Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotkovi s Dienstbierem prý tečou nervy. A ČSSD kvůli tomu má z ostudy kabát. Kalousek se může smát

10.08.2014
Sobotkovi s Dienstbierem prý tečou nervy. A ČSSD kvůli tomu má z ostudy kabát. Kalousek se může smát

Foto: Hans Štembera

Popisek: Bohuslav Sobotka s Jiřím Dienstbierem

Je dobře, když politik projeví svůj názor, ačkoli se může rozcházet s názorem svého stranického šéfa. Podle psychologa Jeronýma Klimeše je správné, když politik za něco bojuje, byť za cenu rozkolu v partaji. Redaktor MF Dnes Jan Němec to vidí trochu jinak. V některých chvílích má prý stranická jednota přednost. Sobotka považuje souboj o Generální ředitelství státní služby za zbytečný. Dienstbier z rozkolu viní Kalouska.

Dienstbier proti všem. Možná i tak by šla ve zkratce popsat pozice ministra pro lidská práva a předsedy Legislativní rady vlády ve vztahu ke služebnímu zákonu. Ministr je s kompromisem okolo tohoto zákona nespokojen natolik, že se veřejně vzepřel i proti svému stranickému šéfovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. V pátečních Událostech, komentářích České televize hodnotili Dienstbierovo a Sobotkovo chování psycholog Jeroným Klimeš a komentátor Jan Němec.

ČSSD si prý utrhla ostudu

„Je jasné, že ti pánové spolu nesouhlasí a že mají na řešení té situace odlišný názor. Teď tečou nervy, protože do toho všichni zúčastnění investovali neuvěřitelné množství energie,“ podotkl Klimeš. Ten u Dienstbiera ocenil, že nějak projevil svůj názor a bojuje o věc, kterou vnímá jako důležitou. Podle Klimeše je tato bojovnost lepší, než když se politici bez protestů podřizují stranickému nařízení.

Redaktor MF Dnes Jan Němec přidal k celé situaci svůj pohled. Podle jeho názoru Dienstbier se Sobotkou vedou určitou přetlačovanou. Ačkoli byli oba muži političtí spojenci, ústupek ve věci služebního zákona pány rozkmotřil. „Nemyslím si, že by teď premiér chtěl zabít svého blízkého spojence v ČSSD,“ poznamenal Němec k možné rezignaci Jiřího Dienstbiera.

Podle redaktorova názoru se ještě může stát, že se dohodnutý kompromis nepodaří přetavit do legislativní podoby. Zdůraznil navíc, že si na této tiskové konferenci ČSSD utkala z ostudy kabát, protože původně chtěla prezentovat své vládní úspěchy, ale tisková konference skončila rozkolem právě mezi Sobotkou a Dienstbierem.

Souboj o generální ředitelství je zbytečný, míní Sobotka

Premiér Sobotka dal v rozhovoru pro deník Právo najevo, že mu jde především o blaho všech občan, nikoli o generálního ředitele státní služby.

„Jestli bude generální ředitelství, nebo státní správu bude mít na starosti náměstek na vnitru, je voličům celkem jedno. Jim záleží na tom, aby zde byly impulzy pro podporu růstu a investic. A kdyby se Parlament ještě měsíc hádal o generální ředitelství, tak by bylo ohroženo 500 miliard korun z evropských fondů,“ zdůraznil premiér okolnosti, které vedly k dohodě mezi vládní koalicí a opozicí.

Jiří Dienstbier se však netají tím, že podle něj generální ředitelství nemělo ze zákona vypadnout. Domnívá se prý, že se bez generálního ředitelství nepodaří odpolitizovat státní správu. Právo se premiéra ptalo, zda by měl pochopení pro případnou Dienstbierovu rezignaci.

„Myslím, že by to bylo úplně hloupé. V programu sociální demokracie jsme měli nový zákon o státní službě, nikoli zřizování generálního ředitelství,“ zdůraznil premiér.

Dienstbier ale prohlašuje, že bez Generálního ředitelství státní služby bude zákon o státní službě řádně oslaben. Dienstbier odmítl, že by chtěl sabotovat práce na služebním zákoně. Nemyslí si, že by se jednalo o velký konflikt mezi ním a ČSSD, premiérem Bohuslavem Sobotkou nebo koalicí.

To, co si vynutil Kalousek, znamená zhoršení

Původní návrh se prý musel mnohokrát upravit na základě požadavků koaličních partnerů po jednání s odbory a neziskovými organizacemi. Původní předloha prý vycházela vstříc i opozici.

„Je lež, když někdo tvrdí, že se o zákoně s opozicí nejednalo. Přes všechny tyto kompromisy si trvám na tom, že výsledek té práce byl velmi solidní a zajišťoval by přiměřenou míru odpolitizování státní služby. To, co bylo dojednáno, co si pan Kalousek svým vyjednáváním vynutil, znamená zhoršení,“ obává se Dienstbier.

¨Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace