Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo chce být primátor, nechť se přihlásí na vrátnici. Dědek mi zobe z ruky! Aneb hledání pražského primátora a vnitrostranické války. Budete zírat

14.07.2014
Kdo chce být primátor, nechť se přihlásí na vrátnici. Dědek mi zobe z ruky! Aneb hledání pražského primátora a vnitrostranické války. Budete zírat

Foto: Hl.m.Praha

Popisek: Primátorský řetěz. Kdo si ho nasadí?

„Kdo chce být primátor, nechť se přihlásí na vrátnici.“ Tento výrok podle komentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla vystihuje personální zmar politických stran při obsazování kandidátek do podzimních komunálních voleb. Nejzřetelněji je to prý vidět v Praze.

„A vůbec nejzajímavější na blížících se podzimních volbách je to, že je patrně vůbec nikdo nehodlá vyhrát, respektive, že všichni už tak nějak dopředu počítají s porážkou nebo pro ni dělají, co mohou,“ všímá si komentátor Hospodářských novin.

Nejzřetelněji je to podle něho vidět v Praze, která je údajně naším největším a nejbohatším městem. Tudíž by se dalo čekat, že se politické strany „poperou“ o její nadvládu. Podle mínění Jindřicha Šídla ale chyba lávky. Politické strany na levici i pravici se prý chovají, jako by jim o vítězství ani nešlo. Důkazem budiž personální obsazování kandidátek.

„TOP 09 dokazuje, že už je skutečně tradiční dospělou stranou, která vyrostla ze svých dětských nemocí, a projevuje to především nesmiřitelnou nenávistí mezi dvěma hlavními personami pražské organizace, Tomášem Hudečkem a Jiřím Vávrou, nejspíš, aby si volič včas vzpomněl na Zdeňka Tůmu, který si bral Prahu na triko v roce 2010,“ analyzuje dění ve straně Karla Schwarzenberga. Lídryni pražské kandidátky hnutí ANO Adrianě Krnáčové by se zase mohlo lehko stát, že se srazí s realitou.

Problémy s výběrem kandidátů mají podle Šídla i lidovci, zelení a Starostové, kteří v komunálních volbách představí společnou kandidátku. Ta by prý pro leckoho mohla být zajímavou alternativou, nebýt faktu, „že úplně přesně netušíte, co si z pytlíku bonbonů vytáhnete: lidoveckého učitele Jana Čižinského, který porazil v Praze 7 místní mašinerii ODS-ČSSD v souboji o novou radnici, nebo Matěje Stropnického z levého křídla Strany zelených"? 

ODS o výhře raději nemluví

Dřívější vládce Prahy – Občanská demokratická strana – pak podle komentátora o výhře raději ani nahlas nemluví. „A sociální demokraté (vzpomenete si ještě někdo, jak se jmenoval jejich lídr v roce 2010? Ano, Jiří Dienstbier) se drží zlatého stranického pravidla, že nikdy nemohou postavit do čela kandidátky stejnou postavu jako v minulých volbách a schovat za ni staré matadory - tentokrát to tedy zkoušejí s ředitelem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem,“ vysvětluje postoj vládní strany. Hnutí typu Pro Prahu lze pak dle Šídla doporučit s klidným svědomím těm, kterým jsou výsledky a důsledky voleb úplně jedno.

„Tahle nabídka je výmluvnou ukázkou dnešního „přechodného" období celé české politiky, zahájeného právě před čtyřmi lety ve sněmovních a komunálních volbách. Staré jistoty padly. Naštěstí. Co ale může přijít po nich, zatím nikdo moc netuší. Hůř už bylo, jen to bohužel chvílemi vypadá, že líp už taky,“ uzavírá Šídlo svůj komentář.

Dědek mi zobe z ruky, říká údajně primátor Hudeček o knížeti. A Kalousek... Takto pokračuje válka v TOP 09

Podle informací ParlamentníchListů.cz se proti výsledkům krajského výboru, který sestavoval kandidátní listinu do komunálních voleb na pražský magistrát, ozvaly další regionální organizace pražské TOP 09. Zdroj z TOP 09 uvedl, že sílí hlasy proti údajně vydírací taktice primátora Tomáše Hudečka a proti radním z TOP 09 obžalovaným v kauze Opencard.

„Hudečkova taktika je vždy a za každých okolností použít Karla Schwarzenberga tak, aby přes něj prosadil ve straně svůj názor. Nicméně, část TOP 09 si v Praze myslí, že tím zakonzervovává TOP 09 a dělá z ní sektu,“ řekl redakci zdroj z pražské TOP 09.

ParlamentníListy.cz informovaly již v několika článcích o nesmiřitelném boji, který se odehrává uvnitř TOP 09 v Praze, jenž vede skupina kolem Tomáše Hudečka a lidé okolo prvního náměstka primátora Jiřího Vávry.

Snaha svolat setkání předsedů regionů s vedením kraje i celorepublikové TOP 09

Hudeček prosadil na krajském výboru svou kandidátku na magistrát, Vávrova byla odmítnuta a Vávra na Hudečkově kandidátce vůbec není. Nicméně redakce má k dispozici usnesení dalších regionálních organizací, které žádají změnu na kandidátní listině a také svolání setkání předsedů regionálních organizací s vedením kraje za účasti členů celorepublikového předsednictva.

Proti krajským výborem schválené kandidátce se staví podle informací redakce například Praha 1, Praha 6, Praha 7, Praha 10, Praha 14 a Praha 15. Výhrady ke kandidátce, ale bez usnesení, mají prý Praha 4 – ta je ale opatrná, protože nechce ohrozit svého Jiřího Nouzu, a Praha 11. Naopak za Hudečkem a jím sestavenou kandidátkou stojí Praha 3, Praha 5, Praha 8 a Praha 9, protože ty mají navíc dobré zastoupení na kandidátce.

„RV TOP 09 Praha 6 je znepokojen situací v pražské TOP 09 a navrhuje svolat setkání předsedů regionálních organizací s vedením kraje za účasti členů celorepublikového předsednictva a ukládá regionální manažerce Zuzaně Pelechové, aby o tomto informovala ostatní předsedy regionů a krajské předsednictvo. Domníváme se, že nastalá situace vede k dalšímu štěpení pražské organizace TOP 09, a za východisko považujeme výše uvedené řešení,“ zní usnesení z Prahy 6.

Zastoupení regionů a Opencard

Vyjádřilo se i vedení Prahy 7: „Regionální výbor TOP 09 Praha 7 respektuje pana primátora Tomáše Hudečka jako lídra kandidátky TOP 09 do zastupitelstva HMP. Žádáme lídra této kandidátky a výbor TOP 09 Praha k další diskusi nad složením této kandidátky tak, aby byla sestavena na základě demokratických principů a odrážela postavení, význam a vůli jednotlivých městských částí a regionálních organizací TOP 09, což podle názoru regionálního výboru TOP 09 Praha 7 přijatá kandidátka ze dne 22. 6. 2014 nesplňuje.“

„Žádáme lídra této kandidátky a výbor TOP 09 Praha k další diskusi nad složením této kandidátky tak, aby byla vzata do úvahy skutečnost, že na čelná místa na kandidátce jsou nominováni obžalovaní z trestného činu nebo činů. Zároveň vyjadřujeme těmto osobám v jejich osobním životě plnou podporu a účast. Regionální výbor TOP 09 Praha 7 má důvodnou obavu, aby se tato skutečnost neprojevila negativně na volebním výsledku,“ vyjádřila se Praha 7 k Opencard.

Změna stanov

O co jde? Problém celé kandidátky je podle zdroje z TOP 09 v tom, že je dle stanov sestavována krajským výborem, který má 40 členů, z nichž 26 jich je členy Zastupitelstva hlavního města Prahy. Podle informací redakce je tlak na změnu stanov, aby se počet členů zastupitelstva ve výboru snížil (zhruba na pět) a posílil se vliv regionálních organizací TOP 09 na řízení krajské organizace.

„Tito zastupitelé se převážně postavili na Hudečkovu stranu, protože ten je upřednostňoval, na rozdíl od náměstka Vávry. Ten respektoval vnitrostranické primárky v jednotlivých regionálních organizacích. Hudeček konzervuje stranu a zadělává si na stejný problém jako měla pražská ODS s nevolenými zákulisními hráči, kteří fakticky řídili stranu. Hudeček nemá a nikdy neměl podporu uvnitř členské základny, jak je vidět z výsledků posledního celostátního sněmu TOP 09. Z tohoto důvodu se Hudeček opřel o zastupitele, protože věděl, že ti si své postavení budou chtít zachovat za každou cenu. Ignoroval jednotlivé nominace z regionálních organizací, a tak se stalo, že jedna třetina z 15 pražských regionálních organizací nemá na kandidátní listině žádného svého zástupce. Navíc mít na kandidátce obžalované, je fakt průšvih. To ví snad každý,“ řekl redakci zdroj z pražské TOP 09.

Kdo za tím tahem stojí?

Zastánci Hudečka vidí situace ale jinak. „Někdo se snaží vytvořit jakýsi nový orgán, který by revokoval usnesení pražského vedení k pražské kandidátce. Ale třeba budou mít předsedové regionálních výborů příležitost revokovat usnesení republikového výboru ke kandidátkám do Senátu, kde si jednotlivé regiony sice navrhovaly kandidáty z vlastních řad, ale rozhodnutím republikového vedení jim byli přidělení kandidáti, o kterých dosud ani neslyšeli,“ řekl redakci zdroj z Hudečkova tábora.

„Kdo za tím tahem stojí? Nebudeme se mýlit, pokud budeme jmenovat: Kalousek a jeho bratři a sestry ve vedení topky, Langšádlová, Lukša a spol., inspirování frustrovaným náměstkem Vávrou a lidmi, kteří se nedostali na volitelná místa. Ale tak už to chodí ve všech partajích. Pouze topka jeví tak autodestruktivní sklony. Bohužel, žádná strana nesestaví kandidátku, na kterých by byla všechna místa volitelná. Snad jen v dobách Národní fronty, na kterou lidovci nezapomněli,“ dodal zdroj z Hudečkova tábora.

Jak ParlamentníListy.cz informovaly, v pražské TOP 09 se na adresu Hudečka dosti nevybíravě vyjádřila v interním dopisu radní pro školství Ludmila Štvánová. Vyčítá mu například, že si hraje pouze vlastní hru bez ohledu na ostatní radní. „To, že jste několikrát uzmul našim kolegům radním jejich témata a vyhlásil je bez jakékoli debaty v Radě na veřejnost, je hloupě prvoplánová politika. My ostatní jsme pak uštvaně dělali vše pro to, aby TOP 09 neměla kvůli Vašim vyjádřením ostudu,“ píše radní s tím, že hasit maléry po Hudečkovi muselo město třeba v případě tunelu Blanka, vyjednávání o tramvajích, v kauze Opencard.

Dědek mi zobe z ruky bych nikdy neřekl

Hudeček nedávno ve svém dopise Miroslavu Kalouskovi a Karlu Schwarznebergovi v případě změny kandidátky pohrozil svou rezignací a odchodem z TOP 09. Další členové TOP 09, kteří si nepřejí být jmenováni, mluví o Hudečkově vydírací taktice, která spočívá v tom, že před sebou v případě každého důležitého hlasování tlačí Karla Schwarzenberga. Nejinak tomu bylo prý při sestavování kandidátky nebo volbě kandidátní listiny.

„Zábavné na celé situaci je fakt, že sám Hudeček se o knížeti před některými členy vyjadřuje dosti nevybíravě a mluví o něm ve stylu: ´dědek mi zobe z ruky´,“ řekl ParlamentnímListům.cz zdroj z TOP 09.

ParlamentníListy.cz požádaly primátora Tomáše Hudečka, aby se vyjádřil k usnesení regionálních výborů i k tomu, že se prý zaštiťuje Karlem Schwarzenbergem a v soukromí o něm prý mluví dosti nevybíravě ve stylu: „dědek mi zobe z ruky“. 

„V životě jsem to neřekl a ani by mě to nenapadlo a je to trochu pod lidskou důstojnost a myslím nejen mou, ale i Vaši, nebo vy si to nemyslíte? Něco takového je mimo můj styl vyjadřování a mimo mé etické principy. Dědkem bych nenazval ani nepříjemného člověka, natož pak velmi váženou osobu,“ reagoval v SMS Tomáš Hudeček. K usnesení pražských regionálních organizací se ale nevyjádřil.

ParlamentníListy.cz oslovily i členy celorepublikového předsednictva včetně Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, zda podporují kroky a usnesení TOP 09 Praha 6 a Praha 7 směřující k jednání pražského vedení, předsedů pražských regionálních organizací i celorepublikového předsednictva a diskusí nad kandidátkou do ZHMP ohledně rovnoměrnějšího zastoupení regionů a obav z důsledků kandidatury lidí obžalovaných v kauze Opencard.  Karel Schwarzenberg pouze stručně uvedl: „To je jejich záležitost". Miroslav Kalousek zatím nereagoval, ani tisková mluvčí TOP 09.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace