Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolem Opencard ještě bude horko: Hudečka a Svobodu čekají nelehké časy. Zřejmě nejedmali v souladu se zákonem

14.08.2014
Kolem Opencard ještě bude horko: Hudečka a Svobodu čekají nelehké časy. Zřejmě nejedmali v souladu se zákonem

Foto: archiv mt

Popisek: Hosteska, dobrovolní vězni a falešný policista.

Většina Pražanů si myslí, že by za miliardový předražený projekt Opencard měl pykat někdejší primátor Pavel Bém a jeho politická reprezentace. Státní zástupkyně Dagmar Máchová ale před soud žene naopak radní z postbémovské éry. Bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou počínaje a stávajícím primátorem Tomášem Hudečkem konče. Z dokumentů, které ParlamentníListy.cz získaly, vyplývá, že argumentace státní zástupkyně Máchové může být opřena o velmi pádná zjištění.

Důležitý je především dodatek ke smlouvě se společností Haguess z počátku roku 2010, který dle všeho umožňoval vypsat otevřené výběrové řízení a ne oslovit napřímo jako držitele jedinečné licence Haguess.

  • Přiložený dokument ZDE.

A následně rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže z dubna 2012, ve kterém varuje před možným spácháním správního deliktu, pokud pražský magistrát zadá zakázku Haguess a vyloučí ze soutěže ostatní možné uchazeče. K užití jednacího řízení bez uveřejnění nebyly podle místopředsedkyně antimonopolního úřadu Evy Kubišové splněny zákonné podmínky.

  • Přiložený dokument ZDE.

Údajné předražení šlo do několikanásobku

Kvalitní provoz pak mohl podle státní zástupkyně Máchové zajistit i třetí subjekt, jak stojí ve sdělení obvinění deseti politikům a zaměstnancům magistrátu.
Kauze Opencard se věnuje ve své internetové podobě i týdeník Euro. Týdeník oslovil exprimátora Bohuslava Svobodu, primátora Tomáše Hudečka a radní zodpovědnou za oblast informatiky Evu Vorlíčkovou, zda o dodatku věděli a zda s ním pracovali při prodloužení smlouvy s Haguessem. Podle žalobkyně Máchové navíc několikanásobně předražené.

Advokát Vorlíčkové Lukáš Trojan uvedl, že se chystá na předběžné projednání obžaloby, které by podle něj mohlo být koncem týdne. Obhájce Bohuslava Svobody Petr Toman si předběžným projednáním obžaloby tak jistý není. Jeho klient si je nicméně jistý, že se žádného trestného činu nedopustil.

„Podle všech dokumentů a informací, které jsem měl v době hlasování rady dne 3. 4. 2012 k dispozici, zejména pak z prohlášení advokátní kanceláře Abbot Legal a osobní přítomnosti advokáta Jana Krofty na jednání rady, jsem byl a stále jsem přesvědčen, že postup předložený radě ke schválení je v souladu se zákonem, ukončuje protiprávní jednání hlavního města Prahy a odstraňuje riziko soudního sporu s firmou Haguess s negativním dopadem do majetku Prahy,“ vysvětlil týdeníku Bohuslav Svoboda.

Svoboda a Hudeček popírají vinu

Bývalý primátor byl zároveň přesvědčen, že předchází škodě ve výši stovek milionů, která by zastavením projektu Opencard hlavnímu městu Praze vznikla. „Obžaloba zkresluje tehdejší situaci a zcela přehlíží důkazy svědčící v můj prospěch. Tento týden proto moji obhájci zasílají soudu vyjádření, ve kterém se k obžalobě vyjadřují a poukazují na všechna pochybení, k nimž v trestním řízení dosud došlo,“ dodal Svoboda.

„V dané věci v souvislosti s dodatkem k licenčním ujednáním s názorem státní zástupkyně nesouhlasím a neztotožňuji se s ním. S ohledem na právě probíhající trestní řízení a také s ohledem na konzultace se svým právním zástupcem se k této věci dále nebudu vyjadřovat, neboť by to mohlo narušit moji obhajobu,“ uzavřel za trojici obžalovaných primátor Tomáš Hudeček.

Obvinění politici se k případu vyjadřují také na webových stránkách Bémovakarta.cz, kde zveřejňují i faksimile dokumentů k případu. Shodou okolností zmiňovaný dodatek, uzavřený v zimě roku 2012, k nahlédnutí ani ke stažení na stránkách není.

Projekt karty Pražana - Opencard - zahájil exprimátor Pavel Bém. Původně slibný nápad ale magistrát vyšel na zhruba 1,35 miliardy korun, bez odpovídajícího efektu. Podobný projekt funguje v Plzni, mnohem efektivněji a za výrazně nižší sumu. Kvůli předražené Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků metropole a dalších deset čelí obžalobě.

Jaroslav Šťastný

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1