Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Halík se vyjádřil ke své kandidatuře na prezidenta. Využil k tomu Zdeňka Škromacha a jeho proslulý bazének. Jaké má šance? Čtěte

05.08.2014
Halík se vyjádřil ke své kandidatuře na prezidenta. Využil k tomu Zdeňka Škromacha a jeho proslulý bazének. Jaké má šance? Čtěte

Autor: stránky Tomáše Halíka

Popisek: Tomáš Halík

Do prezidentských voleb zbývají ještě téměř čtyři roky, už nyní se ale hlásí první vyzyvatelé Miloše Zemana. Po místopředsedovi Senátu Zdeňku Škromachovi (ČSSD) uvažuje o kandidatuře na post hlavy státu i kněz Tomáš Halík. Politologové mu ale moc šancí na úspěch nedávají. V převážně ateistické společnosti ho údajně znevýhodňuje jeho kněžský talár. Minusovým bodem v očích voličů by mohly být i Halíkovy kontakty s lobbistou Luďkem Sekyrou.

Kněz a čerstvý držitel Templetonovy ceny za mimořádný přínos duchovní dimenzi člověka Tomáš Halík v současnosti pobývá v Německu, kde sepisuje svoji novou knihu. Po udělení „duchovní Nobelovy ceny“ prý směrem ke svojí osobě zaznamenal množící se apely, které ho vyzývají k přijetí kandidatury na post hlavy českého státu. Údajně se tak neděje poprvé. V roce 2001 podobné přání projevil tehdejší prezident Václav Havel. „Zatím mě to ale nijak nevzrušuje. V akademické, pastorační a spisovatelské rovině se cítím šťastný. Templetonova cena mi otevřela dveře do světa. V tuto chvíli necítím potřebu vrhat se do politického rybníku,“ uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

To, že by se za pár let přece jenom postavil proti Miloši Zemanovi, nicméně nevylučuje. „Nezříkám se odpovědnosti. Kdyby nás měl reprezentovat pan Škromach v bazénku, asi bych musel zareagovat. Modlím se, aby se objevili důstojní kandidáti pravdy a lásky. Když ale prapor nikdo takový nezvedne, cítil bych morální povinnost jít do toho,“ vysvětloval podmínky, za nichž by svoji případnou kandidaturu zvážil.

„Určitě tady existuje prostor pro lidového prezidenta, který by mohl mít podporu ve společnosti. Takže pokud se taková společenská zakázka objeví, tak to zvážím,“ vyjádřil přesvědčení o svém úspěchu.

Politologové jeho úspěchu nevěří

Politologové to však vidí opačně a moc šancí Halíkovi na úspěch nedávají. Politoložka, která se zaměřuje na politický marketing a která pomáhala tvořit kampaň neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, Anna Matušková míní, že by Halíkovi vystavilo stopku do prezidentského úřadu jeho kněžství. Česká společnost je totiž tradičně silně ateistická.

„Pana Halíka si vážím, ale nedokážu si představit, že by uspěl v naší zemi. Karel Schwarzenberg měl výhodu, že je politik a s nástrahami kampaně si dokázal poradit. Lidé navíc velmi často volí kandidáty, kteří jim jsou podobní. Zafungovalo to u Miloše Zemana. Halík by mohl uspět v Praze, v ostatních částech republiky to bude mít složitější,“ analyzovala Matušková v rozhovoru pro LN šance Halíka.

Kamarádství se Sekyrou

Uškodit by Halíkovi mohlo v prezidentském klání i jeho přátelství s lobbistou a developerem Luďkem Sekyrou, který jeho kandidaturu již veřejně podpořil. Lidové noviny upozorňují, že oba pánové mají k sobě poměrně blízko. Kněz před nedávnem údajně pokřtil developerovo dítě, Sekyra zase pomohl tomu, aby v Oxfordu byla po Halíkovi pojmenována hlavní posluchárna v budově Harris Manchester College.   

Podnikatelská minulost Luďka Sekyry by v případě, že by se zapojil do prezidentské kampaně, mohla řadu voličů odradit. Majitel společnosti Sekyra Group se totiž netají s přátelstvím s dalším známým lobbistou Romanem Janouškem. Před pár lety navíc vyplulo na povrch, že mu při privatizaci stavební firmy IPS pomáhali politici Vlastimil Tlustý a Ivan Langer. Prsty v celé kauze měl namočeny i zesnulý kmotr Mrázek.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace