Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sledujete dění na Ukrajině? To je jen slabší odvar skutečného nebezpečí. Expert vydal důrazné varování

15.08.2014
Sledujete dění na Ukrajině? To je jen slabší odvar skutečného nebezpečí. Expert vydal důrazné varování

Autor: cestovniserver.cz

Popisek: Mešita, ilustrační foto

Arabista Jan Čuřík v Událostech, komentářích České televize představil velmi burcující vizi světa po vítězství Islámského státu, který se radikální muslimové pokoušejí prosadit na pomezí Sýrie a Iráku. Lze prý očekávat útoky na další muslimské země, a nakonec nebude ochráněna ani Evropa.

Irák i Sýrie podle něj nyní tvoří jeden prostor, ve kterém běžně lidé prchají přes hranice jedním či druhým směrem podle toho, kde zrovna probíhají krutější boje. „Na pomezí těchto dvou zemí je dnes na cestách asi deset a půl milionů lidí, což je jedním slovem celé Česko,“ upozornil Čuřík.

Na obou stranách hranice v posledních týdnech řádí představitelé Islámského státu, což jsou zastánci militantního islamismu, kteří stojí za mnoha krvavými incidenty. „Tlak toho Islámského státu směřuje proti všem projevům nepuritánského islámu,“ vysvětluje arabista. Zaměřují se prý na křesťany i další konfese, ale především na vyznavače „lidového islámu“, který představuje měkčí verzi věrouky. Proto můžeme sledovat masivní útoky militantních islamistů především na předměty lidového kultu.

Čuřík upozornil, že řádění radikálních islamistů nespadlo z nebe. V severním a středním Iráku se podle něj výrazně projevovali už od roku 2010, jenže se jim dařilo uniknout pozornosti jak iráckých institucí, tak západních sdělovacích prostředků. V průběhu let si vypracovali velmi funkční taktiku, založenou na třech pilířích. „Nejprve na vybrané místo zaútočí sebevražední atentátníci, vyvolají tam chaos, nastane období, kdy se vojáci stáhnou, a pak se pokusí o nastolení jejich brutální vlády,“ popisuje.

Podle něj skutečně existují náznaky, že se islamisté snaží na pomezí Iráku a Sýrie vybudovat stabilní stát, řízený pravidly ortodoxního islámu. „Existuje velmi znepokojivá indicie, zhruba dva měsíce stará, že se Islámský stát pokouší propojit s nějakou apokalyptickou vizí islámu. Pokud by k tomu došlo, bylo by to ve dvacátém a jednadvacátém století vůbec poprvé, a ta změna by byla úplně devastující,“ dodal s tím, že i současné chování islamistů vůči jezídům a dalším minoritám by proti tomu bylo považováno za velmi umírněné.

Na dotaz moderátora ozřejmil náplň této apokalypsy na názvu časopisu, kterým Islámský stát mobilizuje své přívržence. Jmenuje se Dávik, což je název vesnice, u které se má podle muslimského proroctví odehrát před koncem světa rozhodující bitva mezi silami dobra a zla.

Čuřík odhaduje, že pokud by se islamistům podařilo ovládnout sever Iráku, okamžitě by se na jihu, kolem Bagdádu, ustavily šíitské milice a Irák by se stal pernamentním bojištěm mezi těmito dvěma frakcemi. Následoval by pravděpodobně scénář, který můžeme v posledních letech vidět v Sýrii.

Arabista se ale domnívá, že dlouhodobým cílem Islámského státu je především Saúdská Arábie, která je velmi oslabena. „A vzhledem k tomu, kde se nachází drtivá většina světových zásob fosilních paliv, tak by to znamenalo nepochybně velmi barvitou budoucnost,“ vyjádřil své obavy. Nebezpečné podle něj je zejména to, že státy Perského zálivu nejsou ochotny si toto nebezpečí přiznat.

„Zásadním faktorem je zde politika železné pěsti. Tu ztělesňuje Bašár Asad, který nyní zcela vypadl ze zorného pole a který je možným řešením té hrozby Islámského státu,“ uvedl dále Čuřík.

Podle něj je prioritou Islámského státu především boj se šíity. Nikoliv však v Íránu, což je stabilní a mocný stát, proti kterému by nejspíš neměli příliš šancí. „Takže to budou šíité, pak propadající se režim v Bagdádu, na třetím místě pak režimy v Saúdské Arábii a Jordánsku. Daleko v budoucnosti pak evropské státy a USA, a asi až za nimi, na posledním místě, je to Izrael, protože si jsou vědomi, že tam by ten střet dopadl katastrofou,“ odhalil možnou strategii.

Pokud jde o Evropu, tak Čuřík připomněl, že se zde začíná projevovat fenomén mladých muslimů, kteří bojovali na syrské nebo palestinské frontě, a teď se vrátili do Evropy. Jejich chování je podle něj srovnatelné s fenoménem navrátilců z první světové války, kteří rovněž začali nenávidět své domovské země, a často proti nim vystupovali. Ze strany evropských muslimů podle něj toto evropslým zemím skutečně hrozí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace