsána nová smlouva s firmou Haguess, díky níž se sníží cena jedné karty na 1280 korun. Firma také odkryla své většinové vlastníky akcií. Většinovým vlastníkem je Jaroslav Turek, předseda dozorčí rady firmy Allshare, která iniciovala vznik karet. Případ začíná prověřovat policie. 

únor 2011: Správu Opencard převzalo město. Padlo první obvinění na zaměstnance magistrátu, stíhání je ale záhy zastaveno. 

srpen 2011: Odložení případu je Nejvyšším státním zastupitelstvím zrušeno. Policie obvinila další čtyři zaměstnance magistrátu. 

říjen 2011: Je vyhlášen tendr na nového dodavatele karet, ten je ale o rok později odvolán. 

duben 2012: Uzavření nových dvou smluv mezi městem a firmou Haguess. Prodloužena platnost karet. 

červen 2012: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uděluje městu a DPP pokutu za porušení zákona o veřejných zakázkách. 

říjen 2012: Pět pracovníků magistrátu bylo v kauze Opencard obžalováno. Prahu prý připravili o 73 milionů. Před soud stane i bývalý ředitel oboru informatiky Ivan Seyček a Jiří Chytil, který byl během vyšetřování svědkem v utajení. 

listopad 2012: Veřejnost proti korupci společně s Nadačním fondem proti korupci podává další trestní oznámení. Kromě zaměstnanců pražského magistrátu jsou poprvé obviněni i zaměstnanci firmy Haguess. Advokátka Marvanová také podává stížnost Vrchní státní zastupitelce Lence Bradáčové na průběh dosavadního vyšetřování. 

leden 2013: Lenka Bradáčová odmítá jakékoliv chyby ve vyšetřování a zdůrazňuje, že počet obviněných nemusí být konečný. Fungování Opencard nově zajišťuje Emoney Group, která odkoupila část firmy Haguess. Její vlastníci ale nejsou známi. Firma byla vznikla v Nizozemsku loni na podzim. 

Václav Jabůrek

Vložil: Anička Vančová