Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potvrzeno! Klasnová odešla z véček kvůli Okamurovi. Konečně práskla, co s ním zažila. VV nás připravily o voliče, stěžuje si naopak Tomio

23.07.2014
Potvrzeno! Klasnová odešla z véček kvůli Okamurovi. Konečně práskla, co s ním zažila. VV nás připravily o voliče, stěžuje si naopak Tomio

Foto: iCU VISION

Popisek: Kateřina Klasnová

Manželka exministra dopravy Víta Bárty Kateřina Klasnová se rozhodla opustit Věci veřejné, ačkoli před lety stála u jejich zrodu. Vinu na tom nese spojení strany s Úsvitem přímé demokracie Tomio Okamury. S tímto politikem si prý Klasnová nesedla už v době, kdy se setkávali na parlamentní půdě. Nijak lichotivě Klasnová v rozhovoru pro server Týden.cz nemluví ani o situaci v pražské komunální sféře.

Ještě jako členka Věcí veřejných se prý Klasnová stavěla proti spojení strany s Úsvitem přímé demokracie Tomio Okamury v předčasných říjnových volbách. K tomuto spojení nakonec došlo a projevilo se to mimo jiné i tím, že manžel Klasnové Vít Bárta kandidoval za Úsvit v Plzeňském kraji. A pohořel. Někdejší vrcholová politička prozradila, že si s Okamurou nikdy nesedla.

„Potkala jsem ho již v ústavně-právním výboru Senátu, kde jsem obhajovala zrušení doživotní imunity zákonodárců, a už tam jsme si argumentačně a povahově nesedli. Já jsem zvyklá dělat politiku do všech podrobností a detailů. Pravda, štěstí v politice přeje poněkud jiným povahám, ale chci jako optimista věřit, že se to jednou změní,“ prozradila Klasnová.

Okamura: Spojení s VV nám uškodilo

„S Vítem Bártou jsme se neviděli od vyhlášení komunálních voleb a nijak spolu nespolupracujeme. Což neříkám proto, že bych se ho nějak zříkal, v mnohém nám spojení s VV pomohlo, hlavně v logistice a přípravě na volby. Co se týče preferencí, tam nám  spojení  s VV naopak drasticky ubralo, sdělil v rozhovoru pro Parlamentní listy lídr Úsvitu Tomio Okamura.

A dodal: „Pokud jde o komunál, jsme ochotní spolupracovat s každou slušnou skupinou občanů, VV to ale asi nebudou, Myslím, že po odchodu Kateřiny Klasnové skončí.“

Klasnová sama by byla bývala raději, kdyby VV kandidovaly ve sněmovních volbách samy a měly možnost projít určitým očistným procesem. Ten teoreticky mohl skončit i rozpuštěním strany, ale podle Klasnové by to bylo lepší než zvolení do sněmovny bez toho, aniž by se politici VV poučili z chyb a posílili stranu.

Situace v Praze není dobrá

Jako nezávislá kandidátka bude Klasnová usilovat také o post zastupitelky na Praze 1 na kandidátní listině uskupení Pro Jedničku. V komunální politice prý totiž stále vidí určitý smysl. Netroufá si však odhadovat, jak podzimní komunální volby v Praze dopadnou. Poukazuje přitom hned na dva faktory, které mohou výsledek notně ovlivnit. Na prvním místě jde o absenci výrazného volebního lídra hnutí ANO v Praze. Je tedy otázka, koho budou volit sněmovní voliči ANO. Mohou to být starší strany, stejně jako uskupení nová či staronová.

Další proměnnou představuje skutečnost, že TOP 09 vede do pražských komunálních voleb muž z Olomouce Tomáš Hudeček. Právě to, že nejde o „čistokrevného Pražáka“, by prý mohlo řadu pražských voličů odradit.

Situace v Praze podle jejího názoru není nijak zvlášť růžová, ale při srovnání situace na magistrátu se stavem na Praze 1 dochází Klasnová k názoru, že v městské části je to horší. Na Praze 1 totiž vládne ČSSD spolu s TOP 09, údajně za výrazné podpory ODS, což podle političky v praxi znamená, že zde stále přetrvávají původní vazby, jež bývají terčem kritiky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová