Moderátor Karel Voříšek vyhrál spor, s StB nespolupracoval. Víme, kdo a proč na Nově fámu zneužil a moderátora vyrazil bez pardónu
02.08.2014
Autor: archiv
Popisek: Nejpopulárnějšímu moderátorovi Karlu Voříškovi se konečně ulevilo - soud rozhodl, že spolupracovníkem StB nebyl
S StB Karel Voříšek nespolupracoval – rozhodl o tom soud. Kvůli tomuto nařčení musel odejít z TV Nova, nezachránilo ho ani čisté lustrační osvědčení. Komu z tehdejších manažerů tak strašně vadil?
Nejpopulárnějšímu českému moderátorovi zpráv se konečně ulevilo. Tento týden vyhrál soudní spor, který se táhl dva roky. Rozsudek potvrdil, že Karel Voříšek v minulosti nespolupracoval s StB. Konečný verdikt zatím Voříšek ani neočekával, na programu byl totiž teprve výslech svědků. „Je to čerstvé, nevím přesně, co říct,“ přiznal médiím po vynesení rozsudku.
Bude žádat satisfakci?
Za poškození dobrého jména by mu jistě náležela přinejmenším omluva, Voříšek se ale zatím nerozhodl, zda bude satisfakci žádat. „O dalších krocích se musím poradit se svým právním zástupcem Josefem Lžičařem,“ prohlásil po jednání a dodal: „Děkuju všem, kdo mi od konce roku 2012 věřili a stáli při mně.“ Další díky poslal na Primu, kde moderuje již třináct měsíců hlavní zpravodajskou relaci s Klárou Doležalovou. „Moc děkuju, že mě v té pro mně nelehké chvíli vzala na svou palubu. Je mi tam nejlíp, jak mi kdy v práci bylo.“

Odkopnutého Voříška vzala pod svá křídla konkurenční Prima a vybrala mu
další skvělou partnerku Kláru Doležalovou
Krušné chvíle
V listopadu 2012 stáhla TV Nova Karla Voříška z obrazovky kvůli nařčení ze spolupráce s bývalou komunistickou státní bezpečností. „Karel Voříšek je mezi diváky dlouhodobě jedním z našich nejoblíbenějších moderátorů a jsme překvapeni informacemi, které se v souvislosti s ním objevily. Karel nás ujistil, že se toto nařčení nezakládá na pravdě. Nařčení je však natolik závažné, že jsme se dohodli, že je potřeba, aby se bránil soudní cestou a očistil se. To je pro Karla v současné době prioritou, a proto ho dočasně uvolňujeme z vysílání,“ uvedla tehdy v oficiálním prohlášení Marie Fianová z tiskového oddělení Novy. V březnu 2013 s ním pak Nova rozvázala spolupráci, aby „měl dost času na to, očistit své jméno“. Ještě na Novu Karel sice přinesl čisté lustrační osvědčení, k jeho návratu na obrazovku to však ‚rodné‘ televizi nestačilo.
Dříve nejpopulárnější česká zprávařská dvojice. Karlova bývalá partnerka
Markéta Fialová usedá dodnes před kameru sama
Za jeho odchodem údajně stál tehdejší šéf zpravodajství Vladimír Mužík, s nímž měli problémy téměř všichni podřízení. Mužíkovi totiž chyběla jakákoli slušnost, na lidi bez ohledu na jejich věk a pohlaví neurvale a leckdy i vulgárně řval, nebyl přístupný logickým argumentům. Když si něco usmyslel, bylo zcela zbytečné pokoušet se změnit jeho názor. Elegantní diplomat Voříšek mu zřejmě pořádně ležel v žaludku i svými úspěchy. Nejspíš podvědomě tušil, že jeho kvalit nikdy nedosáhne, ať již profesně, vzhledem či popularitou. Při sebemenším náznaku takového provinění, jako je dřívější spolupráce s komunistickou tajnou bezpečností, tudíž Mužík po nabízeném soustu zřejmě nadšeně skočil – nabídla se mu příležitost, jak se zbavit muže, který mu ležel v žaludku. Poté co Karel Voříšek sklidil obrovský divácký ohlas hned při své premiéře na Primě, na otázku, zda ho přechod nejpopulárnějšího zprávaře v zemi ke konkurenci mrzí, odpověděl Mužík rázně: „Ne!“

Místo aby svého nejlepšího moderátora podržel, postavil se šéf
zpravodajství Vladimír Mužík ostře proti němu
Informátoři na „fildě“
Profesní osud Karla Voříška radikálně změnilo sedm autorů knihy, nazvané Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace. Zmiňují se v ní totiž i o tehdejším studentovi vědeckého komunismu a historie, který se podle nich v 80. letech jako předseda fakultní organizace SSM zapletl s StB. Filozofická fakulta měla výjimečné postavení, neboť naprostá většina učitelů se v roce 1968 postavila za Dubčekovo Pražské jaro. Mnozí pedagogové učili cizí jazyky, jezdili do zahraničí, měli kontakty na ambasádách, na fakultu chodili zahraniční studenti. Společenské obory, které se na fakultě vyučovaly, byly pokládány za „nejvíc zneužívané k podvratnému působení vůči ČSFR“. Z mnohých absolventů se navíc následně stávali učitelé, takže hrozil přenos „nepřátelské ideologie“ na další generaci. Státní bezpečnost proto měla „své lidi“ uvnitř pedagogického sboru i mezi studenty.

Na Nově začínal Voříšek v roce 1999, jeho první partnerkou byla Nikol Lenertová
Karel Voříšek byl podle autorů knihy veden jako důvěrník. Ti nemuseli s StB podepisovat závazek ke spolupráci, takže někteří ani o spolupráci s komunistickou tajnou policií nemuseli vědět. Podobného nařčení jako populární moderátor se v minulosti dočkala řada známých osobností, třeba herecká legenda Jiřina Bohdalová, a dokonce i prezident Václav Havel, na nějž StB založila v roce 1965 svazek kandidáta agenta č. 24486. Během několika měsíců byl však vyhodnocen jako nepřítel režimu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská