Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Internetoví kostlivci v sociálních sítích

11.08.2014
Internetoví kostlivci v sociálních sítích

Foto: tyinternety.cz

Popisek: Počítač, ilustrační foto

Sociální sítě v posledních letech nabraly na celosvětové oblíbenosti. Při jejich používání je ale nutné přemýšlet o tom, komu chceme danou informaci poskytnout a jak velké riziko by pro nás či naše okolí její zveřejnění znamenalo. Vždy je třeba mít na paměti, že to, co o sobě zveřejníme na internetu, už obvykle nejde vzít zpět.

A to, co se může zdát jako neškodná informace, může nám nebo někomu jinému způsobit problémy. Bezprostředně, ale i za mnoho let, kdy už za celou věc dávno zapomeneme.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) už od roku 2006 pořádá pro teenagery soutěž „Moje soukromí. Nekoukat. Nešťourat.“, jejímž obsahem je problematika ochrany svobody a soukromí na internetu. Proč se úřad věnuje právě této věkové skupině, je jasné. Podle slov předsedy ÚOOÚ RNDr. Igora Němce jde o skupinu, která je z hlediska rizik zdaleka nejohroženější.

„Děti a mladí lidé používají sociální sítě nejčastěji. A bohužel se nemůžeme spoléhat na to, že je před nebezpečím budou varovat rodiče, protože velmi často o svých dětech v tomto směru nemají přehled a navíc si ani oni sami možné nebezpečí neuvědomují. Dětem sice řeknou, že se nemají před školou vybavovat s cizím člověkem, ale nenapadne je svého potomka varovat, že není dobré se na sociálních sítích chlubit, že chodí ze školy sám a v určitou hodinu. Velkým rizikem je ochota dětí svěřit i intimní věci lidem s neznámou identitou a také kyberšikana,“ říká předseda ÚOOÚ.

Podle průzkumu chování dětí na internetu, na kterém se podílely portál Seznam se bezpečně a Univerzita Palackého, je třetina ochotna sejít se s někým, koho zná pouze z kontaktu na sociálních sítích. To vytváří velký prostor pro osoby, které s falešnou identitou tuto důvěřivost až bezstarostnost zneužívají pro páchání trestné činnosti. Mimochodem, v roce 2013 policie řešila 3108 trestných činů páchaných přes internet.

Portál Seznam se bezpečně provedl nedávno pokus s uměle vytvořeným profilem čtrnáctileté dívky.

„Dívka na sociální síti vyhlásila, že se chce jen tak sejít a pokecat si v obchodním centru. Do půl hodiny přišla třicítka nabídek od nejrůznějších osob. Na místě setkání se ukázalo, že šlo většinou o muže nabízející sex,“ popisuje Martin Kožíšek z portálu Seznam se bezpečně. „Jenže když nechytíte útočníka s rukama na pohlavních orgánech, nikdo mu nic neprokáže. Měli jsme natočeného muže, jak dává dívce tisícovku, jenže on se pak vymlouval, že jí platil, aby se už s nikým cizím nescházela,“ říká Kožíšek.

V letošním roce zadržela policie v Brně devětadvacetiletého muže, kterého podezírá z pohlavního zneužívání. Na sociální síti si vytvořil dva profily, v nichž vystupoval pod identitou čtrnáctileté dívky, a při chatování nabízel natáčení sexuálních praktik jako brigádu. Školačkám ve věku 11 až 16 let, které měly o natáčení pornofilmů zájem, tvrdil, tentokrát s identitou producenta, že si je nejprve musí vyzkoušet. Za to jim sliboval desetitisícové odměny. Za tři roky jich kontaktoval na dvě stovky, až deset z nich podle policie pohlavně zneužil.

„Nikdy nepoužil nátlak nebo násilí. Dívky přesvědčoval pěknými slovy. Když ho odmítly, přemlouvání zanechal," uvedla kriminalistka Michaela Kučerová.

VIDEO: Rozhovor s předsedou ÚOOÚ Igorem Němcem o bezpečnosti na sociálních sítích

Na muže lákajícího na podezřele výhodné brigády upozornila jedna z dívek svoji matku. Zneužité překvapivě nepocházely ze sociálně slabých poměrů a jejich rodiče se vše dozvěděli až od policie. Muž si přitom dívky v některých případech vyzvedával u nich doma.

Kyberšikana                                                                           

Mobily a internet využívají teenageři také ke stále drsnějším formám šikany. Přibývá například případů, kdy se žáci vydírají intimními fotografiemi. Podle České školní inspekce se kyberšikana vyskytla v loňském školním roce na každé páté základní škole. „Případy vydírání prostřednictvím intimních fotografií řešíme každý den, a to ještě podle odhadu 80 % případů není vůbec nahlášeno,“ říká Martin Kožíšek z portálu Seznam se bezpečně.

Obětí kyberšikany různé intenzity je zhruba polovina českýchdětí, což je podobně jako při předchozím výzkumu před rokem. „Zaznamenali jsme ale nárůst počtu vydírání, kdy například děti proti sobě používají různé intimní fotografie,“ řekl iDNES.cz vedoucí centra a portálu E-bezpečí Kamil Kopecký.

S tím souvisí i stoupající počet tzv. sextingu, tedy dobrovolného rozesílání SMS, snímků či videí se sexuálním obsahem. Ke sdílení vlastních choulostivých materiálů je ochotno 13 % dětí. Přibližně tři procenta školáků také čelila šikaně prostřednictvím záběrů z webkamer, které mají například na svých počítačích. Česká školní inspekce nedávno upozornila, že se kyberšikana v loňském školním roce vyskytla na pětině základních a osmnácti procentech středních škol. 

Zkušenosti s vlastními intimními fotografiemi, které se objevují na internetu třeba až po mnoha letech od jejich pořízení, má řada známých osobností také v českém prostředí. Jedna z hvězd seriálu Ulice Patricie Solaříková musela nedávno řešit nepříjemnou situaci, když se v bulváru objevily její odvážné fotky staré deset let.

„Nafotila je moje sestra, když mi bylo asi šestnáct. Jen tak jsme blbly a řekly si, že se budeme fotit nahý. Asi každá holka podobný fotky má. Vůbec nechápu, jak se dostaly ven, ale příjemný to vůbec nebylo,“ komentovala v Blesku herečka situaci, která jí možná přidala na momentální popularitě, ale určitě ubrala na dobré pověsti.

„Vím, že je to obtížné i pro dospělé, ale děti by měly být velmi opatrné na to, komu a co sdělují. Nikdy nemohou vědět, co z toho nakonec vznikne,“ uzavírá předseda ÚOOÚ Igor Němec.

logo ÚOOÚ

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace