Prague Pride? Tupá komedie, stupidní móda. Mám toho po krk! Názorové boje kolem sobotního průvodu homosexuálů neustávají
20.08.2014
Autor: Hans Štembera
Popisek: Prague Pride
Bývalý šéfredaktor týdeníku Reflex Pavel Šafr se sám považuje za liberála, má ale už po krk současného vyzdvihování sexuální orientace. A zná i další liberály ze svého okolí, kterým se tyto „tupé komedie“, jakou je prý například Prague Pride, přejedly...
Ve svém textu na webu PravýBřeh.cz vzpomíná i na dobu normalizace, kdy uznává, že homosexuálové výrazně trpěli. „V devadesátých letech se situace prudce změnila. Západní levice udělala z veřejně prezentované homosexuality symbol modernity a rozvoje občanské společnosti,“ popisuje ve svém textu.
Česká levice současnosti prý přebrala tuto módu i s „chlupama“. „Těmi ‚chlupy‘ mám na mysli bezbřehou stupiditu a nechutnost průvodů, v nichž kráčí hrdí homosexuálové, lesby a transvestité v rádoby provokativních převlecích. Celá akce se maskuje jako protest proti diskriminaci menšin, nicméně je to falešný motiv. Ohledně homosexuálů už není téměř proti čemu protestovat. A jestli stále nějaké prvky diskriminace existují, tak se dějí v naprosto odlišné části společnosti, než jsou dnešní mladí Pražané,“ míní Šafr.
Mám po krk ostentativního vyzdvihování sexuální orientace
„Chápu moc dobře, že v některých situacích a společenských vrstvách homosexuálové velmi trpěli a je moc dobře, že se to změnilo či právě mění. Ale už mám absolutně po krk ostentativního vyzdvihování sexuální orientace. Pro mě je důležitější, co si lidé myslí, než s kým a jak spí. A mnoho liberálních lidí kolem mě se už této zvrácené a tupé komedie přejedlo,“ dodává ostře.
„Jestli se účastníci pochodů hrdosti na své pohlaví tolik zaštiťují svobodou, tak je třeba říci, že svobodu máme i my, kterým se z takových pochodů dělá špatně. Neznamená to, že bych jim ten pochod chtěl zakázat. Ale mám právo říci, co si o něm myslím,“ uzavírá svůj kritický text Šafr.
K průvodu hrdosti menšin promluvil ústy Džamily Stehlíkové i zemřelý exprezident Havel
Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se na svém blogu zamyslela nad víkendovým průvodem lidí menšinových sexuálních orientací Prague Pride. Upozorňuje, že nešlo pouze o tradiční karnevalovou podívanou, ale že šlo o významné politikum.
Svoji míru liberalismu a tolerance, postoje k lidským právům demonstrují osobnosti, politické strany a celé státy. „Nejviditelnější byla přítomnost prezidenta USA v podobě papírové figuríny, o kterou se postarala americká ambasáda v Praze,“ uvedla bývalá ministryně pro lidská práva a aktuálně členka předsednictva Liberálně ekologické strany (LES) Stehlíková s tím, že na rozdíl od našich politiků Barack Obama dobře ví, že Pride je silným politickým tématem.
V průvodu se objevily vlajky ČSSD a Pirátů
Podle Stehlíkové totiž nikdo z vrcholných či komunálních českých politiků nedorazil. „Lidská práva nejsou nosným tématem pro nadcházející komunální volby a sněmovní volby jsou daleko,“ posteskla si.
Přesto se někteří členové některých stran zřejmě v průvodu objevili: „Letos se v čele průvodu osaměle vznášela oranžová vlajka Mladých sociálních demokratů hned vedle vlajky Pirátské strany. Nešlo přehlédnout ani stranickou barvu zelených,“ poznamenala exministryně.
Poselstvím letošního průvodu byla mezinárodní solidarita s lesbickou, gay, bisexuální a transgender (LGBT) komunitou v zemích, kde jsou vystaveny diskriminaci, hrozbě vězení a smrti. „V průvodu nechyběli rodiče Filipa - chlapce, který ve věku čtrnácti let spáchal sebevraždu, protože neunesl diskriminační postoje společnosti ke gayům,“ připomněla Stehlíková, že přes růst tolerance k sexuálním menšinám má situace i v české společnosti k ideálu v tomto směru ještě daleko.
Prague Pride měl podpořit sexuální menšiny z východních zemí
Podle Stehlíkové v celkovém dění tak trochu zapadlo poselství letošního Prague Pride. „Cílem průvodu bylo připomenout existenci diskriminace, pronásledování a hrozbu vězení za homosexualitu v mnoha zemích světa, počínaje Putinovým Ruskem, a hrozbu trestu smrti v sedmi státech světa,“ upozornila Stehlíková s tím, že poselstvím letošního Prague Pride bylo podpořit sexuální menšiny z východních zemí, především z Ruska, které podobné akce pořádat nemohou.
V červnu 2013 totiž v Rusku vešel v platnost zákon zakazující „propagaci homosexuality“. „Vladimir Putin chtěl s pomocí rozdmýchání homofobie zvýšit svou klesající popularitu, a prohlásil, že nejde o uvalování nějakých sankcí proti homosexualitě, ale o ochranu dětí před těmito informacemi,“ poznamenala Stehlíková.
Ruská propaganda vsugerovala lidem, že homosexualita je západní vynález
V červenci 2013 byl v Rusku přijat další zákon, zakazující adopce ruských dětí stejnopohlavními páry. „Propagandistická kampaň v ruských médiích vsugerovala obyvatelům, že homosexualita je ohavný západní vynález, který USA a Evropská unie chtějí vnutit Rusům s cílem mravně je rozložit a oslabit,“ konstatovala Stehlíková s tím, že homofobie v kombinaci s obrozením pravoslaví a hledání národní idey po pádu sovětského impéria se spolu s rozkladem komunistické ideologie proměnily ve výbušný koktejl nenávisti.
V Rusku po přijetí homofobních zákonů vzrostl počet vražd gayů
„Po přijetí homofobních zákonů v Rusku viditelně stoupla nesnášenlivost vůči sexuálním menšinám, prudce vzrostl počet případů diskriminace a vražd gayů,“ dodala s tím, že trestní postih homosexuality je v euroatlantické civilizaci nepřípustný. „Nezapomínejme, že jinde ve světě tomu tak není. A toto memento chtěl letošní Prague Pride připomenout především,“ dodala Stehlíková a připomněla, že v sedmi zemích světa je homosexuální akt trestán smrtí. Jednou z těchto zemí je Írán.
„Je naší povinnosti vyjadřovat mezinárodní solidaritu s těmi, kteří se dosud netěší z těch svobod, z nichž se těšíme my," napsala Stehlíková slova, která by podle ní, pokud by žil, vyslovil v této souvislosti Václav Havel.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová