Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediná fotka a co tajností i spekulací kolem ní vzniklo! Týká se úzce Gotta, postu pražského primátora a jednoho top vládního politika, podívejte se

16.07.2014
Jediná fotka a co tajností i spekulací kolem ní vzniklo! Týká se úzce Gotta, postu pražského primátora a jednoho top vládního politika, podívejte se

Autor: Twitter

Popisek: Babiš s Gottem, co to znamená?

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na svém profilu na sociální síti Twitter zveřejnil čerstvou fotografii s legendou české hudební scény Karlem Gottem, který slavil narozeniny. Komentáře pod fotkou spekulují v nadsázce o tom, že by zpěvák mohl za Babišovo hnutí kandidovat v nadcházejících volbách.

Spojení Andreje Babiše a Karla Gotta vyšlo najevo už v roce 2012, kdy známý český zpěvák objížděl Česko a Slovensko v rámci turné AGROFERT Tour 2012. Jeho generálním sponzorem byla společnost Agrofert, jejímž jediný vlastníkem je právě Babiš.

„Gott je legenda, nezmar plný energie, plný elánu bez ohledu na věk, zaslouží si obdiv," uvedl tehdy Babiš.

Přátelský vztah pojí oba muže i nadále, jak dokazuje fotografie z oslav zpěvákových narozenin. Tu Babiš na sociálních sítích doplnil komentářem: „Skvělý program v režii Ivanky na narozeninách mistra. Moc příjemný večer."

Fotografie rozjela diskuzi na téma Gottovy možné kandidatury

Zveřejnění fotky vyvolalo řadu příspěvků do diskuze. „A měl to zadarmo?" zeptala se například v nadsázce jedna z osobností často plnících stránky českého bulváru Josef Kokta, exmanžel moderátorky Gabriely Partyšové.

Bližší spojení Babiše s Karlem Gottem v nadsázce nedávno v analýze pro ParlamentníListy.cz naznačil komentátor Bohumil Pečinka, když zdůrazňoval, že ANO může poškodit dlouhé hledání lídra kandidátky pro komunální volby v Praze. „Ale mohou to smazat jediným způsobem, když do čela postaví někoho, kdo tyhle pochybnosti přehluší. Někoho jako Karla Gotta. Myslím, že jsou dost blázniví na to, aby to udělali. Do téhle situace se vehnali, nic jiného jim nezbývá," ukázal, jak zdůrazňujeme, v nadsázce známý publicista Babišovi cestu, jak se dostat z prekérní situace.

Těmto spekulacím nahrává i zveřejněná fotografie, přidávají se k nim i někteří z diskutérů. „Tak už víme, kdo bude kandidovat v Praze," napsal s velkou nadsázkou a úsměvem jeden z nich.

Exkluzivní fotografie z oslavy 75. narozenin „mistra" přináší v pondělním vydání i deník Blesk. Krásnější narozeniny prý Karel Gott mít ani nemohl, konstatuje deník. Jeho manželka Ivana rozdělila oslavu do dvou dnů. Na farmu Čapí hnízdo, která je v majetku Andreje Babiše, jak Blesk podotýká, pozvala desítky přátel a kamarádů. A v sobotu, když už všichni odjeli, pak dorazily i Karlovy starší dcery.

„Do poslední chvíle jsem všem říkal, že žádné narozeniny neslavím. A když, tak pouze v kruhu rodinném. Teď jsem opravdu rád, jak to Ivanka vymyslela. Bylo to báječné. A k narozeninám mně dala koloběžku. No, zkusil jsem to a šlo to," uvedl Zlatý a Český slavík.

Babišovi ujíždí vlak. Rýsuje se překvapení, zmíněn i Karel Gott

Pražští pravicoví voliči budou mít v komunálních volbách nebývalý výběr, proto mohou vyhrát poprvé v metropoli sociální demokraté. Vzhledem k roztříštěnosti politické scény bude stačit k výhře ve volbách kolem patnácti až sedmnácti procent. A jaká se rýsuje pravděpodobná koalice na pražské radnici po podzimních volbách? Vytváří se blok – hnutí ANO, hnutí Pro Prahu a ČSSD, lidé z těchto stran už mezi sebou podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky čile vyjednávají.

Pravicový volič bude podle politologa Jana Kubáčka v hlavním městě tentokrát dost tápat. „Bude to mít složitější, když bude volit pravicovou alternativu. Bude se rozhodovat mezi Demokraty Jana Kasla, TOP 09, ODS, trojkoalicí lidovců, zelených a starostů, hnutím ANO a hnutím Pro Prahu, které chce také navázat na starostenskou zkušenost. Dá se očekávat ještě kandidátka strany Pirátů, a to mluvíme o těch hlavních viditelných aktérech,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog.

Babiš odmítnutí neodpouští, Kasl bude pod velkým tlakem

Jedním z letošních velkých překvapení je podle Kubáčka fakt, že se exprimátor Jan Kasl znovu rozhodl jít do voleb vlastní cestou, i po negativní zkušenosti nedohody s hnutím ANO Andreje Babiše. „Myslím, že to jméno bude pro voliče atraktivní,“ uvedl na adresu kdysi oblíbeného pražského primátora. Ale na jeho úspěchu bude záležet, jestli se neobjeví nějaká aféra. „Myslím, že kvůli tomu, že se rozešel s Babišem, bude pod obrovským tlakem negativní kampaně a snahy ho vynulovat z veřejného života, protože Babiš odmítnutí neodpouští,“ předpovídá bývalému pražskému primátorovi budoucí těžkosti politolog.

Hudeček je konfliktní primátor a nositel negativních zpráv

Dokázaly si politické strany vybrat vhodné lídry kandidátek tak, aby zaujaly voliče? Podle odborníků většinou ano. „Strany cílí na své tradiční voliče. Ale úspěch kandidátek ovlivní víc věcí. Lídr TOP 09 a současný pražský primátor Tomáš Hudeček bude závislý na tom, jak dělný tým bude mít v zádech a jak se mu podaří dotáhnout bolesti města, ale už tam nebude tak úspěšný potenciál oslovování cílové skupiny, protože pro mnohé je to primátor konfliktní, nositel negativních zpráv. Je to příliš excentrický bojovník v době, kdy mnozí Pražané chtějí spíš rozvážného, klidného týmového hráče do doby nepříznivé,“ láme Jan Kubáček hůl nad minulým vítězem voleb. A pražské TOPce také nepřispívá rozhádanost, která vyplouvá čím dál víc na povrch.

Exprimátor za ODS, lékař Bohuslav Svoboda může podle politologa zacílit na pevné jádro voličů ODS, jestli ponese osobní téma do kampaně. „Zatím je nevýrazný, šedivý,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz lídra kandidátky občanských demokratů Kubáček. Fakt, že ČSSD vsadila podobně jako ODS na bílý plášť, je podle něj promyšlená taktika. „Ale bude záležet na tom, jestli se řediteli nemocnice Motol podaří přijít s výrazným tématem a přebít aféru kulichů, kterou si za sebou nese,“ připomněl někdejší pobuřující vystoupení ředitele Miloslava Ludvíka, které se dostalo na veřejnost a v němž vyzýval zaměstnance nemocnice, aby se chovali vstřícně ke kulichům. Tak nazýval vlivné pacienty z ministerstev, kteří rozhodovali o štědrých dotacích pro motolskou nemocnici. U trojkalice zelených, lidovců a starostů si Kubáček není jist, že vybrali charakteristického viditelného kandidáta. „Jim by seděl nějaký Jan Švejnar, který by z každé strany vystihoval nejdůležitější hodnoty,“ je přesvědčen politolog.

Hnutí Pro Prahu musí prodat značku

Hnutí Pro Prahu je podle expertů zatím málo čitelné. „O lídrovi Zbyňkovi Passerovi moc nevíme, zatím se nevyprofiloval žádným výrazným tématem, je to velká neznámá, podle jména si každý vybaví spíš jeho bratra, člověka mnoha investičních projektů, ale také člověka mnohé nové zástavby, která není úplně všude v pražských čtvrtích přijímána s nadšením,“ upozornil Kubáček na problém hnutí miliardáře Radima Passera. Hnutí Pro Prahu už začalo volební kampaň, což politolog považuje v této situaci za logické. „Pro zcela nový subjekt, který je neznámý a lidé neznají jeho název, neumí si zařadit jméno lídra a program, je naprostá nutnost se začít profilovat už teď. Ale je léto, musí to být hravou formou, hnutí nesmí zatěžovat žádným konfliktem,“ objasnil politolog, že jde hlavně o prodej značky, což je jistá povinnost u nového subjektu, který nemá zakódované jméno. „Jiná situace je u Jana Kasla, ale před podobným dilematem stojí trojkoalice lidovců, starostů a zelených, aby vysvětlila ideu spolupráce a identitu,“ dodal politolog.

ANO musí postavit do čela někoho jako Gotta, jinak je mimo

Hnutí ANO ještě nemá lídra, jeho zatím marné hledání začíná být předmětem posměchu. „Bezesporu to nekonečné hledání, zatím s neúspěchem, kandidáta na primátora za hnutí ANO ubírá Andreji Babišovi jistou dynamičnost. Proto nepředpokládám, že bude v Praze tak dominantní, protože ANO boduje u nespokojených a nestabilních voličů z menších měst, frustrovaných z chování ODS, ale i stran protestních a částečně i sociální demokracie,“ vysvětlil politolog, že Praha víc sází na městského uvážlivého voliče. „Pokud se jim nepodaří najít prototyp profesora, lékaře, vysokoškolskou autoritu, nezpochybnitelného odborníka, pak si myslím, že ten vlak Babišovi do značné míry ujíždí a ztrácí potenciál nového směru, nového proudu, protože kandidátku sestavuje pomalu, bolestně, často ze starých tváří, a to Pražané neradi vidí,“ konstatoval Jan Kubáček.

Také komentátor Bohumil Pečenka míní, že dlouhé hledání lídra kandidátky může ANO poškodit. „Ale mohou to smazat jediným způsobem, když do čela postaví někoho, kdo tyhle pochybnosti přehluší. Někoho jako Karla Gotta. Myslím, že jsou dost blázniví na to, aby to udělali. Do téhle situace se vehnali, nic jiného jim nezbývá,“ ukázal známý publicista Babišovi cestu, jak se dostat z prekérní situace, do kterého se vlastní vinou dostali.

O vítězi rozhodne jedno, dvě, tři procenta navíc

Oba odborníci se shodují v jednom, pražská politika bude po volbách roztříštěná. „Ty tam jsou doby, kdy měla ODS v Praze přes 40 procent nebo TOP 09 přes 30 procent, teď bude mít vítěz patnáct nebo sedmnáct procent,“ je přesvědčen komentátor Reflexu. O vítězi budou podle něj rozhodovat jedno, dvě, tři procenta, protože strany mají podobný profil. „Může z toho vzejít jakýkoli vítěz,“ říká ParlamentnímListům.cz Pečinka, dokonce poprvé v Praze může zvítězit i sociální demokracie, protože na levici není takový nával jako na pravici. „Díky fragmentaci politické scény není ČSSD poprvé v hlavním městě bez šance. Jestliže je správná premisa, že vítězi bude stačit 15 až 17 procent, mohou zvítězit, protože pravicová scéna je daleko víc roztříštěná,“ připustil.

Odborníci očekávají tvrdou negativní kampaň plnou afér

Podle politologa Jana Kubáčka je politická nabídka mnohem pestřejší. „Připomíná to změnu televizního programu, kdy z nějakých třech relativně vyprofilovaných, a tím pádem masových kanálů se přešlo digitalizací rázem na deset velice podobných, avšak roztříštěnějších televizí. Tady to bude podobné, z několika kamenných, relativně vyprofilovaných politických stran se přejde na téměř desítku alternativních politických stran, kde jsou jak ty staré kamenné, tak i nové, velmi často s podobným programem,“ prohlásil, že pro voliče to bude mnohem pestřejší výběr. O to intenzivnější bude podle Kubáčka volební kampaň. „Počítám, že budeme svědky mnoha kontroverzí, mnoha afér,“ připustil, že větší roli bude hrát negativní kampaň.

Výsledek pražských voleb neovlivní celostátní politiku

Důsledkem široké nabídky bude, že v magistrátním zastupitelstvu zasedne víc politických subjektů. Ale odborníci si nemyslí, že by výsledek komunálních voleb v metropoli ovlivnil celostátní politiku. „Vzhledem k tomu, že výsledky budou zřejmě roztříštěné, subjekty budou podobné velikostí, váhou, s podobnými preferencemi a podobnými výsledky, nemusí to mít velký dopad na celostátní politiku,“ prohlásil Jan Kubáček, protože i strany, které nebyly moc silné, mohou mít slušný výsledek, protože ostatní budou lovit v podobném rybníku. „Zkrátka bude střet mezi voliči TOP 09, Jana Kasla, trojkoalice, případně hnutí ANO, nového hnutí Pro Prahu nebo Piráty, takže tu může vzniknout situace, že tady bude pět podobně silných subjektů. Takže ODS a ČSSD může být uklidňována pocitem, že současně papíroví vítězové se mohou oslabovat podobnými profily kandidátů, podobnými tématy a cílením na podobné skupiny voličů,“ shrnul Jan Kubáček. I publicista Bohumil Pečinka si nemyslí, že by pražské volby měly vliv na celostátní politiku. „Asi ne, protože Praha se víc a víc odpoutává od ostatních částí země, když si vezmeme v časové řadě poslední čtyři, pět voleb, je to stále odlišnější,“ uvedl. V tomto směru bude podle něj zajímavé sledovat spíš senátní volby, protože sociální demokracie obhajuje 23 mandátů z celkem 27 obvodů.

Libuše Frantová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace