Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozor – podvodníci vymysleli další fintu. Vyzývají k odpovědi šťastného dědice milionů dolarů

03.08.2014
Pozor – podvodníci vymysleli další fintu. Vyzývají k odpovědi šťastného dědice milionů dolarů

Foto: archiv

Popisek: Internetoví podvodníci vytáhli novou zbraň - lákají adresáty na pohádkové dědictví po dávno ztraceném příbuzném z ciziny

Výzvy k úhradě dluhu nezabírají, a tak podvodníci přicházejí nyní s novou verzí podvodných a-mailů. Snaží se adresáty nalákat na milionové dědictví ze zahraničí, údajně po kdysi ztraceném příbuzném. Na uvedenou adresu v žádném případě neodpovídejte!

Neuvěřitelných 52,5 milionu dolarů údajně zdědil příjemce e-mailu, který se začal nyní objevovat ve schránkách elektronické pošty, a to nejen v soukromých, ale dokonce i v těch firemních. Tentokrát si odesílatel nedal příliš práce ani s překladem do češtiny, zjevně sází na uvedenou výši částky, která by měla příjemci dostatečně zatemnit mozek a přimět ho k další komunikaci.

Varovné signály

Zaslaný e-mail trpí na první pohled některými nedostatky, jež pozornějšího čtenáře ihned upozorní na jeho závadnost. Je odeslán z webových stránek papas.com, z jejich „společné“ adresy, přístupné všem uživatelům a administrátorovi stránek, která je běžně označována jako „info“. Tyto internetové stránky však patří Davidu Papasovi, profesionálnímu fotografovi z amerického San Franciska, který s britským bankovním světem nemá absolutně nic společného.

Pisatel vyzývá adresáta k odpovědi na jinou adresu, než z které byl mail odeslán. Navíc založenou na serveru aim.com, obdoby například gmail.com, který nabízí snadnou komunikaci mezi registrovanými účastníky i přímý přístup na sociální sítě. Adresa tohoto typu rozhodně nespravuje oficiální elektronickou poštu žádného bankovního domu. Navíc má být adresována jistému Krisu Leonardovi. Na sociálních sítích jsou uživatelů tohoto jména registrovány desítky, například americko-kanadský telefonní seznam osob, tzv. Bílé stránky, nabízí 34 kontaktů na nositele tohoto jména. Nejpravděpodobnější verzí je, že autoři e-mailu zneužili podobnosti jména se  známým americkým investigativním reportérem a spisovatelem Chrisem Leonardem, které má v podvědomí adresáta vzbudit zdání, že už se přece s tímto jménem někde setkal, a popostrčit ho, aby na mail odpověděl.

Pod veškerou kritiku je pak čeština rozesílaného e-mailu. Tentokrát si odesílatel nedal ani trochu práce s předstíráním autentičnosti textu, otřesný překlad zjevně vypadl z „pera“ automatického elektronického překladače.

Nová verze podvodného e-mailu láká adresáta na pohádkové dědictví ze zahraničí

Nová verze podvodného e-mailu láká adresáta na pohádkové dědictví ze zahraničí

Možné důsledky

Pokud i navzdory zjevným nedostatkům tento prapodivný blábol svého adresáta zaujme, může mu nadělat spoustu problémů. Tentokrát sice neobsahuje zákeřnou přílohu, jejímž otevřením byste odemkli pomyslné dveře svého počítače zákeřnému viru. Přímou cestu k veškerým údajům ve svém PC byste přesto mohli odesílateli nabídnout odpovědí na uvedenou adresu, která je zjevně přesměrována do rukou zákeřného hackera. Ten se pak může snadno dostat nejen k veškerým uloženým dokumentům, ale především k vašim osobním údajům a bankovním účtům.

Odesílatel nového podvodného e-malu sází na skutečnost, že se v mnoha rodinách zatoulal některý z předků neznámo kam, takže náhlé objevení nečekaného dědictví z ciziny nemusí být vyloučeno. Přesto mu neodpovídejte. V takovém případě by vás totiž kontaktovaly oficiální řady, nikoli kdosi odkudsi.

Text podvodného mailu

Drahý príteli,
Mé jméno je Kris Leonard. Pracuji s financním domem zde ve Spojeném království. Behem mé poslední setkání a zkoumání bankovních úctu v naší bance, moje oddelení našel spící úcet s obrovskou cástku ve výši US 52,500,000.00 (padesát 2.500.000 amerických dolaru), která byla uložená pozdní pan Andreas Schranner z Nemecka pred jeho smrtí. Z našeho šetrení nemel žádné príbuzné tvrdit techto prostredku. Podle narízení britské bankovní jen cizinec muže stát jako nejbližší príbuzný, s ohledem na skutecnost, že vkladatel byl non-britský. Potrebuji vaše svolení, aby stát jako partner našeho zesnulého zákazníka tak, aby prostredky mohly být uvolneny a prevedeny na váš bankovní úcet ihned. Na konci transakce 40% bude pro Vás a 60% bude pro me a mé kolegy. I nadále pracovat na financním domem, a to je duvod, proc musím druhou stranu s ním pracovat. Mám ve svém držení všechny potrebné dokumenty, aby se tato transakce provedena úspešne. Další informace budou poskytnuty po obdržení vaší rychlé reakci. Dále berou na vedomí, že tato transakce je bez rizika, vše, co potrebujete, je vaše uprímnost a duvera. Laskave odpovezte mi se svým soukromým e-mail (pro duverné duvodu), takže mohu dát vám více informací a vysvetlit postupy návrhu na vás. Prosím, laskave odpovedet zpet ke mne na tomto e-mailu ()
S pozdravem Kris Leonard

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace