Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza „nové Nagyové“ jede na plné obrátky. Za TOHLE se na pražské radnici vydávají vaše peníze! Máme účty

19.08.2014
Kauza „nové Nagyové“ jede na plné obrátky. Za TOHLE se na pražské radnici vydávají vaše peníze! Máme účty

Autor: Praha 3

Popisek: Vladislava Hujová

Neuplynula příliš dlouhá doba, co server ParlamentníListy.cz zveřejnil informace o opulentní hostině starostky Prahy 3 a čelné pražské představitelky Vladislavy Hujové, a vycházejí najevo další zprávy o divokém hospodaření této pražské městské části pod taktovkou starostky.

Starostka Hujová si v říjnu roku 2011 kvůli eliminaci bezpečnostních rizik objednala audit heren. Oslovila napřímo bezpečnostního experta, který měl herny lokalizovat, vyfotit, spočítat výherní automaty, zjistit vlastníky, vztahy k nemovitostem, oprávnění včetně doby jejich expirace. Oslovenému odborníkovi nabídla rovnou i sumu za audit, a to maximálně 160 tisíc korun bez DPH.

Zpracovatel analýzu do požadovaného data, konce roku 2011, dodal a beze zbytku zkonzumoval nabídnutou cenu v celkové výši 192 tisíc korun včetně DPH. Analýza čítá několik stránek a sestává se z fotografií, popisů lokace, počtů výherních automatů, majitelů a údajů o nich. S ohledem na závěrečný výstup (v příloze) se ale nabízí legitimní otázka, zda radnice Prahy 3 vynaložila na audit heren adekvátní sumu.

Inforamce ke kauze Hujová

 

Generál v záloze Šándor ohledně auditu moc sdílný nebyl

Analýzu zpracovával bývalý šéf Vojenského zpravodajství, generál v záloze, Ándor Šándor. Ten byl v minulosti také konzultantem pražského dopravního podniku. Šándor ParlamentnímListům.cz potvrdil, že projekt pasportizace heren pro žižkovskou radnici zpracovával. „Audit jsem dělal, byl jsem osloven paní starostkou, nebyla to moje aktivita, včetně ceny za dílo. Audit měl za cíl zjistit celkový stav těchto provozoven v katastru městské části 3 vzhledem k plánu radnice komplexně řešit otázku heren,“ popsal vznik kontraktu médii hojně citovaný bezpečnostní odborník Šándor. Podle něj šlo o jedinou zakázku tohoto druhu, a jedinou také, pokud jde o městské části.

„Vzhledem k povaze a charakteru činností svého poradenství, které pro klienty dělám, zachovávám mlčenlivost, a proto jistě pochopíte, že musím být ve své odpovědi stručný,“ dodal Šándor.

ParlamentníListy.cz samozřejmě oslovily i starostku Hujovou a jejího mluvčího, aby se k problematické zakázce vyjádřili. Ptali jsme se na otázky: V čem audit spočíval? Jak se Ándor Šándor k zakázce dostal, oslovil radnici on, nebo radnice jej? S kým generál Šándor o kontraktu jednal, kdo jej podepisoval? Jaké jsou závěry auditu? Kolik za svou práci obdržel v rámci plnění? A zda pro radnici zpracovával ještě jiné audity, analýzy, jaké a za kolik? Starostka Vladislava Hujová i její mluvčí Stanislav Kněnický nezareagovali ani po druhé urgenci otázek.

Inforamce ke kauze Hujová

 

Začalo to obědem pro šest osob za devět tisíc

Poslední den letošního července server ParlamentníListy.cz zveřejnil podrobné informace o tom, jak radnice městské části Praha 3 využívá peníze daňových poplatníků na velmi špičkovou reprezentaci. Redakci ParlamentníchListů.cz se totiž podařilo získat kopii účtenky z oběda starostky z Obecního domu. Účet činil devět tisíc korun.

Šneci v krustě za 850 korun, hovězí vývar za téměř tři stovky, glazovaný humr za čtrnáct , steak z hovězí svíčkové za tři tisíce nebo čokoládový dortík za 650 korun. To a další vybrané speciality z Francouzské restaurace Obecního domu obsahoval podle kopie účtenky oběd z 15. března 2012.

Starostka MČ Praha 3 a místopředsedkyně pražské TOP 09 Vladislava Hujová si následně účet na 9 000 Kč nechala proplatit úřadem městské části, což vedle účtenky potvrzuje i výdajový doklad. Peníze za účtenku byly vydány Dagmar Kropáčkové ze sekretariátu starostky.

Mluvčí starostku hájí. Prý se jednalo o významné jednání

„Reprezentace městské části patří k základní kompetenci starosty Prahy 3. V uvedeném případě se jednalo o významné jednání vedení městské části Praha 3 a představitelů hlavního města Prahy. Nejedná se o běžné výdaje v rámci reprezentace městské části Praha 3. V případě významných jednání v restauračních zařízeních, které splňují reprezentační účely, však nejde ani o výdaje zcela výjimečné," tak reagoval na zjištění ParlamentníchListů.cz mluvčí radnice třetího pražského obvodu Stanislav Kněnický.

Starostka sousedního obvodu prý na tak opulentní pracovní obědy nechodí

Pro srovnání, jak to na úřadech pražských městských částí chodí a zda je normální jít na oběd za devět tisíc, byť by se jednalo o pracovní akci, se ParlamentníListy.cz obrátily na Janu Černochovou z ODS, starostku sousední městské části Prahy 2. Ta něco podobného na svém úřadu zcela odmítla.

„Jako starostka MČ Praha 2 nemám k dispozici žádný fond na reprezentaci, a pokud chci někoho pozvat na oběd, pozvu ho za své peníze. Myslím si, že jako starostové nemáme malé příjmy, a příležitostí, kdy jdu někam na oběd, mám tak málo, že nevidím jediný důvod, proč bych to neměla za sebe zaplatit sama,“ řekla ParlamentnímListům.cz Jana Černochová.

Starostka: Devět tisíc za večeři pro šest lidí je zcela v pořádku

Později Hujová v rozhovoru pro server Týden.cz nezvykle vysoké výdaje na pracovní oběd hájila tím, že šlo o významné politické jednání a že jako starostka městské části musí svůj úřad reprezentovat. Sumu devět tisíc korun za večeři šesti lidí považovala za adekvátní a její proplacení v rámci reprezentace úřadu prý bylo zcela v pořádku.

Přiznala, že někomu se může zdát účtenka vysoká. „Nicméně na tom obědě bylo šest osob a bylo to významné politické jednání mezi představiteli magistrátu a městskou částí,“ uvedla s tím, že za čtyři roky působení ve své funkci absolvovala takových obědů ani ne deset. „Rozhodně nebyly ve výši devíti tisíc, záleželo na počtu lidí. A pokud by to odporovalo pravidlům, která má úřad městské části určená na čerpání rozpočtu, tak by ji úředník, jenž schvaloval proplacení této částky, určitě neschválil,“ řekla starostka serveru.

Politická konkurence nenašla nic jiného než tuto účtenku, stěžuje si Hujová

Ještě o něco později se starostka k celé věci vyjádřila na svém profilu na sociální síti. „Účtenka není za žádný soukromý oběd, jednalo se o pracovní jednání šesti osob z vedení radnice Prahy 3 a magistrátu, které proběhlo na jaře 2012," píše Hujová a dodává, že „důvod, proč se účtenka objevuje 2 měsíce před volbami, a navíc v době, kdy jsem byla na dovolené, je myslím, zcela zřejmý. Jsem ráda, že politická konkurence nebyla schopná za 4 roky mého působení na radnici najít nic než tuto účtenku," míní zástupkyně strany Karla Schwarzenberga.

Inforamce ke kauze Hujová

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace