Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Piráti mají nového předsedu. Při volbě poslechli radu toho starého, Ivana Bartoše… Ten nám exkluzivně prozradil, proč vlastně skončil

05.08.2014
Piráti mají nového předsedu. Při volbě poslechli radu toho starého, Ivana Bartoše… Ten nám exkluzivně prozradil, proč vlastně skončil

Autor: Facebook

Popisek: Ivan Bartoš

Sladit „politiky" a „aktivisty" a připravit pořádnou kampaň. To jsou cíle nového předsedy Pirátů… Novým předsedou České pirátské strany byl o víkendu zvolen šéf jejího moravskoslezského sdružení Lukáš Černohorský. Ve druhém kole voleb porazil s velkým náskokem své dva protikandidáty.

V rozhovoru pro server idnes.cz uvedl, že Piráti budou kandidovat asi v devadesáti obvodech v komunálních volbách, kde podle něj mají šanci uspět. Do Senátu postaví v podzimních volbách dva senátory, kteří budou pouze pirátští. Ve své funkcí chce třicetiletý Černohorský sladit elán pirátských „aktivistů“ a „politiků“.

Nový předseda Pirátů popsal serveru idnes.cz, že uvnitř strany fungují dvě skupiny lidí. Jedni jsou spíše údajně aktivisté a ti druzí už jsou spíše politiky, kteří navrhují řešení. Černohorský bude usilovat o jejich společný postup. Řekl to v rozhovoru pro Idnes.cz po svém zvolení.

„Byl bych rád, aby se naše odbory a republikové předsednictvo zhruba jednou za měsíc scházelo a probralo palčivé otázky, což se dosud moc nedělo,“ odhalil předseda první plány. „ Piráti chtějí kandidovat asi v devadesáti obcích, ať už samostatně, nebo v koalicích. Stavíme dva senátory, kteří budou čistě pirátští. Potřebujeme připravit jednotnou kampaň. Když se člověk podívá na plakát, ať prostě ví, že tohle jsou Piráti,“ vysvětloval.

Straníci nového šéfa v sobotu vybírali na internetovém fóru. Třicetiletý IT analytik Lukáš Černohorský získal 44 procent hlasů, předsedou se stal okamžikem zvolení. Piráti údajně nemají očekávat žádnou výraznou změnu politického kurzu. „Program je samozřejmě v rámci strany daný, takže v tomto ohledu se chystají maximálně drobné formulační změny. Momentálně to není na pořadu dne,“ uvedl.

Piráti budou více vidět v médiích

Server Idnes.cz zajímalo, jak v praxi vypadá fungování oněch dvou skupin uvnitř strany. Tedy „aktivistů“ a „politiků“. „Na celostátním fóru ta situace reálně není až tak tragická, jak by mohla na první pohled vypadat. Spíš je třeba sladit postup té aktivistické části s politickou. Aktivisté upozorňují na spoustu problémů, které se v rámci republiky objevují, ať už na komunální nebo celonárodní úrovni.“ Podle Černohorského jde například o různé kontroverzní postupy developerů. „Rád bych je sladil s těmi politiky, kteří už jsou schopni navrhnout nějaké systémové změny,“ říká nový předseda.

Bude i Černohorský stejně výrazný jako jeho předchůdce Ivan Bartoš? „Přiznám se, že nemám dredy a neplánuji je, protože na mé hlavě tak nějak nevypadají dobře. Nejsem Ivan Bartoš, ale co se týče mého vystupování, to si lidé, předpokládám, ověří, až se strana začne více vyskytovat v médiích,“ uvádí.

„Určitě bych byl nerad, kdyby to bylo stavěné jen na jednom člověku. Komunální volby jsou o lokálních osobnostech,“ říká a dodává, že osobností mají i na regionální úrovni dost, ale do této chvíle prý neměly možnost pronikat do médií. Piráti chtějí kandidovat asi v devadesáti obcích, ať už samostatně, nebo v koalicích. "Stavíme dva senátory, kteří budou čistě pirátští. Potřebujeme připravit jednotnou kampaň. Když se člověk podívá na plakát, ať prostě ví, že tohle jsou Piráti," vysvětlil nový předseda Pirátů.

Ahoj Piráti, váš Ivan

Před volbou dostali všichni členové i sympatizanti do svých emailových stránek otevřený dopis bývalého předsedy Ivana Bartoše. Ten v něm mimo jiné krátce zhodnotil stav, v němž se strana podle něj nachází: „ Již po volbách do EP jsem naznačil v rozhovorech pro média, že Pirátská strana se nachází na rozcestí. Zásadní vliv na podobu a směřování strany chtějí mít dva směry – politický a aktivistický. Zatímco aktivisté si však mohou dovolit názor veřejnosti do značné míry ignorovat, politici takový luxus nemají – v demokratické společnosti musí být zvoleni veřejností, aby měli možnost reálně prosadit své cíle. Pirátská strana je politická strana, a pokud se chceme účastnit řízení veřejného života, musíme přijmout politické zásady činnosti. Aktivismus je fantastická věc, jehož úkolem je definovat obsah naší činnosti  - politika je pak způsob, jak tento obsah realizovat. Aktivismus i politika mají své nezastupitelné místo a organicky souznějí, každý má své místo a funkci,“ napsal Bartoš.

A doporučil členům pár jmen ke zvážení. Jak se posléze ukázalo, jeho rada byla vyslyšena: „Nesporné kvality prokázal již mnohokrát Lukáš Černohorský (i když málokdo do Ostravska momentálně dohlédne), zkušený a komunikačně vyspělý politik.“ A ten se právě stal novým předsedou Pirátů…

Táhnout za jeden provaz

„Předseda musí být lídr, který má pochopení, umí a chce komunikovat, umí se obětovat a vzít za práci, snaží se stmelovat. Na druhou stranu se nesmí bát v určitou chvíli prostě kormidlem zacloumat a zavelet ke změně směru. Předseda musí také tento směr znát – těžko lze svěřovat loď někomu, kdo nedokáže ukázat kam jít.  Pod takovým kapitánem je řadě lidí těžké se plavit. A aby kapitán dovedl loď úspěšně do cíle (čti: aby dokázal prosadit cíle strany), musí za ním mužstvo stát, musí být loajální a podporovat ho – táhnout za jeden provaz.

Piráti se naučili zvládat všechny byrokratické procesy, které po nás naše drahá vlast vyžaduje. Stále jsou ale poměrně divokou smečkou individualit, které je potřeba pochopit a skloubit, a ve výjimečných případech (kdy to straně škodí) také usměrnit. Máme svou identitu, a svou tvář. Není to vděčná práce a ne vždy jsou všichni spokojení. Jedno je ale důležitější než spokojenost každého jednoho z nás: je to prospěch strany jako celku a naplnění jejího programu a cílů. Pamatujete jedno z hesel EP kampaně? „Jsme na jedné lodi“. I proto by měl být nový předseda garancí toho, že nebude potlačována aktivistická složka Pirátů na úkor té politické a naopak.  Že se nebudeme utápět v hloupostech a byrokracii. 

Pirátští politici nesmí být šikanováni aktivistickými geeky, kteří stále nepochopili, že to pro řadu z nás i našich voličů to už dávno není jen hra. Přitom legrace a kreativity se jako Piráti přece nebojíme a často je používáme jako zbraň. Měly by být však vždy mít racionální základ. Pálit do vlastních řad nikdy nebylo a nebude žádoucí. Demokracie totiž není hračka, která patří do rukou dětem.  A pokud chceme být opravdu politickou stranou, tak se od nás určitý styl komunikace prostě očekává,“ stojí ještě v otevřeném dopisu Ivana Bartoše k Pirátům. A že si jeho slova vzal k srdci nový předseda, dokládá jeho první rozhovůrek po zvolení, z něhož jsme citovali na začátku článku…

Vážil jsem 58 kilo

Proč ale odstoupil úspěšný předseda Ivan Bartoš, který dostal Piráty těsně pod hranici zvolení do sněmovny? Vítězná sestava se nemění, jak ví každý fotbalový fanda… To nám Ivan Bartoš vysvětlil: „Když končila kampaň k volbám do evropského parlamentu, vážil jsem 58 kilo. Pět let jsem jel na 120 %, de facto ve dvou zaměstnáních. V tom svém civilním - dělám architekta systémů pro nadnárodní korporaci, mořil hypotéku či leasing, a pak jako druhou plnoprávnou šichtu jsem měl Piráty. To už se nedalo dál takhle táhnout,“ řekl Ivan Bartoš, už zjevně odpočatý a ve skvělé náladě – včera byl dokonce v kině (což jako správný pirát provozuje velmi často) a evidentně si volný čas užíval. „Na kampaň jsem si vzal tříměsíční neplacené volno, takže jak to tak odhaduju, přišla mne na 170 tisíc,“ dodal ještě Bartoš.

Proč tedy proboha Piráti s 15 miliony za parlamentní volby na kontě nezaplatí alespoň svého předsedu? „Tohle se prostě nedá zlomit,“ přiznal Bartoš, který se nijak zvlášť netajil tím, že kdyby byl na plný úvazek „jen“ předsedou strany, patrně by zůstal a nepodal před pár měsíci rezignaci. Takto také musíme mimo jiné číst slova obou předsedů, toho minulého i toho současného, o dvou proudech ve straně, aktivistickém a politickém. Aktivisté se zřejmě domnívají, že člověk by měl v zájmu věci žít ze vzduchu a vody… Snad brzy ve straně převládne „rozumnější“ pohled na věc, jinak budou Pirátům předsedové, odsouzení ke každodenní osmnáctihodinové šichtě, padat jako mouchy…

A už jen jako perlička na závěr zní přiznání Ivana Bartoše, že jakmile média oznámila jeho rezignaci, okamžitě mu volal Andrej Babiš, co jako bude v té politice robiť dál.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace