Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka je prý submisivní vůči Babišovi. A na řadové členy ČSSD možná vzroste tlak. Je tu jedno riziko

13.08.2014
Sobotka je prý submisivní vůči Babišovi. A na řadové členy ČSSD možná vzroste tlak. Je tu jedno riziko

Autor: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Celé vedení ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou je prý až příliš submisivní vůči předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. A aby to nebylo tolik vidět, schovaly se špičky ČSSD za referendum. Tato ostrá slova na adresu své bývalé strany pronesl expremiér Jiří Paorubek. Politolog Lukáš Jelínek navíc upozorňuje, že výsledky referenda s sebou nesou určité riziko. Svoboda rozhodování členské základny může být i tak dost omezená.

Podle politologa Lukáše Jelínka sice formálně ČSSD provedla referendum a získala kladnou odpověď na otázku, zda mají o kandidátkách nově rozhodovat v přímém hlasování všichni členové strany v příslušném volebním obvodu. Ve skutečnosti to ale nemusí znamenat vůbec žádnou revoluci ani lepší kandidátky. Mnohem větší efekt by totiž mělo, pokud by řadoví sociální demokraté zasahovali už na začátku při přípravě kandidátních listin a samotném výběru jmen. O tom ale referendum nebylo. „Bylo to řečeno už v té otázce: Budou vždy hlasovat až o konečné podobě. Ale nominaci či oslovování kandidátů, to nejspíš budou dál provádět stranické orgány,“ konstatoval politolog pro ParlamentníListy.cz.

Další zásah bude zakázán? Konec kontroverzních jmen

Jiná věc podle něj ovšem je, zda to bude stačit. Nabízí se totiž řada hypotetických otázek. „Jestliže o té definitivní podobě budou tedy rozhodovat všichni členové, tak už do těch kandidátek potom nikdo zasáhnout nemůže? Nebo to znamená, že pokud se členové budou domáhat účasti při přípravě těch kandidátních listin, tak jim tu účast nedovolí? A podobně. Tam je možná důležitější, aby se členové účastnili samotných těch procesů nominačních, a ne jenom být postaveni před hotovou věc. To je záležitost, která ještě může být uvnitř sociální demokracie diskutovaná,“ radí Jelínek.

Mohlo by se totiž stát, že se na kandidátkách nakonec neobjeví známá jména. To ale místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková odmítá. „Naopak se dá předpokládat, že na kandidátkách, které budou sestavovány na principu přímé demokracie, budou právě lidé veřejnosti známí, a tedy i lidem bližší,“ je přesvědčena.

Podle Jelínka se možná vyřeší to, že se přestanou objevovat kontroverzní jména, se kterými nejsou spokojeni ani samotní sociální demokraté, jsou odstřelováni v médiích a na kandidátky se dostávají jen vlivem nějakých zákulisních dohod. „Pak by členům zbývalo jen lamentovat nebo kritizovat, že takovou kandidátku nebudou ani jako voliči volit, ačkoliv jsou členy politické strany,“ zmínil Jelínek, v čem by se mohlo dojít k pozitivnímu posunu.

Takhle se přesně kandidáti vyberou. Vyvarujme se precedentu ve Zlíně

Na otázku ParlamentníchListů.cz, jak má toto ČSSD ošetřeno a zda budou moci straníci sami navrhovat, nebo se spokojit s nějakým užším předvýběrem, místopředsedkyně vysvětlila způsob předvýběru: „Pro všechny typy voleb máme schváleny volební řády. Ty stanovují základní podmínky pro každého, kdo se uchází o kandidaturu. Například pro kandidaturu do Poslanecké sněmovny je to šest let členství v ČSSD nebo určitá zkušenost v komunální či krajské politice.“ Tato kritéria jsou určitým sítem. Dál pak budou rozhodovat všichni členové. „Nemělo by se za těchto podmínek stávat, že člověk na kandidátce propadne o šest míst, jak se to stalo v minulosti třeba ve Zlíně. Takový případ jasně signalizuje, že kandidátka byla sestavena špatně a bez ohledu na mínění veřejnosti,“ dodala pro ParlamentníListy.cz Alena Gajdůšková.

Být až krajní instancí, která kandidátku schvaluje, může být podle Lukáše Jelínka pro členskou základnu dost málo. Mohou být totiž nakonec postaveni v časovém presu před věc stylem ´Berte, nebo neberte´. „Když to nevezmou, tak kandidátka nebude ani sestavena a podobně? To může přinést spoustu problémů. Sociální demokracie by proto měla uvažovat o tom, jak členy vtáhnout i do průběžné přípravy kandidátních listin,“ radí expert.

Posílil se předseda, nebo ne?

Celkem vysoká účast ve vnitrostranickém referendu také rozpoutala diskuze o tom, jaký dopad to má na prestiž předsedy v očích partaje. Vladimír Špidla se v televizi vyjádřil, že výsledek jednoznačně ukázal na posílení předsedy ČSSD. Někdejší sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek v souvislosti s referendem naopak premiéra Bohuslava Sobotku nepřímo setřel. „Osobně považuji toto referendum za alibistický krok a jeden z defenzivních tahů současného vedení ČSSD, který má zakrýt submisi vrchních představitelů ČSSD ve vztahu k Andreji Babišovi. Otázky, o nichž se hlasovalo, měl už dávno rozhodnout nejvyšší orgán ČSSD,“ míní Paroubek.

Gajdůšková svého šéfa brání. „Vnitrostranické referendum potvrdilo ve sto procentech názor předsedy Bohuslava Sobotky. Co více by si mohl předseda přát než to, že jeho lidé sdílí jeho vize a představy, jak má fungovat společenství, které vede,“ sdělila na dotaz redakce.

„Jak se to vezme. Pozice Bohuslava Sobotky? K tomu referendu a otázkám se později přihlásili nakonec všichni vysocí funkcionáři sociální demokracie, tedy i ´nesobotkovci´. Myslím, že samotný úspěch je už nadpoloviční účast a že na všechny položené otázky padla odpověď ANO. Třeba v případě 40procentních kvót to pro mě bylo překvapení,“ zhodnotil pak pro ParlamentníListy.cz politolog Jelínek. Co se referendem jednoznačně podařilo, je, že členové jsou vedeni k tomu, aby nesli odpovědnost za výslednou podobu kandidátních listin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace