Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říkal mi, že snad smíří dříve Palestince a Židy než nás! Co všechno prozradil o Havlovi Kocáb

27.07.2014
Říkal mi, že snad smíří dříve Palestince a Židy než nás! Co všechno prozradil o Havlovi Kocáb

Foto: Hans Štembera

Popisek: Michael Kocáb

Michael Kocáb oslaví letos v červenci šedesáté narozeniny. Deník Právo s ním v sobotu při této příležitosti přinesl rozhovor a samozřejmě se v něm nevyhnuli Kocábovu působení v politice. Bývalý poradce prezidenta Havla zdůraznil, že právě Havel byl po revoluci světlou postavou naší politiky. Pro víkendovou přílohu MF Dnes zase zavzpomínal na odsun sovětských vojsk, na kterém se významně podílel. Podle něj jsme tehdy využili dějinné skuliny.

„Jsem na svou roli po sametové revoluci hrdý. Jsem hrdý na sametovou revoluci, na své přátelství s Václavem Havlem, na své angažmá v odsunu sovětských vojsk i na to, jak jsem pracoval jako ministr pro lidská práva. Není nic, za co bych se styděl, ani nic, co bych bral zpět,“ řekl Kocáb Právu. Přiznal však, že z některých diskuzí cítí, že určitým lidem vadí, že podporoval Václava Havla.

„Já jsem ale toho názoru, že jestli tu po roce 1989 byla nějaká světlá postava naší politiky, pak to byl právě Václav Havel,“ míní Kocáb. Připouští však, že na některých serverech v diskuzích pod články se objevují nenávistné výpady vůči jeho osobě.

„Je zajímavé, že drtivá většina psavců, kteří na internetu dští na mou adresu oheň a síru a často mě až nepředstavitelně nadávají a osočují, jsou anonymní. Někdy si říkám, že se jednou objeví někdo, kdo se mě zeptá, jestli mi není blbě z toho, jak jsem se na začátku devadesátých let nadšenecky angažoval v odsunu sovětských vojsk z republiky. Mám dojem, že od toho dne nejsme daleko,“ říká Kocáb ke svým kritikům.

Jednu věc bych změnil

V Právu nakonec přiznal, že jednu věc by přece jenom rád změnil. „Jediné, co bych rád vzal zpět, je, že se mi nepodařilo spolu s dalšími politiky zakázat hned po revoluci komunistickou stranu jako zločineckou organizaci. To byla chyba. Připouštím ale, že v té době jsem nebyl na sto procent pro zákaz,“ ohlíží se Kocáb za svými lety v politice.

Muzikant a bývalý politik Právu také popsal roli Václava Havla v otázce obnovení skupiny Pražský výběr. Havel měl prý k Pražskému výběru velice vřelý a blízký vztah. Podle Kocába to byl také jediný politik, který se po rozchodu kapely v roce 2006 pokoušel dát muzikanty znovu dohromady. „Říkal mi žertem, že snad smíří dříve Palestince a Židy než nás,“ vzpomíná Kocáb a dodává, že přes všemožné snahy se mu to nepodařilo. „Když ale zemřel, podali jsme si s kluky z kapely ruku a řekli si, že se zase spojíme na jeho počest,“ popsal události prosince roku 2011 Kocáb.

V praxi vidíme, proč je dobré být v NATO

Michael Kocáb působil dvanáct let jako poradce Václava Havla a v MF Dnes, respektive v její víkendové příloze, prozradil, že Havel neměl rád nedochvilnost. „Havel to nesnášel. K němu stačilo přijít na poradu o tři minuty pozdě a bylo zle,“ říká s tím, že Havel nezuřil, ale… „Nic neřekl. Jen se tak laskavo-nechápavě díval a bylo jasné, že ho to vůbec nebaví.“

Od vzpomínek ale Michael Kocáb v rozhovoru pro MF Dnes přešel i k současným událostem. Mluvil o ukrajinském Majdanu, který také navštívil. Svěřil se s tím, že jednoznačně v konfliktu stojí na straně Ukrajinců. „Celé to považuji za Putinovu expanzionistickou hru,“ řekl.

Bývalý politik souhlasí s tím, že nyní v praxi vidíme, proč je dobré být v NATO. „Putin by si určitě rád vlivově podřídil alespoň část bývalého východního bloku. Odsun sovětských vojsk se ve své době jevil jako samozřejmý a historicky logický. Já si ale myslím, že šlo především o historickou skulinu. Rusové během odsunu usilovali o to, aby ho mohli roztáhnout na pět až deset let. Slyšel jsem tenkrát i požadavek na dvacet let! Jen si to představte: Mezitím by se Putin dostal k moci. Kdyby tady ještě ruská armáda byla, pak by možná zůstala ve formě obranného výsadku. Opakuji – jen jsme využili dějinné skuliny,“ míní Kocáb.

Ani dnes neodsuzuji Rusko jako takové

Kocáb v rozhovoru prozradil své názory na povahu Ruska a na zvláštní srdečnost Rusů, které prý je možné i propadnout. Popsal také svůj vztah s Vorobjovem, nejvyšším představitelem tehdejší Sovětské armády v Československu, který později v SSSR kandidoval na prezidenta. „Co jsem proti němu byl já? Věděl, že tady jsem měl s režimem problémy. Přesto naše 'válečné' kamarádství přijal. Vorobjov cítil, že chci ten odsun udělat po dobrém. Zalíbilo se mu to. Říkal: 'My to takhle neznáme. Od VŘSR si to nedovedeme představit jinak, než že teče krev. A vy tady místo toho samý samet. Já tomu snad také začínám věřit. I ten Havel je mi sympatický…“ rozpovídal se Kocáb.

V závěru rozhovoru připustil, že má Rusy v podstatě rád. A obdivuje mimo jiné jejich hudbu a literaturu. „Ani dnes neodsuzuji Rusko jako takové. Neodmítám ho. Odmítám Putina a jeho administrativu. To on vtahuje svou zemi do izolace. To on se nejvíc proviňuje na vlastním národě. Kéž by byl v Kremlu co nejdřív někdo jiný,“ uzavřel Michael Kocáb.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace