Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Losování kandidátů je spravedlivé, nezmanipulovatelné a brání tomu, aby nám na kandidátky nějací kmotři dosadili své figurky, říká předseda strany Domov

28.07.2014
Losování kandidátů je spravedlivé, nezmanipulovatelné a brání tomu, aby nám na kandidátky nějací kmotři dosadili své figurky, říká předseda strany Domov

Autor: Archiv

Popisek: David Štěpán

ROZHOVOR V pražských komunálních volbách kandiduje strana Domov, která chce sestavovat kandidátku originálním způsobem: Lidé zvenku se na ni přihlásí a budou vylosováni. Předseda Domova David Štěpán nám k tomu řekl více.

Kdy a jak strana vznikla?

Strana vznikla v roce 2003. V roce 2007 byla přejmenována na SDŽ a v letošním roce změnila název na DOMOV, což byl ostatně název zvažovaný již v roce 2007.

Můžete zdůraznit osobnosti s DOMOVem spojené?

DOMOV staví v nadcházejících volbách zhruba 70 kandidátek v městech a obcích celé České republiky (Praha, Pardubice, Hradec Králové, České Budějovice, Zlín, atd.). Na kandidátkách najdete celou řadu zajímavých osobností, například v Olomouci JUDr. Jan Rytíř, v Kmetiněvsi autor Kmetiněvské výzvy starosta Luděk Kvapil a další. Na našich kandidátkách je řada zajímavých osobností, ale DOMOV je stranou, která dává především možnost kandidovat nezávislým kandidátům. Vždy jsme byli otevření všem lidem, kteří se nechtějí stát členy politické strany, ale chtějí pracovat pro své spoluobčany. Proto na našich kandidátkách naleznete většinu lidí bez politické příslušnosti, chcete-li tedy nezávislých.

Jak jste přišli na nápad s losovačkou kandidátů? A neobáváte se neznámých jmen, které se takto mohou dostat do popředí?

Chceme-li probudit lidi z letargie a nabídnout jim, aby sami vzali osud svůj, svých obcí a měst do vlastních rukou, nemůžeme kandidátky sestavit jinak, než povolat na pomoc náhodu, tedy losování. Je to spravedlivé, nezmanipulovatelné a hlavně tak zabráníme tomu, aby nám na kandidátky nějací lobbyisté, kmotři a lotři dosadili nějaké své figurky. Podle Ústavy a podle Listiny základních práv a svobod jsou si všichni občané rovni a každý má právo se ucházet o funkci zastupitele. Ale jak jinak toto právo naplnit, když v Praze byste museli sesbírat podpisy zhruba 70 000 občanů, abyste vůbec mohli postavit občanskou, tedy nestranickou, kandidátku. A jestli se neobávám „neznámých“ jmen? Naopak, právě takové lidi chceme oslovit, aby kandidovali. Nechť jsou na radnicích městských částí i v Zastupitelstvu hlavního města Prahy konečně skuteční občané a ne loutky partajních sekretariátů a různých podivných zájmových skupin. Ptáte-li se na inspiraci, pak do určité míry by to mohla být v Itálii velmi úspěšná strana Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla, které získalo čtvrtinu všech hlasu v předčasných parlamentních volbách, nebo „Nejlepší strana“ Jón Gnarra, která zvítězila v komunálních volbách v Reykjavíku a komik Gnarr se stal starostou hlavního města Islandu. A to je myslím jasná odpověď na otázku, zda se bojím „neznámých“ jmen. Já ne, ale měli by se bát ti desetkrát recyklovaní „profesionální“ politici, kteří se na pražské radnici střídají jak apoštolové na pražském orloji.

Kolik lidí jste touto cestou již získali?

K dnešnímu dni je to již několik stovek kandidátů a každý den přibývají další. Věříme, že postavíme pokud možno plné kandidátky v celé Praze.

K Praze: Budete se chystat na magistrát a městské části? Pokud ano, na jaké?

Naší ambicí je postavit kandidátky nejen do Zastupitelstva hlavního města Prahy, ale i do zastupitelstev městských částí Prahy.

Jak hodnotíte primátora Hudečka?

De mortuis nil nisi bene. Tedy i o politických mrtvolách. Když přijedete do Olomouce a nedáte si pozor na pražskou výslovnost, dívají se na vás často docela nevraživě. „Co nám tu blafe křopan jakýsi.“ A vědí vůbec na Hané, že nám tu v Praze bačuje jejich rodák?

Jak pohlížíte na boj uvnitř ANO, z něhož vznikli demokraté Jana Kasla?

Copak to ještě někdo sleduje? Já ani nevím, že Jan Kasl se chce zase jak deus ex machina zjevit v nové partaji. Asi mu praskla voda. Ale vážně. Moje prababička vždycky říkávala, že drzé čelo je lepší než poplužní dvůr. Jako kluk jsem tomu moc nerozuměl, ale asi na tom něco bude. Jen doufám, že lidi mají lepší paměť než tihle političtí harcovníci.

S jakým výsledkem v Praze byste byli spokojení?

Budeme spokojeni s takovým volebním výsledkem, který nám umožní začít měnit Prahu z města ovládaného lobbistickými skupinami na město, které budou řídit sami občané Prahy. Jestli k tomu bude stačit 15% hlasů nebo 30%, to nevím. Poslední 4 roky bohužel prokázaly, že ty tři velké strany jsou schopné se dohodnout v jakémkoliv uspořádání, jen když si pěkně rozdělí místečka v dozorčích a správních radách městem zřizovaných podniků.

Jaké náklady na kampaň budete mít?

Nebude to ani o korunu více, než kolik prostředků dokážeme na kampaň získat od našich příznivců. Stejně jako nechceme zadlužovat Prahu, nebudeme si ani ve volební kampani žádné peníze půjčovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace