Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve vládě se podle prezidenta čeká na vyřazení „slabších kusů“. Kdo je na odstřel? Co soudí politologové? Jde o dvě, tři jména

21.08.2014
Ve vládě se podle prezidenta čeká na vyřazení „slabších kusů“. Kdo je na odstřel? Co soudí politologové? Jde o dvě, tři jména

Foto: Hans Štembera

Popisek: Nová Sobotkova vláda, právě jmenovaná prezidentem

Slabší kusy ve vládě? Prezident Miloš Zeman mohl mít na mušce ministra pro lidská práva nebo rezort kultury. Politolog Jan Kubáček nevylučuje ani to, že mírné výhrady zasáhnou i Andreje Babiše (ANO) nebo Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Politolog si podrobněji všímá také vystupování ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD): „Do budoucna může být rivalem a komplikovat situaci i premiérovi.“

Prezident Miloš Zeman se aktuálně pustil do hodnocení práce vlády za uplynulý půlrok. Kromě pochvaly za hospodářský růst se ale netajil pochybnostmi o kvalitě některých ministrů. „Každý premiér občas obměňuje svůj tým, vyřazuje takzvané slabší kusy. Je to podobné jako v honitbě, ale s tím rozdílem, že tam se slabší kusy odstřelují a tady se jenom posílají na méně náročné funkce,“ upřesnil prezident pro Českou televizi, která také informovala o tom, že dva až tři ministři jsou na výměnu a že o tom Zeman hovořil i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Konkrétní jména slabších článků ale sdělit nechtěl. „Mezi problematickými ministry bude určitě Jiří Dienstbier. Odhadoval bych, že výtky může mít i k ministrovi kultury, z důvodu řešení situace s církevním vyrovnáním. Možná určité výhrady budou i k ministrovi financí,“ okomentoval situaci Kubáček. „Na Ministerstvu spravedlnosti zřejmě zatím existuje určitá velkorysost a tolerance prezidenta republiky, takže ještě respektuje čas hájení. Možná může mít prezident výhrady i k Ministerstvu zahraničních věcí,“ dodal. Premiér zatím o žádných změnách ve svém týmu neuvažuje.

Kubáček: Dienstbier je věčný solitér, který si vybírá témata

Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier si podle Kubáčka vlastní situaci hodně zkomplikoval, když se postavil proti Bohuslavu Sobotkovi kvůli služebnímu zákonu. „Nezafungoval jako vyzrálý politik a osobnost, jako člověk, který v minulosti kandidoval na prezidenta. Ukázalo se, že je to v podstatě věčný solitér, jenž si vybírá témata, která ho baví,“ nešetřil kritikou Kubáček. „V momentě, když mu někdo cestu překříží, tak velmi rychle dává najevo svou nevoli,“ dodal. Dienstbier nejprve odmítl, aby došlo k přepracování zákona na základě dohody mezi koalicí a TOP 09 a ODS. Z původního návrhu, který předkládal, totiž vypadl institut generálního ředitelství. Dienstbier nejdříve varoval, že kvůli tomu nedojde k odpolitizování státní správy, a proto se od dohody s opozicí distancoval a odmítl, aby jeho legislativci materiál přepracovali. Po schůzce se Sobotkou svůj postoj zmírnil.

Sobotka se údajně obává snahy Dienstbiera stoupat výš

Podle politologa tímto konfliktem už bude vztah mezi ministrem Dienstbierem a premiérem Sobotkou poznamenaný. „Chovají se zatím neutrálně, ale myslím si, že jejich vztah už může být i podezřívavý,“ všímá si Kubáček. „Bohuslav Sobotka se obává toho, že by Jiří Dienstbier měl touhu stoupat výš, a to i na úkor jeho úspěchu a pozice v ČSSD. Sám premiér si začíná uvědomovat to, že ani on pro něj není autoritou a že Jiří Dienstbier funguje v politice bez personálních autorit. Je to excentrik soustředěný na své priority a nehledí vpravo ani vlevo. Do budoucna může být rivalem a komplikovat situaci i premiérovi. Není loajálním hráčem a není pěšákem, který by chránil svého generála,“ dodal kriticky.

Zeman se vložil do jednání o služebním zákonu. Kubáček: Jeho reakce je logická

Ještě před hodnocením práce ministrů se prezident Zeman vložil do procesu schvalování služebního zákona hrozbou veta. Zatímco někteří politici nebo komentátoři podezírají Zemana, že se chce tímto tahem jen zviditelnit, politolog Jan Kubáček vnímá situaci jako logický krok. „Zákon je strategické povahy a má vztah i k prezidentu republiky. Do situace už se zapojila celá politická scéna. Jeho reakce je poměrně dost logická,“ upozornil Kubáček. „Kdyby jeho působení vedlo k nějaké moderaci širšího kompromisu, tak by bylo více než vhodné. Zákon je klíčový pro chod stěžejních orgánů a pro určitou šanci udržet rytmus, kvalitu a povinnosti pro úředníky, ale i šance namotivovat je a přivést mladé lidi z oboru se zkušeností do úřednického stavu,“ dodal. Zeman prohlásil, že nebude souhlasit s podobou služebního zákona, na které se dohodla vláda s opozicí. Vadí mu množství politických náměstků. Pokud ale ze zákona náměstci zmizí, prezident nechá materiál projít.

Prezident by mohl otevřít sociální témata

Prezident se těší stále velké popularitě u veřejnosti, podle průzkumů mu důvěřuje polovina národa. Přesto by podle politologa Kubáčka mohl svůj kredit ještě zvýšit. „Prezident by měl hlavně stmelovat. Mohl by vytvořit půdu pro řešení návrhů okruhem lidí z řad odborné veřejnosti. To by velice pomohlo,“ navrhuje Kubáček. „Nikdo jiný nemá takovou váhu a veřejný význam jako prezident. Mohl by také více tlačit vládu do přijetí norem, které jsou spojené s životní úrovní občanů. Třetí rozměr bych viděl v nastolení témat, která jsou spojená se sociální agendou a která jsou vládou opomíjená. Prezident levicového smýšlení, navíc se zkušenostmi poválečné generace, by je mohl nastolit. Jeho role by byla užitečná a logická. Více by se mohla otevřít tematika vymahatelnosti práva, sociálního hyenismu, rodin v rizikových lokalitách. V zahraničí tato témata hodně sledují a u nás je to přehlíženo,“ dodal.

Kubáček: Odborníci by měli mít šanci ovlivňovat priority státu

K tomu, aby mohl Zeman kvalitněji prosazovat návrhy ve prospěch země, by prý podle Kubáčka pomohlo i větší zapojení odborníků. „Největší problém je, že nejsou intenzivně zapojována odborná uskupení, z řad vědců, odborníků z podnikání a podobně. Měli by mít šanci ovlivňovat priority státu,“ popsal Kubáček a upřesnil: „Důležité je, aby se vytahovali lidé, kteří do Parlamentu nechtějí, ale kteří velmi úspěšně fungují někdy organizovaně v různých profesních uskupeních, jindy samostatně. Prezident má možnost si je vytahovat, jejich návrhy popularizovat, vytvořit veřejný zájem a jejich návrhy zasadit do konkrétního legislativního života nebo priorit vlády. V zahraničí to funguje velmi dobře.“

O další kandidatuře Zemana rozhodne přelom roku 2015 a 2016

To, zda bude Zeman kandidovat na prezidenta i v příštích volbách, bude podle politologa záležet na řadě faktorů. „Vedle zdravotního stavu a mínění rodiny bude klíčový přelom roku 2015 a 2016. Roli bude hrát to, v jakém stavu budou jednotlivé politické strany, jak dopadnou senátní a krajské volby a jak se bude vyvíjet ekonomika státu,“ uvedl Kubáček. „Nálada ve společnosti se může vyvíjet ve směru sociálních témat a veřejnost bude hledat politika obranáře, ale může vzniknout také volání po odborníkovi na jinou agendu, případně s nižším ročníkem v občance. Prezident Zeman má čas a může sledovat i to, z jakých politických spekter budou další kandidáti. I to může být zpráva pro Miloše Zemana, zda veřejný mandát obhajovat, nebo jít do politického důchodu,“ dodal.

Daniela Černá

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace