Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velká hádka o české turné Alexandrovců. Zeman je pro, Sobotka proti a Foldyna říká: Jen mrtvá ryba plave s proudem

21.08.2014
Velká hádka o české turné Alexandrovců. Zeman je pro, Sobotka proti a Foldyna říká: Jen mrtvá ryba plave s proudem

Autor: TicketPro

Popisek: Alexandrovci

Na podzim roku 2015 se bude u příležitosti výročí osvobození od nacismu konat v Česku a Slovensku velké turné ruského sboru Alexandrovci. Celé turné v České republice na žádost pořadatelů oficiálně zaštítí prezident republiky Miloš Zeman. O záštitu byl požádán i premiér Bohuslav Sobotka, který to však údajně kvůli současné situaci okolo Ukrajiny a Ruska odmítl.

U příležitosti kulatého 70. výročí osvobození naší země od nacismu je v plánu velké turné Souboru písní a tanců A. A. Alexandrova. Podle pořadatelů jde navíc o poslední výročí, u kterého z objektivních důvodů bude možné pozvat dosud žijící veterány druhé světové války. Turné je plánováno na říjen 2015.

Pořadatelé míní, že důstojnost celého turné by se nepochybně výrazným způsobem zvýšila v případě, že by svoji záštitu nad akcí poskytli dva nejvyšší představitelé České republiky, prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.

Podle dopisu ze sekretariátu prezidenta republiky, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici, se prezident Zeman rozhodl záštitu udělit a pořadatelům k tomu hradní kancelář zaslala potřebný certifikát.

Zaorálek prý nedoporučuje

Potvrdil to tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. „Potvrzuji, že pan prezident udělil záštitu turné souboru Alexandrovci u příležitosti 70. výročí osvobození a ukončení druhé světové války, které se koná ve dnech 10. – 19. října 2015. Pan prezident tuto záštitu udělil 15. srpna tohoto roku,“ sdělil ParlamentnímListům.cz mluvčí a šéf tiskového odboru Hradu Jiří Ovčáček.

U premiéra Sobotky už ale zřejmě pořadatelé neuspěli. Podle neoficiálních informací redakce ParlamentníchListů.cz se premiér rozhodl záštitu turné Alexandrovců neudělit. Mělo se tak prý stát na základě doporučení Ministerstva zahraničních věcí, že v současné situaci v souvislosti s Ukrajinou a Ruskem to není vhodné.

Redakce ParlamentníchListů.cz požádala v odpoledních hodinách o vyjádření tiskového mluvčího vlády Martina Ayrera, který se zatím nevyjádřil.

Advokátka Miroslava Hustáková, která na základě žádosti manažera Alexandrovců pro střední Evropu úspěšně žádala o udělení záštity prezidenta republiky, pro server ParlamentníListy.cz poděkovala senátorce Martě Bayerové za pomoc při kontaktu s prezidentskou kanceláří.

„Chtěla bych poděkovat senátorce Martě Bayerové za osobní angažovanost pro zajištění záštity, kdy osobně za tímto účelem navštívila prezidenta republiky,“ konstatovala pro redakci ParlamentníchListů.cz doktorka Miroslava Hustáková.

Alexandrovce rovnou zakázat!

Koncerty sboru Alexandrovci se naposledy počátkem března staly terčem kritiky některých protirusky naladěných komentátorů. Například publicista Jan Urban, který dlouhodobě vystupuje jako kritik Ruska i prezidenta Vladimira Putina tehdy napsal, že bychom měli vystoupení Alexandrovců na území Česka zakázat. Turné tohoto legendárního sboru jsou přitom na svých koncertech po českých zemích hojně navštěvována a naše vlast patří k tradičním zastávkám tohoto známého ruského uskupení.

„Pro začátek by Česká republika mohla na svém území zakázat činnost kozáckých a podobných spolků, podporujících agresi, stejně jako znemožnit činnost bezpečnostních agentur s ruskými vlastníky. Mohla by z bezpečnostních důvodů ostentativně vyřadit ruské firmy ze soutěží o veřejné zakázky - ano, i o případnou dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Mohla by omezit počet ruských diplomatů na svém území, či omezit vystoupení vojenských pop ansámblů, jako jsou Alexandrovci – a vyzvat k podobným symbolickým krokům i partnery v Evropské unii a v Severoatlantické alianci,“ napsal Urban a sklidil za to kritiku opačně naladěných osobností i některých politiků, kteří s Ruskem naopak sympatizují.

Poslanec Foldyna: Seru na to, co si myslí páni v EU a USA!

Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD z Děčína, je známý facebookový glosátor. Nyní zareagoval na fakt, že Úřad vlády na rozdíl od prezidentské kanceláře odmítl podpořit v příštím roce podzimní turné ruského pěveckého sboru Alexandrovců po České republice.

Premiér Sobotka se rozhodl odmítnout podporu turné, koncipovanému k výročí konce druhé světové války, kvůli současným napjatým vztahům západních zemí s Ruskem.

To velmi rozčílilo poslance Foldynu, který již několikrát v současné krizi vystoupil proti démonizaci Ruska a prezidenta Putina. V tomto případě se navíc podle něj jedná o znevážení památky těch, kteří k vítězství nad Hitlerem přispěli a obětovali tomu třeba i své životy.

Pokud budu živ a zdráv, na ten koncert půjdu

„Můj předsedo a premiére, dějiny a pravda se nedají měnit kvůli tomu, že ze rtů svých velkých a dnes silných spojenců odečítáme, co si od nás přeji slyšet,” vzkázal Bohuslavu Sobotkovi k článku. Další komentář pak přidal v diskuzi pod příspěvkem, a v něm ujistil, že sám hodlá úctu osvoboditelům projevit bez ohledu na to, jaká bude oficiální vládní linie.

„Pokud budu živ a zdráv, na ten koncert půjdu,” ujistil poslanec. Už prý jen proto, aby dal jasně najevo svůj názor a vyjádřil vděk těm, kteří osvobodili z gestapáckých cel oba jeho rodiče. „A seru na to, co si o tom myslí páni v USA či celé EU! Jen mrtvá ryba plave s proudem,” vzkázal rázně.

Podobně vyzněl I jeho dřívější příspěvek na síti, ve kterém komentoval stanovisko předsedy Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého k sankcím vůči Rusku. Podle něj tato komora velmi jasně ukázala, co je za organizaci, když do svého čela byla schopna zvolit někoho jako je Vladimír Dlouhý. „Dlouhý, jeden z nejhorších ministrů první poloviny devadesátých let, který spolulikvidoval hospodářství, tady exceluje,” komentuje argumentační řetězec vrchního hospodáře. „Co čekat od reprezentanta nejziskovější a nejvíce kontroverzní investiční banky světa, Goldman Sachs,” dodává s připomínkou firmy, která Dlouhého po jeho nuceném odchodu z politiky mnoho let zaměstnávala.

Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace