Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poprvé v životě mi o dovolené rozhoduje někdo jiný, a to pan premiér a pan Kalousek, stěžuje si Babiš… Žádné prázdniny, páni ministři. Kam chtěli vyrazit?

22.07.2014
Poprvé v životě mi o dovolené rozhoduje někdo jiný, a to pan premiér a pan Kalousek, stěžuje si Babiš… Žádné prázdniny, páni ministři. Kam chtěli vyrazit?

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

Členové vlády patří mezi ty, kteří letos možná nebudou mít dovolenou. Vládní koalice by totiž ráda protlačila sněmovnou celou sérii klíčových zákonů. Pravicové opozici se ale některé návrhy zákonů nelíbí a chtějí zákony blokovat. Deník Právo se ptal ministrů na jejich prázdninové plány, ale ti se shodují, že možná stráví léto ve sněmovně.

Vláda by měla mít čtrnáct dní volna, a to od 11. srpna. Jenže je otázkou, zda se schůze sněmovny nenatáhne až hluboko do srpna. To by pak museli rušit dovolené poslanci i členové vlády. Zvlášť poslanci ČSSD si určitě dobře pamatují, jak i v opozici jde zdržovat schůzi. Před dvěma lety obstrukcemi šest dní a nocí blokovali projednávání reformních zákonů Nečasovy vlády. 

„Pro mě je hlavní, abychom prosadili důležité zákony, takže varianta číslo jedna je, že strávím dovolenou ve sněmovně. Ale uvítal bych variantu druhou, na kterou se hodně těším, tedy dva týdny v jižních Čechách či na jižní Moravě. Bude to taková klasická česká dovolená: s dětmi na výletech, na hradech a zámcích,“ popsal své plány Právu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prý nechtěl o své dovolené hovořit, ale posteskl si. „Poprvé v životě mi o ní rozhoduje někdo jiný, a to pan premiér a pan Kalousek, takže počkám, co bude,“ uvedl Babiš.

Na ryby za polární kruh

Záleží na tom, zda opozice dostojí svým tvrzením, že zákony bude blokovat. „V žádném případě obstrukce, ale chystá velmi důkladné projednávání,“ popsal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek to, čeho se bojí vládní koalice. 

„To se zeptejte pana Kalouska, jestli nějaká dovolená bude. Kdyby ano, tak pojedu do Ruska na ryby,“ řekl Právu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten tam prý jezdí každý rok a letos se chystá až za polární kruh. „Stejně většinou vše, co chytím, pustím,“ říká o svém rybaření Chovanec.

Podle zjištění Práva jsou plány ministrů shodné s tím, co očekávají od dovolené i jiní. Někdo touží po moři s vnoučaty, někdo vyrazí na kole po vlastech českých a další s dětmi po hradech a zámcích.

Že jsou obstrukce normální? Právník vyvedl ODS a TOP 09 z omylu

Právník a politolog Jan Wintr ostře zkritizoval opoziční politiku v podání TOP 09 a ODS. Politici těchto stran již překročili určité hranice fungování parlamentní demokracie, když vládě fakticky znemožňují vládnout. To je zkrátka špatně.

Expert Jan Wintr v rozhovoru pro Deník referendum podotýká, že bez přijatelné úrovně vztahů mezi vládou a opozicí nemůže parlamentní demokracie, jakou Česká republika je, fungovat.

„Opozice má vládu kontrolovat, kritizovat a nabízet alternativní řešení, nemá ale vládě znemožňovat vládnout. Výhrůžky blokováním služebního zákona do konce volebního období považuji za nepřijatelné a škodlivé,“ míní právník a politolog. Z tohoto hlediska považuje obstrukce za nelegitimní. Přiklání se tak k názoru specialisty na fungování parlamentarismu Josefa Redlicha z roku 1905. I on počátkem 20. století konstatoval, že obstrukce jsou popřením platného práva dané země. Sám Wintr by byl ochoten akceptovat kupříkladu jednodenní obstrukce jako symbolický akt odporu proti zákonu, se kterým opozice nesouhlasí, ale nic víc.

K určitému ohrožení parlamentní demokracie docházelo už dřív, např. když sládkovci blokovali vstup Česka do NATO. Doposud nejdéle trvající obstrukce probíhaly v roce 2010, kdy ODS za pomoci zelených blokovala 4 měsíce jednání sněmovny, čímž se snažila zabránit přijetí některých zákonů z dílny tehdejší ČSSD. Dnešní opozice by mohla tehdejší politiku opozice napodobit. Teoreticky by mohla sněmovnu blokovat až do konce funkčního období současné vlády, ale tím by v konečném důsledku uškodila politice jako celku. Již dnes projevují občané politické scéně značnou nedůvěru a dlouho trvající obstrukce by tento z jistého hlediska nebezpečný fenomén ještě prohloubily.

Hodina keců za třináct . Bulvár počítal, kolik nás stojí sněmovní estráda

Sněmovna zahájila svou letní „mimořádnou schůzi“ a opozice již dopředu avizovala, že hodlá využít možností obstrukcí, zejména protahování jednání dlouhými řečnickými výstupy. Bulvár spočítal, kolik daňové poplatníky tyto „hodiny keců“ stojí.

Deník Blesk připomíná, že náklady na jednoho poslance činí dle posledních zveřejněných údajů 220 tisíc měsíčně. Prostým vydělením pak deník dospěl k tomu, že „hodina žvanění“ přinese každému zákonodárci 1375 korun. Ovšem pouze za předpokladu, že by poslanci plnili běžnou „normu“ pracovní doby, to jest 40 hodin týdně. „Takovému pracovnímu nasazení u sněmovních nadlidí ale věří málokdo,“ posmívá se deník.

Pak přistoupil k popisu toho, jak si poslanci během úterního jednání své tisíce zasloužili. Místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek si například ve vládní lavici demonstrativně vystavil termosku s velmi dobře viditelným nápisem „čaj proti obstrukci“.

Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO, kterou si kvůli jejím výkonům při řízení schůze kolegové s oblibou dobírají, pro změnu usedla za předsednický stůl s velkým archem papíru, na kterém měla vyvedený zasedací pořádek poslanců i s fotografiemi, aby věděla, kdo se jí právě hlásí o slovo.

K výpočtům, které deník Blesk svým čtenářům předestřel, je třeba dodat, že zmíněných 220 tisíc činí veškeré náklady na poslance, které jsou navíc zprůměrované. Ve skutečnosti bere řadový poslanec 55 869 korun měsíčně. K tomu je ale třeba připočítat legendární poslanecké „náhrady“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace