Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prague Pride? Tupá komedie, stupidní móda. Mám toho po krk! Názorové boje kolem sobotního průvodu homosexuálů neustávají

20.08.2014
Prague Pride? Tupá komedie, stupidní móda. Mám toho po krk! Názorové boje kolem sobotního průvodu homosexuálů neustávají

Autor: Hans Štembera

Popisek: Prague Pride

Bývalý šéfredaktor týdeníku Reflex Pavel Šafr se sám považuje za liberála, má ale už po krk současného vyzdvihování sexuální orientace. A zná i další liberály ze svého okolí, kterým se tyto „tupé komedie“, jakou je prý například Prague Pride, přejedly...

Ve svém textu na webu PravýBřeh.cz vzpomíná i na dobu normalizace, kdy uznává, že homosexuálové výrazně trpěli. „V devadesátých letech se situace prudce změnila. Západní levice udělala z veřejně prezentované homosexuality symbol modernity a rozvoje občanské společnosti,“ popisuje ve svém textu.

Česká levice současnosti prý přebrala tuto módu i s „chlupama“. „Těmi ‚chlupy‘ mám na mysli bezbřehou stupiditu a nechutnost průvodů, v nichž kráčí hrdí homosexuálové, lesby a transvestité v rádoby provokativních převlecích. Celá akce se maskuje jako protest proti diskriminaci menšin, nicméně je to falešný motiv. Ohledně homosexuálů už není téměř proti čemu protestovat. A jestli stále nějaké prvky diskriminace existují, tak se dějí v naprosto odlišné části společnosti, než jsou dnešní mladí Pražané,“ míní Šafr.

Mám po krk ostentativního vyzdvihování sexuální orientace

„Chápu moc dobře, že v některých situacích a společenských vrstvách homosexuálové velmi trpěli a je moc dobře, že se to změnilo či právě mění. Ale už mám absolutně po krk ostentativního vyzdvihování sexuální orientace. Pro mě je důležitější, co si lidé myslí, než s kým a jak spí. A mnoho liberálních lidí kolem mě se už této zvrácené a tupé komedie přejedlo,“ dodává ostře.

„Jestli se účastníci pochodů hrdosti na své pohlaví tolik zaštiťují svobodou, tak je třeba říci, že svobodu máme i my, kterým se z takových pochodů dělá špatně. Neznamená to, že bych jim ten pochod chtěl zakázat. Ale mám právo říci, co si o něm myslím,“ uzavírá svůj kritický text Šafr.

K průvodu hrdosti menšin promluvil ústy Džamily Stehlíkové i zemřelý exprezident Havel

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se na svém blogu zamyslela nad víkendovým průvodem lidí menšinových sexuálních orientací Prague Pride. Upozorňuje, že nešlo pouze o tradiční karnevalovou podívanou, ale že šlo o významné politikum.

Svoji míru liberalismu a tolerance, postoje k lidským právům demonstrují osobnosti, politické strany a celé státy. „Nejviditelnější byla přítomnost prezidenta USA v podobě papírové figuríny, o kterou se postarala americká ambasáda v Praze,“ uvedla bývalá ministryně pro lidská práva a aktuálně členka předsednictva Liberálně ekologické strany (LES) Stehlíková s tím, že na rozdíl od našich politiků Barack Obama dobře ví, že Pride je silným politickým tématem.

V průvodu se objevily vlajky ČSSD a Pirátů

Podle Stehlíkové totiž nikdo z vrcholných či komunálních českých politiků nedorazil. „Lidská práva nejsou nosným tématem pro nadcházející komunální volby a sněmovní volby jsou daleko,“ posteskla si.

Přesto se někteří členové některých stran zřejmě v průvodu objevili: „Letos se v čele průvodu osaměle vznášela oranžová vlajka Mladých sociálních demokratů hned vedle vlajky Pirátské strany. Nešlo přehlédnout ani stranickou barvu zelených,“ poznamenala exministryně.

Poselstvím letošního průvodu byla mezinárodní solidarita s lesbickou, gay, bisexuální a transgender (LGBT) komunitou v zemích, kde jsou vystaveny diskriminaci, hrozbě vězení a smrti. „V průvodu nechyběli rodiče Filipa - chlapce, který ve věku čtrnácti let spáchal sebevraždu, protože neunesl diskriminační postoje společnosti ke gayům,“ připomněla Stehlíková, že přes růst tolerance k sexuálním menšinám má situace i v české společnosti k ideálu v tomto směru ještě daleko.

Prague Pride měl podpořit sexuální menšiny z východních zemí

Podle Stehlíkové v celkovém dění tak trochu zapadlo poselství letošního Prague Pride. „Cílem průvodu bylo připomenout existenci diskriminace, pronásledování a hrozbu vězení za homosexualitu v mnoha zemích světa, počínaje Putinovým Ruskem, a hrozbu trestu smrti v sedmi státech světa,“ upozornila Stehlíková s tím, že poselstvím letošního Prague Pride bylo podpořit sexuální menšiny z východních zemí, především z Ruska, které podobné akce pořádat nemohou.

V červnu 2013 totiž v Rusku vešel v platnost zákon zakazující „propagaci homosexuality“. „Vladimir Putin chtěl s pomocí rozdmýchání homofobie zvýšit svou klesající popularitu, a prohlásil, že nejde o uvalování nějakých sankcí proti homosexualitě, ale o ochranu dětí před těmito informacemi,“ poznamenala Stehlíková.

Ruská propaganda vsugerovala lidem, že homosexualita je západní vynález

V červenci 2013 byl v Rusku přijat další zákon, zakazující adopce ruských dětí stejnopohlavními páry. „Propagandistická kampaň v ruských médiích vsugerovala obyvatelům, že homosexualita je ohavný západní vynález, který USA a Evropská unie chtějí vnutit Rusům s cílem mravně je rozložit a oslabit,“ konstatovala Stehlíková s tím, že homofobie v kombinaci s obrozením pravoslaví a hledání národní idey po pádu sovětského impéria se spolu s rozkladem komunistické ideologie proměnily ve výbušný koktejl nenávisti.

V Rusku po přijetí homofobních zákonů vzrostl počet vražd gayů

„Po přijetí homofobních zákonů v Rusku viditelně stoupla nesnášenlivost vůči sexuálním menšinám, prudce vzrostl počet případů diskriminace a vražd gayů,“ dodala s tím, že trestní postih homosexuality je v euroatlantické civilizaci nepřípustný. „Nezapomínejme, že jinde ve světě tomu tak není. A toto memento chtěl letošní Prague Pride připomenout především,“ dodala Stehlíková a připomněla, že v sedmi zemích světa je homosexuální akt trestán smrtí. Jednou z těchto zemí je Írán.

„Je naší povinnosti vyjadřovat mezinárodní solidaritu s těmi, kteří se dosud netěší z těch svobod, z nichž se těšíme my," napsala Stehlíková slova, která by podle ní, pokud by žil, vyslovil v této souvislosti Václav Havel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace