Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muži a ženy nikdy nebudou brát stejné platy. A je to tak správně, tvrdí bývalý Nečasův poradce. Co na to ženy? To snad ani nečtěte

25.07.2014
Muži a ženy nikdy nebudou brát stejné platy. A je to tak správně, tvrdí bývalý Nečasův poradce. Co na to ženy? To snad ani nečtěte

Foto: Občanský institut

Popisek: Roman Joch

Publicista Roman Joch ve svém článku zdůrazňuje, že miluje svobodu, ale nenávidí rovnost. Lidé jsou podle něj nestejní, odlišují se v talentech i nadáních, schopnostech i zálibách. Čím větší je pak svoboda, tím více se mohou přirozené nestejnosti projevovat a zvětšuje se tak majetková nerovnost ve společnosti. Prý nemůže existovat ani rovnost mezi platy mužů a žen.

Podle Jocha je nerovnost přirozená a rovnost umělá. Tu lze ustavit jen pomocí státního nařízení, diktátem nebo donucením. Sama od sebe údajně vůbec nevznikne.

Chceme výkony, výtečnost a bravuru. Rovnost znamená stejnost, nudu a šeď

„Rovnost znamená stejnost, nudu, šeď. Nemám ji rád ve sportu, nemám ji rád v kultuře, nemám ji rád v životě. Co mám rád místo ní, co je jejím opakem? Výtečnost. Ta je opakem rovnosti. Pokud ve sportu jsou si všichni rovni – jsou stejní – veškeré vzrušení ze hry se vytrácí. Pokud v umění jsou všichni rovni - stejní – stejně malují, stejně zpívají – je tu šílená nuda. To, co chceme místo ní, jsou výkony, výtečnost, bravura,“ vysvětluje Joch.

Rovnostářství je ovšem jednou z nejsilnějších ideologických vášní dneška. Joch upozorňuje na aktuální mánii hlásající stejný plat za stejnou práci. Tvrdí se, že ženy dostávají za stejnou práci nižší mzdu než muži.

Ženy mají nižší platy jako celek, protože pracují na nižší než plné úvazky

„Uveďme toto tvrzení na pravou míru. Ano, ženy jako celek mají nižší příjmy než muži jako celek. Ale to proto, že ženy více než muži pracují na nižší než plné úvazky. Když se však podíváme na jednotlivé profese, vidíme, že platy mužů a žen se zase až tak moc neliší,“ myslí si Roman Joch.

Ve státní sféře jsou platy tabulkové, a tak jsou stejné pro muže i pro ženy. V soukromé sféře to záleží na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem či zaměstnankyní.

Ženy, které se starají o děti, si zaslouží zvláštní ochranu

Podle Jocha pak existuje objektivní důvod, proč mají ženy v průměru nižší příjmy než muži. Je to prý dáno lidskou přirozeností. „Momentem zplození vstupuje do života nestejnost, nerovnost: to žena, nikoli muž, dítě devět měsíců ve svém lůně nosí. Žena, nikoli muž, dítě rodí. A žena, nikoli muž, primárně o novorozence pečuje,“ připomíná Joch.

Žena se v tomto období nemůže naplno věnovat zaměstnání, protože má odpovědnější a náročnější práci. Podle Jocha si kvůli tomu zaslouží zvláštní ochranu.

Rodiny musí mít dostatečné příjmy na uživení všech svých členů

Nejde prý o to, aby měli ženy i muži stejné platy. Jde o to, aby muž, jehož žena je doma s dítětem, vydělával dost na uživení rodiny. Ty pak jako celky musí mít dostatečné příjmy na uživení všech svých členů.

„Jak věděli už moudří lidé všech dob a věků, ve správně uspořádané polis hlavní referenční jednotkou není vykořeněný, atomizovaný jednotlivec, nýbrž rodina,“ uzavírá Joch.

Jaká fakta ale uvádí Fórum 50 %?

Hnutí  Fórum 50 %? vzniklo v roce 2004 v reakci na nevyrovnané zastoupení žen a mužů na všech úrovních rozhodování. A na jeho stránkách se dočteme: „Navzdory mezinárodním závazkům a tzv. „Rozvojovým cílům tisíciletí“ se nepodařilo výrazněji posílit ekonomické postavení, posílit podíl žen na rozhodování či omezit násilí na ženách.  V celosvětovém měřítku ženy tvoří 70 % všech lidí žijících v chudobě. Ačkoli odpracují 2/3 všech pracovních hodin a vyprodukují polovinu potravin, vydělají jen 10 % světových příjmů a vlastní pouhé 1 % světového bohatství! Průměrně vydělají polovinu toho co muži. Ženy nejsou spravedlivě zastoupeny v rozhodovacích mocenských pozicích – průměrně jich v politice působí 20 %.

Násilí, chudoba, nerovnost

Neradostné jsou i statistiky věnované násilí na ženách. Každá třetí žena na naší planetě zažije během svého života zmlácení či znásilnění. 100 – 140 milionů dívek a žen ročně podstoupí ženskou obřízku. Každou minutu zemře dívka či žena při porodu.

Na závažnost genderových nerovností poukazují i Rozvojové cíle tisíciletí – závazky, ke kterým se přihlásily státy OSN na Summitu tisíciletí v září 2000. Patří mezi ně odstranění extrémní chudoby, posílení role žen ve společnosti, omezení dětské úmrtnosti, zpřístupnění základního vzdělání pro všechny chlapce a dívky atd. Jak však upozorňuje každoročně aktualizovaná zpráva mezinárodní koalice Social Watch, ačkoli mají být cíle tisíciletí splněny již do roku 2015, v některých oblastech dochází jen k minimálním změnám.

V Česku jsme na tom špatně

„Pokud mluvíme o chudobě a genderových nerovnostech, zdaleka se nejedná jen o problém tzv. rozvojových zemí. V indexu genderové rovnosti GEI dosáhla Česká republika 73 bodů ze 100, což ji v mezinárodním srovnání řadí do spodní části žebříčku zemí s vyšší mírou nerovnosti mezi ženami a muži. Nejhůře si vedeme v oblasti podílu žen na moci. Ženy doplácejí na škrty v sociální oblasti a jejich ekonomickou situaci dále zhoršuje i to, že přístup na trh práce jim komplikuje nedostatek školek a flexibilních úvazků“, říká Marcela Adamusová z Fóra 50 %, členské organizace koalice Social Watch.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace