Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obžaloba Nagyové je k mání na internetu, včetně nepublikovaných výpovědí a utajovaných svědků. Podívejte se

20.07.2014
Obžaloba Nagyové je k mání na internetu, včetně nepublikovaných výpovědí a utajovaných svědků. Podívejte se

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Nagyová - Nečasová u soudu

Od obžalování aktérů první větve kauzy kolem Jany Nagyové (dnes Nečasové) uplynul zhruba měsíc. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci viní Jana Pohůnka, Ondreje Páleníka, Jana Kovandu a Janu Nečasovou ze zneužití vojenského zpravodajství pro sledování bývalé manželky premiéra Petra Nečase. Obžalobu si díky týdeníku Euro a serveru E15.cz mohou nyní přečíst všichni. Zveřejnili ji totiž na svých webových stránkách.

Ve velkolepém boji proti státní korupci šéf olomouckých žalobců Ivo Ištvan a vedoucí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta zatím prohrávají na celé čáře. I ParlamentníListy.cz získaly trestní příkazy soudkyně Heleny Králové, která údajnou závažnou trestnou činnost bývalé pravé ruky ministerského předsedy Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové) a armádních zpravodajských důstojníků Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka vyhodnotila jako méně závažnou trestnou činnost a přestupky proti vojenským regulím.

Server E15.cz zdůvodnil zveřejnění textu obžaloby tím, že vyšetřovatelé doposud veřejnosti nesdělili pohnutky, které je vedly k otevření celé kauzy, ani to, jakými důkazy svoje tvrzení podkládají. Navíc prý v obžalobě pracují s intimními informacemi Jany Nečasové (dříve Nagyové). Ty ale redakce s ohledem na ochranu soukromí aktérů začernila.

Nepublikované výpovědi i utajovaní svědci

Co všechno se v šedesáti třístránkovém dokumentu můžeme dočíst? Ostravský žalobce olomouckého Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger v obžalobě údajně popisuje, jak celý případ vznikl i jak se podezřelí domlouvali na sledování manželky premiéra Petra Nečase a dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

V dokumentu lze také nalézt výtahy z dosud nepublikovaných výpovědí, i utajovaných svědků z vojenské tajné služby, a Úřadu vlády, včetně způsobů, jakým měla být sledování objednávána a realizována.

Co ale v textu chybí, je podle serveru e15.cz informace o tom, která soukromá bezpečnostní agentura sledování na údajnou zakázku Jany Nečasové (dříve Nagyové) prováděla. To by přitom prý měla být údaj, o který by se měli vyšetřovatelé opírat. 

Celou obžalobu čtěte ZDE.

Všichni byli obžalovaní kvůli údajnému sledování manželky někdejšího premiéra Petra Nečase Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády Aleny Hegrové a Jiřího Pertla. Některá česká média už při vypuknutí kauzy, loni před prázdninami, upozorňovala na to, že silná tvrzení vyšetřovatelů o zásadní penetraci veřejné a státní správy korupcí skončí u soudu téměř jako bagatelní trestné činy. A rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 těmto analýzám dává za pravdu.

Podmínka jen jeden rok

Soudkyně Králová uznala právní argumentaci vyšetřovatelů a žalobců, že Jana Naygová se dopustila přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. A to přesto, že jako šéfka premiérovy kanceláře žádnou pravomoc vůči armádní tajné službě neměla, ani ji nemohla úkolovat. „Úřední osoba, v úmyslu způsobit jinému jinou závažnou újmu a opatřit neoprávněný prospěch, vykonávala pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu,“ konstatovala soudkyně Helena Králová. Nagyová – dnes Nečasová – odešla od soudu s roční podmínkou se zkušební dobou na čtyři roky a po tuto dobu nesmí vykonávat funkci ve státní správě.

Také armádní důstojníci byli viněni ze zneužití pravomoci úřední osoby. Navíc podle žalobců způsobili při údajném sledování státu škodu ve výši 125 300 korun, které inkasovala za svou práci detektivní agentura. Potíž ale spočívá v tom, že se detektivům nepodařilo identifikovat, o jakou kancelář se jedná. „V žalobním návrhu označené skutky by mohly být jiným příslušným orgánem posouzeny jako kárné provinění… Soud postoupí věc jinému orgánu, jestliže výsledky přípravného řízení ukazují, že nejde o trestný čin. Že však jde o skutek, který by mohl být příslušným orgánem posouzen jako kárné provinění. Žalované skutky nejsou trestnými činy,“ oddůvodnila svoje rozhodnutí soudkyně Králová. V nedávné době se totiž objevil podobný problém při obžalobě bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Ten stanul před soudem za údajnou pomluvu jiného důstojníka, přestože byl už jeho případ kázeňsky řešen.

Bude nové hlavní líčení

„Lze akceptovat obhajobu, že úkol považovali i vzhledem ke skutečnosti, že se provádělo v předchozím období sledování vozidla předsedy vlády z obavy, že je sledován, že tento úkol zadala Vojenskému zpravodajství vláda. Nelze akceptovat skutečnost, že požádali o vydání souhlasu k jeho splnění ministra obrany,“ dovysvětlila svůj verdikt Králová. Trestní stíhání důstojníka Jana Pohůnka pak zcela zastavila. S odůvodněním, že plnil rozkazy nadřízených.

Olomoučtí žalobci proti rozhodnutí soudu použili opravné prostředky. V případě Jany Nečasové by tedy mělo dojít k hlavnímu líčení a soud se bude muset zabývat i údajnou trestnou činností bývalých vojáků. „Při projednání v hlavním líčení není samosoudce vázán právní kvalifikací ani druhem a výměrou trestu obsaženými v trestním příkazu,“ upozornila na závěr Králová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová